Trápí vás klouby? Vyživujte je.

Degenerativní procesy v kloubních tkáních začínají běžet již od dvaceti let, proto začne potíže s klouby s přibývajícím věkem pociťovat osmdesát procent padesátiletých. Dnešní lékařská věda považuje osteoartrózu, která potíže s klouby způsobuje, za selhání obnovy chrupavky a dalších kloubních tkání.

Dnes již se ví, že osteoartrózu vyléčit nelze. Současná strategie léčby osteoartrózy si klade za cíl zmírnit bolesti, zpomalit progresi osteoartrózy, podpořit regeneraci a zlepšit funkci kloubů, a oddálit instalaci endoprotéz.

Nežádoucí překrývání bolesti

Ke tlumení bolestí je vhodný paracetamol či nesteroidní antirevmatika (ibuprofen, diklofenak atd.) nebo také dnes populární methylsulfonylmethan (MSM) jako kloubní výživa pro koně. Koním dostihové stáje Orling v čele se Charme Lookem, vítězem Velké pardubické, ovšem MSM nepodáváme – a to z důvodu možného překrývání bolestí vznikajících v průběhu tréninku. Utlumení bolestí má jednu velkou nevýhodu: Vede k dalšímu přetěžování kloubů, což vyústí v jejich hlubší poškození. Tedy dlouhodobé tlumení bolestí progresi osteoartrózy nejen nezpomaluje, ale naopak urychluje. Látky tlumící bolesti kloubů jsou vhodné ke krátkodobému ošetření kloubů.

Cíl: Regenerovaná chrupavka

Ke zpomalení progrese degenerativních procesů v kloubech je dle doporučení České revmatologické společnosti možné využívat látky typu SYSADOA jako jsou glukosaminsulfát a chondroitinsulfát.

K výživě a regeneraci chrupavek a kloubních tkání je možné využít vědecky prokázaného účinku kolagenních peptidů, které buňkám chrupavek přinášejí bioinformace a bílkovinnou výživu. Chrupavkové buňky se začínají množit a zdvojnásobují tvorbu kolagenu typu II již za jedenáct dní. Regenerovaná chrupavka pak umožní zlepšení funkce kloubu.

Čtvrt století s Geladrinkem

Pokud už osteoartrózu máme, měla by přijít na řadu také změna životního stylu včetně úpravy jídelníčku, ve kterém může být zahrnut i vhodný doplněk stravy určený k výživě kloubů.

Jedinou kloubní výživou s účinností prokázanou klinickou studií dle pravidel medicíny založené na důkazech je doplněk stravy Geladrink® Forte. Studie, provedená pod vedením prof. Pavelky a publikovaná v časopise Ortopedie říká, že „složený přípravek Geladrink® Forte je účinný v léčbě bolestivé gonartrózy“. 

Řada doplňků stravy Geladrink® byla vyvinuta na základě výzkumu revmatologa prof. Adama. Jedná se o lékaře a vědce světového formátu, což dokládá i cena UNESCO za celoživotní přínos lékařské vědě.

Geladrink® vyvinutý na základě jeho výzkumu letos slaví své pětadvacáté narozeniny. Za čtvrt století přinesl regeneraci kloubů a zlepšení pohyblivosti již miliónům lidí v Česku, Evropě i za mořem.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock