Závod jako trénink. A jak?

Závod lze občas zaměnit za tempový trénink. Pokud běžíme závod tréninkově, je to v pořádku, musíme být schopni ale tento záměr splnit a příliš nezávodit. To nedokáže každý a mohu říci, že mně osobně to také moc nešlo.

Závod je závod a mělo by se závodit a ne si běžet na půl plynu. Je to věc názoru, ale tak to vidím já. Ozývají se argumenty, že člověk se při závodě lépe donutí udělat kvalitu. Ano, souhlasím, ale musíme znát svůj záměr pro ten který závod a tento záměr pak opravdu dodržet, což nemusí být jednoduché.

Závod s přívlastkem „tréninkový“ tedy musí být opravdu tréninkový, tedy člověk pak moc nesmí vidět soupeře, ale jen tréninkový úmysl. Jakmile jste nejlepší v závodním poli běžců, je poměrně snadné to dodržet.

Pokud ale nejste, a takových vás zde bude většina, nebo máte rovnocenné soupeře, lze to pojmout i jako trénink koncentrace na sebe a svůj výkon, trénink schopnosti modelování svého pohybu ve startovním poli. Nicméně když se rozhodnete pro ryze tréninkový start a toto nezvládnete, je dobré pak tři až čtyři dny výrazněji zlehčit zátěžové vstupy – zejména u maratonců.

Kdy trénují?

Když ale vidím část naší maratonské špičky, jak závodí před svým velkým dnem, říkám si, kdy trénují? Říká se, že závod je nejlepší trénink, ale to je pravda pouze v případě, že zapadá do našich záměrů, a pokud chceme předvést svůj vrcholný výkon v maratonu, pak rozhodně nejlepším tréninkem závod každý víkend není.

Jestliže je někdo schopen jít každý víkend naplno závod a přes týden normálně trénovat, pak klobouk dolů a já se ptám, kde nabral takovou regenerační kapacitu? Opravdu ji dostal od Boha? Možná jsou věci, které mi ještě nedocházejí, nevím…

Přínos pro krátké trati

Specifičtí jsou v tomto ohledu závodníci na krátkých tratích. Někteří z nich se snaží přetrpět přípravu a nevynechají jedinou příležitost jít místo tréninku závod a závodní období doslova vyhlížejí. Tady to vůbec nemusí být na škodu a naopak může být takové osobnostní naladění z hlediska výkonu velmi přínosné. Pak postačí jen vědomí cíle a cesty, jak se k výkonům dostat, a schopnost být důsledný ve všem, co s přípravou souvisí.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock