3 důvody, proč zkusit CrossFit

Žádný běžec se neobejde bez posilování. Pokud vás nelákají stroje ve fitku, zkuste CrossFit. Je to ultimátní kondiční program, který dostane do kondice každého.

Proč zrovna CrossFit?

Hlavní vlastnost CrossFitu spočívá v tom, že nemá žádnou specializaci. Je to sport uspořádaný z jiných sportů do jednoho speciálního programu. Ve Spojených Státech kdysi vznikla velká studie, která označila Romana Šebrleho jako nejuniverzálnějšího atleta planety a CrossFit byl do určité míry odpovědí na to, jak toho dosáhl. V programu jsou prvky z gymnastiky, aerobního cvičení a olympijského vzpírání. Zakladatel CrossFitu Greg Glassman vzal to nejlepší ze všeho a udělal si svůj vlastní plán.

Slavný americký architekt Buckminster Fuller tvrdil, že plně funkční a správně postavené systémy nejsou nikdy v rozporu. Naopak se vždy navzájem podporují. CrossFit je toho důkazem.

K čemu mi to bude?

Výhodou oproti posilování na strojích ve fitku je také fakt, že nově naučené schopnosti využijete v běžném životě – při sportu, sexu, tanci, vynášení nákupu nebo stěhování nábytku.

Pokud pochopíte, jak stabilizovat páteř, ramena a pánev při mrtvém tahu nebo přemístění, dostanete přesný a bezpečný návod, jak zvedat zátěž ze země. Pokud dokážete při shybech nastavit hrudník do neutrální pozice a stabilizovat ramenní kloub, dokážete stejný princip použít při šplhu na strom.

Nezničí mě to?

Ne. CrossFit naopak dokáže odhalit vaše pohybové vady a zvládne je napravit. Díky tomu pak dokážete své tělo využívat skutečně naplno.

Co je CrossFit?

Crossfit je program na získání a zformování tělesné síly, používaný mnoha policejními školami a týmy taktických operací, vojenskými jednotkami zvláštního určení, mistry bojových umění, a stovkami dalších elitních a profesionálních atletů po celém světě. Tréninkový program dodá lidem tělesnou zdatnost – fitness, která je ze své podstaty všestranná, všeobecná a všezahrnující. Specializace crossfitu je v odmítnutí jednostrannosti. Program CrossFit je se dá univerzálně odstupňovat podle obtížnosti a je tudíž skvěle použitelný pro každého odhodlaného jedince bez ohledu na dosavadní zkušenost. Stupňuje se zátěž a intenzita, ale program cvičení se nemění.

Výbava na CrossFit

Příliš toho nepotřebujete. Vystačíte si s kvalitní obuví a funkčním oblečením. Jedinou oficiální výbavu pro CrossFit vyrábí značka Reebok, která ji vyvíjí spolu s nejlepší atlety na světě a organizátory nejvýznamnější soutěže CrossFit Games.

Foto: Reebok