Smoothie, zdravý nápoj pro tělo i duši

Konečně se dá koupit spousta čerstvého, voňavého a chutného ovoce i zeleniny. Jaro a léto přímo vybízí k tomu využít veškeré dostupné dary přírody v kuchyni. Hitem jsou smoothie.

„Jedním z nejlepších způsobů, jak z ovoce a zeleniny získat maximum látek prospěšných organismu, jsou smoothies. Jejich výroba není nic obtížného: zkrátka vezmete, co máte k dispozici, a mixujete,“ říká Pavel Václavík, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna. Kombinace surovin záleží zcela na vašich chutích. „Některé k sobě ladí více, podporují vzájemně svoji chuť, některé stačí přidat jen v malém množství, u některých by vás ani nenapadlo, že se dají mixovat a vypít,“ dodává.

Výživná snídaně i ochlazení

Hodí se přidat i některou ze superpotravin, jako jsou například chia (či jiná) semínka, kakaové boby, kešu nebo mladý ječmen, které disponují výjimečným obsahem prospěšných látek. Již dvě skleničky takového koktejlu jsou totiž plnohodnotnou snídaní, která obsahuje vše potřebné pro začátek nového dne. Jedna sklenice skvěle poslouží jako svačina – hodí se před i po tréninku.

I Václavík je ve svém hotelu hostům ke snídani nabízí a proto má v rukávu pár rad: „Základem pro přípravu smoothie je výkonný vysokootáčkový mixér, který si poradí i s tvrdou zeleninou, mraženým ovocem či ledem. Smoothie nejlépe chutná vychlazené, proto je ideální alespoň jednu surovinu použít zmraženou. Případně, pokud to váš mixér umožní, použijte velkou hrst ledu místo vody,“ prozrazuje.

Mixér se popere i se semínky či s jádry. Kromě jemnosti je výhodou, že právě z rozemletých semínek a zrníček získáváte živiny navíc, které by jinak tělo vyloučilo bez užitku.

Tipy šéfkuchaře

Smoothie pro detoxikaci – čerstvý ananas, banán, řapíkatý celer, zelené jablko, špenátové listy, citron, voda/led + superpotraviny: kapusta, mladý ječmen

Smoothie pro dobrou náladu – mléko bez laktózy, banán, med, voda/led + superpotraviny: ořechy, kešu, prášek z nepražených kakaových bobů

RECEPT

Extra tip: Smoothie pro posílení imunity

krok za krokem

Suroviny na 4 dcl – pro 2 osoby

  • 2 dcl 100% jablkového džusu
  • 1 oloupaný banán
  • 1 menší syrová oloupaná červená řepa
  • 1 mrkev
  • 1 zelené jablko
  • 100 g mražených malin
  • 1 polévková lžíce chia semínek
  • 1 dcl vody nebo hrst ledu

Postup

Očištěné suroviny nakrájejte na menší kousky. Výkonnější mixéry si ale poradí i s celými kusy.

Suroviny vložte do mixéru a všechny najednou je rozmixujte. 

Něco navíc: Při používání mraženého ovoce nebo tvrdších druhů zeleniny, jako jsou mrkev či řepa, je vhodné hned mixér zapnout na vyšší otáčky a postupně je ještě přidávat.

Zdroj: Pavel Václavík, www.lanterna.cz 

Seznamte se: superpotravina moringa

Už jste slyšeli o nutričně hodnotném prášku z listů stromu Moringa olejodárná? Jde o jedinečný zdroj čistě rostlinných bílkovin, obsahující až 46 antioxidantů a přes 90 vitaminů, minerálů (hlavně vápníku a železa) a aminokyselin. Prospěje tak každému se zvýšenými nároky na organismus – včetně sportovců. Moringu lze využít i v teplé či studené kuchyni včetně smoothies. „Na snadný moringový nápoj smíchejte půl lžičky prášku moringa, lžičku medu, vymačkejte trochu citronu a přidejte vodu,“ říká autorka kuchařek Štěpánka Čápová. Její recepty najdete i na www.moringamix.cz.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock