Hana Moučková: Oslavit 28. října pohybem, to mně přijde navýsost sokolské!

Česká obec sokolská je spoluorganizátorem Sokolského běhu republiky, který obnovuje starou sokolskou tradici oslavy Dne vzniku československého státu 28. října pohybem. Starostka České obce sokolské, Hana Moučková byla podle svých slov v loňském roce velmi potěšena, jak se jednotlivé jednoty do akce zapojily, jak závod probíhal jak v Praze na Petříně, ale i jinde.

 Co vy a běh, jak velcí jste kamarádi?

Já teď už spíše preferuji turistiku, ale běh považuji za základ veškeré pohybové aktivity. A líbí se mi, že jde o aktivitu, kterou můžete dělat naprosto svobodně, bez jakýchkoliv omezení, prostě tak, jak to chcete vy. Kdekoliv na světě, v jakoukoliv denní i noční dobu, rychle nebo pomalu, ve starých teplákách nebo v luxusní soupravě, sám nebo s přáteli, amatérsky nebo závodně. Dokonce jsem teď viděla běžce, kteří běhají bosky – to je přece úžasná svoboda!

Prvního ročníku Sokolského běhu republiky jste se zúčastnila, jak se vám závody líbily?

Startovala jsem pražský běh a byla jsem nadšena atmosférou, která tam byla. A také atmosférou v cíli. Nadchlo mě, že najednou bylo historické centrum Prahy v sokolských barvách, plno lidí ve výrazných sportovních tričkách se sokolskými znaky. Lidé v ulicích i turisté viděli na první pohled, že se „něco děje“, že sokolové slaví svátek republiky. To je podle mě klíčové – je to projekt, který má přesah přes sokolskou komunitu, dokáže nejen oslovit, ale i zapojit do naší aktivity širokou veřejnost.

Celá akce byla umocněna krásným počasím, Petřín v podzimních barvách s modrou oblohou a Hradem v pozadí byl úžasnou kulisou. Na fotkách z ostatních míst jsem viděla, že podobně kouzelně to vypadalo i tam. Moc ráda na ten den vzpomínám.

Budete opět startovat některý z letošních závodů?

Určitě bude zase na startu i v cíli. Organizátoři mě požádali, abych opět odstartovala pražský běh, protože je největší, ale příští rok už určitě vyrazím někam do regionu.

Závody organizují sokolské jednoty, jak byste je motivovala?

Já nesmírně děkuji všem jednotám, které se již zapojily, nesmírně si vážím jejich úsilí a aktivity. Všude, kde se vloni akce konala, vládla spokojenost s výsledkem i atmosférou. A to i na dvou místech v USA!

Česká obec sokolská je spolupořadatelem tohoto celorepublikového projektu, jednotlivé běhy ovšem organizují sokolské jednoty, které nejlépe znají místní poměry a mohou připravit program „šitý na míru“ v daném regionu. Jednoty tak mohou přizpůsobit podobu akce svým možnostem i záměrům.

A především: je to ideální způsob, jak oslavit výročí založení Československa. 28. říjen je také svátkem sokolů, protože ti přispěli ke vzniku samostatného státu velkou měrou – organizačně, ideově i vojensky. Jak řekl TGM: „Bez sokolů by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa“. A oslavit toto výročí pohybem, to mně přijde navýsost sokolské. Mí kolegové říkají – kdo jiný by měl slavit vznik republiky než sokolové, a jak jinak než pohybem.

Já věřím, že na tuto myšlenku budou slyšet i místní a krajské samosprávy, pro které může být náš běh inspirací, jak 28. říjen v místě oslavit. Sokolský běh republiky se svou schopností oslovit širokou veřejnost je pro ně ideální řešení.

Sokolský běh republiky podporuje národní hrdost, státní barvy, trikoloru, jste hrdá Česka? Jak se díváte na historii naší země?

Já jsem Češka, narozená v Československu. Jsem na to hrdá a vždy to dávám najevo. Myslím, že je důležité vědět, odkud pocházíte, kde je váš domov, a také to, že tu žil někdo před vámi, který to vaše místo bránil a budoval, často za cenu vlastního života. A že k těmto předkům máme také určité závazky. Už jenom tím, že toto místo zase předáme dalším pokolením. Neměli bychom je předat v horším stavu, než jsme jej převzali.

Letošní ročník si připomene i sto let od vzniku naší státní vlajky, jsou pro vás červená-modrá-bílá těmi nej barvami?

Samozřejmě, navíc to jsou i barvy sokolské vlajky! Sokolský běh republiky musí být v těchto barvách! Barvy ukazují, že není jen pro členy Sokola, je pro všechny, kteří chtějí vyjádřit svůj vztah k republice pohybem na čerstvém vzduchu.