5 kroků pro zvládnutí neúspěšného závodu

Závodní sezóna začíná a tisícovky běžců se už nemůžou dočkat, jak konečně zúročí poctivou přípravu. Co může být sladšího, než překonaný osobák! Jenže co když to nevyjde, a místo něj se dostaví absolutní propadák?

Když to člověku „lítá“ a veze se na vítězné vlně, lépe překonává krize v průběhu závodu a má i větší chuť do tréninku. Zpackaný závod, nebo dokonce víc závodů v řadě, to je ovšem jiná. V takovém okamžiku můžeš snadno přijít o sebevědomí i motivaci.  Jak tedy neúspěch nejlépe překonat?

  1. Připrav se předem

Základem je reálně odhadnout své možnosti. Vhodné je také předem si určit různé úrovně cílů, například: „Dát desítku pod 45, to by byla paráda, můj hlavní cíl je ale běžet pod 46. A v zásadě budu spokojený se vším pod 47.

  1. Dovol si zklamání, ale ne dlouho

Když se na něco měsíce připravuješ a ono to nevyjde, nejde nebýt zklamaný. Klidně tedy dej průchod emocím a naplno prožívej smutek, vztek, sebelítost, beznaděj… Máš-li navíc někoho, s nimiž tyto pocity můžeš sdílet, tím lépe. Dovol si to ale jen pár dnů, poté od sebe negativní emoce a myšlenky programově odháněj.

  1. Proveď objektivní hodnocení

Když se emočně zklidníš, je čas na objektivní zhodnocení závodu. Odděl okolnosti, které nešlo ovlivnit (nepřízeň počasí), od svých vlastních chyb a popřemýšlej, co by šlo udělat lépe.

  1. Sprav si chuť

Donutily tě okolnosti vzdát maraton nebo do cíle dojít? Pak pravděpodobně tvoje tělo nedostalo takový záhul, a regenerace bude kratší. Zkus proto co nejdříve využít formu a zpravit si chuť na nějakém kratším, méně důležitém závodě.

  1. Zvol si nový cíl

Nakonec je za vším udělej tlustou čáru a přestaň se v myšlenkách k závodu vracet. Odpusť si své vlastní chyby, vyber si novou zajímavou výzvu a pusť se do tréninku!

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock