Manuál líčení pro běhání

Před nějakou dobou se na internetu objevila zajímavá anketa, která zjišťovala, jestli se běžkyně při běhání malují. Vznikly tak dva tábory – jeden, který tvrdil, že chtějí vypadat dobře i při sportování a druhý, který líčení striktně odmítal. K jakému patříte vy?

Ano, samozřejmě, že dělat si velký, výrazný make-up je zbytečné. Když se ale podíváte na atletické závody, nebo třeba na takovou biatlonistku Gábinu Koukalovou, je zřejmé, že i sportovkyně chtějí být krásné, upravené a cítit se tak sebevědomě. Což někdy může pozitivně i ovlivnit výkon. V probíhající podzimní závodní sezóně se vyplatí odhalit triky, jak na to.

Příprava pleti

Než začnete líčit, je potřeba pleť vyživit a hydratovat. Ideální jsou lehké hydratační krémy. Nikdy nezačínejte líčit hned, počkejte aspoň deset minut, než se péče do pleti vstřebá. Zbytek krému můžete jemně „odsát“ do papírového kapesníčku.

Pleť 

Na sportování se nehodí žádné výrazné a krycí make-upy. Raději zkuste tzv. BB krémy. Jsou multifunkční a spojují v sobě péči, sjednocení, rozzáření a UV ochranu, kterou venku na slunci potřebujeme. Pro starší pleť, která potřebuje trošku silnější krytí a omlazení, jsou vhodné zase CC krémy. 

Oči

Většina žen se líčit téměř nemusí, ale bez namalovaných očí se neobejdou. Na sport a na běhání jsou vhodné přípravky, které mají mastnou texturu – tužky, krémové oční stíny. Těm ani pot nevadí. Na řasy lze doporučit voděodolnou řasenku označenou jako „waterproof“.

Velkým hitem jsou teď i speciální řasenky, které vydrží deštík i pocení, ovšem vodě odolají jen do teploty 38 stupňů. Díky tomu je pak snadno odlíčíte teplou vodou. Proto jsou vhodné také na cestování. Prodávají je například značky Sensai, Clinique či Gosh.

Rty

Tím, že jsou všechny rtěnky mastné, voda jim nevadí. Existují však takové, které ráno nalíčíte a večer je neporušené máte rtech. Vynikající prodává například značka Dermacol. Odličují se opět dvoufázovými odličovači nebo oleji.

Klasickou rtěnku můžete použít i jako tvářenku – jemně ji prsty vklepat do tváří, i když je pravda, že po běhání narůžovělou, zdravou barvu už ani potřebovat nebudete. 

Nehty

Nehty sice k líčení tak úplně nepatří, ale dodají celému looku hezkou tečku. Zkuste je třeba sladit s barvou svého oblečení. 

Jak odličovat?

Mnoho žen se dlouhotrvajícího a zejména voděodolného líčení bojí, hlavně kvůli nesnadnému odličování. Je to přitom ale velmi snadné! Voděodolná líčidla snadno odstraníte dvousložkovým odličovačem (seženete např. u značek Nivea, Avon, L’Oréal Paris, Garnier aj.)  Skládá se ze dvou částí – z vodní a olejové báze. Tyto dvě složky se protřepáním smíchají a vytvoří emulzi, která na odličovacím tamponku rozpustí i řasenku. Avšak nikdy polštářkem kůži nedřete – to platí zejména pro tu jemnou, v okolí očí. Tampónek jen jemně přitlačte k víčku a teprve pak, po několika sekundách, stáhněte dolů, po směru růstu řas.

Pokud jste příznivkyně přírodní kosmetiky, výborně oči odlíčí pár kapek bio oleje (např. jojobového) s troškou vody. 

Na celý obličej využijete micelární vody nebo velmi praktické jsou kapesníčky nepuštěné micelární vodou. Nabízí je například značka Bioderma, kterou zakoupíte v lékárnách.

Tipy, aby make-up vydržel

Častým názorem je, že líčení při běhání nevydrží. Vydrží, avšak je potřeba dodržet tyto dva velmi důležité body: 

1) Ruce pryč!

Ani sebelepší a dlouhotrvající nebo voděodolný make-up nezvládne, pokud si na něj budete sahat nebo si obličej otírat – tím vznikne na obličeji změť barev a budete vypadat spíš jako klaun. Totéž platí i otírání ručníkem!

2) Pozor na pot

Před tréninkem si do vlasů dejte čelenku, nebo nasaďte kšiltovku. Vše dobře saje pot a ten nebude stékat do očí, kde štípe a rozmazává líčidla. Pokud už pot nutně potřebujete z obličeje setřít pryč, odsávejte ho papírovým kapesníčkem přiložením, nikoliv drhnutím. 

Pověry o líčení při sportu

Make-up zacpává pleť a ta nemůže dýchat

Nepravda. Moderní make-upy mají lehkou, nezatěžující texturu, která neucpává póry, ani jí nijak neškodí. Naopak pleť chrání před prachem, smogem i sluncem. Co pleti naopak škodí, je nedostatečné nebo špatné odlíčení.

Každé líčení steče

Nepravda. Zkuste voděodolné produkty. Ty odolají potu a někdy i jemnému doteku.

Malování se ke sportu nehodí

Ano i ne. Nic se nemá přehánět a je to otázka vkusu. Ideální je takové líčení, díky kterému vypadat krásně a svěže a přitom nikdo netuší, že vlastně namalovaná jste. 

Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock