7 potravin pro lepší náladu

V současné době je těžké si udržet pozitivní naladění. Jednou z osvědčených metod, jak podpořit dobré psychické rozpoložení, je pravidelný běh. Kromě toho se ale vyplatí do jídelníčku zařadit i potraviny a přísady, které mají přímý pozitivní účinek na náladu a psychiku.

Jogurt

Přímá souvislost mezi stavem střevní mikroflóry a psychikou byla již mnohokrát vědecky potvrzena. Dobrý způsob, jak obojímu prospět, představují kysané mléčné výrobky. V nich obsažené bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium totiž v mozku zvyšují produkci kyseliny gama-aminomáselné (GABA), která je skvělým prostředkem proti úzkosti.

Ryby a mořské plody

Jde o nejbohatší zdroje omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mají výrazné protidepresivní účinky. Lépe přitom působí u žen.

Granátové jablko

Tyto exotické plody vynikají nejen svojí schopností podporovat produkci testosteronu a sportovní výkonnosti, ale mají i výrazné protidepresivní účinky.

Šafrán

Toto vzácné koření patří mezi nejsilnější přírodní antidepresivní substance. Výzkumy prokázaly, že při středně těžkých depresích je podobně efektivní jako některá běžně předepisovaná antidepresiva, a přitom na rozdíl od nich nemá žádné negativní vedlejší účinky.

Kurkuma

Další druh koření, který má výrazné účinky proti depresím i úzkosti. Jde o typickou součást koření kari, které se používá v asijské kuchyni.

Kešu ořechy

Obsahují tryptofan, což je aminokyselina s protidepresivními účinky (v těle se z ní vytváří serotonin), a kromě toho i vysoké množství vitaminů skupiny B a hořčíku.

Ovesné vločky

Pomáhají zmírňovat výkyvy hladiny krevního cukru, které mohou způsobovat zhoršení nálady.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock