Seznamte se s tejpováním

Podvrtnutý kotník nebo zánět Achillovy šlachy či artróza. Ve všech těchto případech může pomoci ulevit, aniž by omezovalo v denních činnostech, použití kineziologického tejpu. Mezi přední firmy zabývající se jejich vývojem a výrobou patří společnost KineMAX.

Metoda kineziologického tejpování spočívá v oblepování oblastí svalů a kloubů speciálně vytvořenými kineziologickými tejpy s cílem zlepšit funkci svalů a kloubů. Dále může být cílem podpořit mikrocirkulaci ve smyslu práce krevního řečiště, mízního systému, vyrovnávat hladinu tkáňového moku a zlepšit tak látkovou výměnu, regulovat svalové napětí, ovlivňovat receptory bolesti, dále receptory signalizující pohyb v kloubech, napětí ve svalech a šlachách.

Celkově tak můžeme říci, že kineziologický tejping podporuje v dané oblasti vznik vyrovnaného prostředí, podporuje tak hojivé procesy organismu a celkově zlepšuje funkci pohybového aparátu. Mezi přední firmy zabývající se vývojem a výrobou těchto pásek patří společnost KineMAX.

Jako lidská kůže

Kineziologické tejpy mají nadefinovanou pružnost, tažnost a přilnavost, kde za pomoci výstřihů a směrů tahů v těchto oblastech vytvářejí určitým předepnutím pásky liftingový efekt, tzv. nadlehčují oblast podkoží a podporují tak výše uvedené.

Páska je vysoce hypoalergenní s možností komfortního nošení 5 až 7 dnů. Elasticita pásky je srovnatelná s elasticitou lidské pokožky. Roztažitelnost pásky je podélně v ose pásky. Do šíře je páska pevná.

Sport i lékařství

Využití kineziologického tejpování má své místo v mnoha oblastech medicíny, a to zejména v oblasti sportovní medicíny, fyzioterapie dále ortopedie, chirurgie, neurologie, lymfologie, plastická chirurgie a dokonce také stomatologie. V současné době kineziologické tejpování také nachází uplatnění ve veterinární medicíně.

Tejpování můžeme využít u celé řady diagnóz jako je například podvrtnutý kotník, zánět a natržení Achillovy šlachy, artrózy kolenního a kyčelního kloubu, skoliózy páteře, všeobecně bolesti v oblasti osy páteře, syndrom zamrzlého ramene, tenisový nebo golfový loket, syndrom karpálního tunelu, poúrazové otoky, poruchy mízního systému a spoustu dalších.

Ani sprcha nevadí

S tejpy můžeme dělat všechny běžné denní aktivity včetně sportování. Vzhledem k délce nošení je též nutno dodržovat hygienu, a proto jsou tejpy stavěny na to, aby se s nimi bylo možné sprchovat. Důležité je však po vysprchování tejpy osušit dobře savým ručníkem, neosušovat je fénem a bezprostředně po vysprchování se nevystavovat účinkům průvanu. Tejpy zůstávají určitou dobu zavlhlé, hrozilo by tak nastydnutí a možnost vzniku zánětu ošetřované oblasti.

Pokud vás zajímá více informací o tom, jak tejpovat, které tejpy jsou pro vás vhodné, doporučujeme podívat se na www.kine-max.cz. Zde naleznete krásná videa o tejpování, ale i širokou nabídku tejpovacích, ale i masážních válců. V nabídce jsou i tejpovací pásky SUPER PRO speciálně vyvinuté pro sportovce, které mají zvýšenou lepivost a při sportu perfektně drží. 

Aplikace tejpu

  • zlepšuje funkci svalů, šlach, vazů a kloubů
  • pomáhá snižovat bolestivost ovlivňováním receptorů bolesti
  • příznivě aktivuje krevní a lymfatický systém
  • je vhodný doplněk při hojení a léčbě jizev
  • podporuje hojivé procesy organismu
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock