Skončete s výmluvami!

Skončete s výmluvami!

Už dlouho chcete se sebou začít něco dělat, zbavit se pár přebytečných kilogramů nebo jen zpevnit postavu, ale rozhodnutí pustit se do toho stále odkládáte na neurčito. Máte přece pádné důvody, proč to zrovna teď nejde. Spíš jsou to ale jen výmluvy. Jaké jsou ty nejčastější?

  1. Nedostatek času

Stačí jen dobře plánovat. A někdy možná i něco obětovat. Třeba ráno hodinku spánku nebo pauzu na oběd. Nebo vyzkoušejte tabatu, který vám zabere pouhých 20 minut. Na YouTube najdete řadu trenérů, se kterými si můžete zacvičit v pohodlí domova. Anebo zkrátka jen začněte chodit do práce pěšky, pokud máte tu možnost.

  1. Ostych

Máte větší nadváhu a stydíte se vyrazit do fitka nebo vyběhnout? Uvědomte si, že každý stál někdy na začátku. Zkuste nejprve domácí cvičení, naordinujte si přívětivější dlouhé procházky nebo vyrazte do posilovny v čase, kdy tam je méně lidí.

  1. Finance

Sport vás nemusí zruinovat. Nemusíte si hned kupovat permanentku do fitka. Vybírejte si finančně nenáročné aktivity, jako je běh či jízda na kole, nebo si cvičte doma.

  1. Únava

Pokud se vracíte z práce bez energie, máte prakticky dvě možnosti: Zkusit cvičit ráno, anebo zkusit únavu přelstít. Dost často se totiž stává, že jde jen o chiméru a sport vás naopak z malátnosti vytrhne a nakopne. Vyplatí se ale poslouchat své tělo a rozlišovat, kdy je únava skutečná a cvičení by bylo spíš kontraproduktivní.

  1. Nejsem sportovní typ

To o sobě tvrdí hodně lidí, zvláště mají-li kila navíc. Jenže je také spousta těch, kteří od základu dokázali změnit svůj život a stali se z nich nadšení sportovci. Chce to jen zlomit úvodní nechuť, vydržet případné počáteční negativní pocity a uvidíte, že endorfiny vás pohltí. Každopádně začněte na začátek lehčím cvičením. Nemusíte hned zvedat těžké váhy nebo se zničit do padnutí na spinningu.

Vězte, že jediným opodstatněným důvodem, proč se sportováním posečkat, jsou zdravotní patálie.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock