Proč jít do stupňovaných běhů

Hlavní výhodou stupňovaných běhů je fakt, že dokáží zlepšit vaši kondici, aniž by hrozilo přetížení a vznik trvalé únavy. Navíc jde o jednoduchý a univerzální tréninkový prostředek vhodný úplně pro každého – začátečníci ho mohou zařadit jako jeden z prvních rychlejších tréninků a ocení ho i zkušení vytrvalci. Jaké jsou další výhody stupňovaných běhů?

1) Snížíte riziko zranění

Nejde jen o celkově nižší zátěž. Výhodou je i to, že k rychlejšímu tempu se dostanete až poměrně pozdě, často i po několika desítkách minut volného běhu, takže budete opravdu dobře zahřátí. To ocení zejména běžci, kteří rádi podceňují rozcvičení – ani oni by však neměli zapomínat na závěrečný výklus!

2) Zapojíte více energetických systémů

Stupňovaný běh je skvělá příležitost, jak v rámci jediného tréninku zapojit všechny energetické systémy těla – od oxidace tuků přes anaerobní spalování sacharidů až po extrémní podíl anaerobního metabolismu. Důležité je ale nezačít zrychlovat příliš brzy, spalování tuků se například naplno rozjíždí až po 30. minutě běhu.

3) Ušetříte čas i kilometry

Když na závěr hodinového volného běhu zařadíte 10 minut v rychlejším tempu, bude to mít stejný efekt jako 20 minut navíc v pomalém tempu.

4) Zkrátíte dobu regenerace

Efekt stupňovaných běhů je poměrně značný a přitom po nich můžete další náročný trénink zařadit dříve než třeba po intervalech.

5) Podpoříte hubnutí

Pokud nepatříte mezi úplné běžecké začátečníky, funguje to skvěle: v první části tréninku běžíte v pomalém tempu, takže ideálně spalujete tuky, pak zrychlíte, a tím výrazně zvýšíte výdej energie.

Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock