7 pravidel hubnutí pro muže

7 pravidel hubnutí pro muže

Muži obvykle hubnou rychleji než ženy. Mají totiž více svalové hmoty, a tedy i rychlejší metabolismus, a spalování tuků příznivě ovlivňuje i hormon testosteron. Ani oni však nemají štíhlou linii zadarmo.

Následující pravidla výživy sestavil výživový specialista Martin Škába z odborného portálu o hubnutí Skaba.cz.

1. Bílkoviny na prvním místě

Bílkoviny, ať už rostlinného, nebo živočišného původu, je vhodné konzumovat v každém jídle. Celkový denní příjem proteinů by se měl pohybovat mezi 1,4 a 2 gramy na kilogram hmotnosti.

2. Sacharidy ve vlnách

Cukry je možné při hubnutí konzumovat, ideální jsou ale tzv. sacharidové vlny: Vždy 1. až 2. den zcela z jídelníčku vyřaďte sacharidy (tj. přílohy, pečivo, ovoce, sladké nápoje apod.), abyste nastartovali spalování tuků. 3. až 7. den příjem cukrů postupně navyšujte, aby tělo nepřešlo na úsporný režim, a 8. až 9. den zase žádné sacharidy. Toto cyklování můžete opakovat až 45 dní.

3. Pohyb každý den

Ideální pro hubnutí je aerobní zátěž minimálně 4x týdně po dobu 90 minut na nižších tepových frekvencích a k tomu 1-2x týdně posilování.

4. Po zátěži doplňte energii

Do 15 minut po skončení tréninku doplňte sacharidy pomocí jednoduchých cukrů a v průběhu dalších 15 minut také bílkoviny, nejlépe pomocí proteinového koktejlu bez umělých sladidel.

5. Bylinky nejsou jen pro báby

Skvělý pomocník je bylinka světlice barvířská, spalování tuků podpoří i omega-3 mastné kyseliny.

6. Zdravý zeleninový detox

Důvodem, proč se hubnutí nedaří, může být překyselení organismu, které zpomaluje metabolismus. Pomůže pravidelné pití čerstvých zeleninových šťáv (aspoň ½ l denně).

7. Myslete pozitivně

Vše je ukryto v našem podvědomí – i to, jak vypadáme a jak se cítíme. Denně si říkejte pozitivní afirmace a představujte si, jaké to bude, až se zbavíte břicha. Opravdu to funguje!