5 letních sportů, které jsou nejlepší na hubnutí

Během léta můžete provozovat spoustu sportovních aktivit, u kterých spálíte nejen hromadu kalorií, ale zároveň jsou i zábavné. Kolik energie při letních aktivitách vydáte a při kterých z nich zhubnete a vytvarujete postavu do těch správných tvarů?

O tom, kolik spálíte kalorií rozhoduje několik faktorů

Ze všeho nejdříve se podíváme na to, co přesně rozhoduje o tom, kolik energie při sportu spálíte. „Při jakékoliv fyzické aktivitě vydáváte určité množství energie. Kolik jí bude závisí primárně na délce fyzické aktivity, intenzitě a vaší tělesné hmotnosti,“ vysvětluje Markéta Brožová, hlavní trenérka z fitness centra pro ženy Contours. Zjednodušeně lze taky říct, že čím déle budete fyzickou aktivitu provozovat a čím vyšší tepovou frekvenci u toho budete mít, tím vyšší budeme mít výdej. „Stejný vzorec pak platí i v případě tělesné hmotnosti. Čím větší hmotnost máte, tím více energie celkově spálíte. Aktuálně se však objevují i studie, které toto pravidlo vyvracejí, takže na výsledek si u tohoto posledního pravidla, budeme muset ještě chvíli počkat,“ upřesňuje Markéta Brožová.

  1. Plavání vám definuje svaly a zpevní tělo

Plavání na otevřené vodě či v bazénu na koupališti je letní klasikou, která se neomrzí. Abyste však při plavání pálili kalorie, je potřeba plavat v kuse alespoň ve střední intenzitě cca 45–60 minut. Při kondičním plavání můžete zhubnout a vytvarovat si postavu a kromě toho budete mít i více energie pro výkon v ostatních sportech. „Správnou technikou plavání posílíte ochablé svalstvo a to zkrácené protáhnete. V neposlední řadě je plavání skvělou volbou v případě aktivní regenerace a hodí se i pro osoby s nadváhou,“ tvrdí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE.

Zajímavost: Průměrná žena za 60 minut plavání stylem prsa v intenzivním tempu spálí až 670 kcal, průměrný muž okolo 820 kcal.

  1. Paddleboard: sport, který si zamilujete

Při paddleboardingu neboli pádlování ve stoje (ze začátku si klidně můžete na desku i sednout) používáte celé tělo, díky čemuž si můžete vytvarovat krásnou postavu. To potvrzuje i Kateřina Hollerová, která říká, že při pádlování dochází k zapojení velké skupiny svalů od lýtkových na nohou, přes zádové a šikmé břišní svaly, až po všechny svaly na rukou. „Abyste to na paddleboardu ustáli, musíte mít dokonale zpevněný střed těla, což je ostatně důležité pro většinu sportů. Předejdete tak zdravotním problémům a možným zraněním,“ dodává fitness trenérka. Paddleboard stojí rozhodně za vyzkoušení. Užijete si na něm spoustu zábavy, zpevníte tělo a uděláte něco pro své zdraví.

Zajímavost: Průměrná žena za 60 minut pádlování ve stoje v intenzivním tempu spálí až 390 kcal, průměrný muž okolo 480 kcal.

  1. Jízda na kole se hodí pro každého

Dalším skvělým letním sportem je cyklistika, která se hodí pro každého, protože při ní dochází pouze k minimálnímu zatížení kloubů dolních končetin. „Z praxe s mými klienty vím, že řada z nich se do sportovních aktivit příliš nehrne, protože si myslí, že to nezvládnou. Ti obéznější se navíc bojí zranění. Jízdu na kole si však většina z nich pochvaluje,“ popisuje Věra Burešová. Vzhledem k tomu, že se jízda na kole doporučuje i při rehabilitaci po úrazech a onemocněních kyčelních nebo kolenních kloubů, mohou cyklistiku provozovat opravdu všichni. Abyste však při jízdě na kole hubnuli, měli byste jet v tempu a nevyhýbat se kopcovité krajině. Při jízdě do kopce spálíte nejvíce kalorií.

Zajímavost: Průměrná žena za 60 minut jízdy na kole v intenzivním tempu v kopcovitém terénu může spálit až 800 kcal, průměrný muž až 1000 kcal.

  1. Běhání v létě? Nenechte se odradit

Běhání v tropických vedrech nezní příliš lákavě a pro začínající běžce se ani nedoporučuje, pokud však vyběhnete v ranních či večerních hodinách, užijete si běhání i v létě. „Běháním při tepovce do cca 65 % můžete spálit spoustu energie, zlepšit si kondici a vytrvalost, vytvarovat tělo a zároveň si vyčistit hlavu,“ říká Markéta Brožová. Výživová poradkyně Věra Burešová k tomu dodává, že pokud se na běh necítíte nebo máte nadváhu, můžete zvolit alternativu – svižnou chůzi. „Chůze představuje přirozený mechanický pohyb a pokud zvolíte správné tempo, pomůže vám s hubnutím, zlepší vám celkovou kondici, posílí srdce i kardiovaskulární systém,“ dodává Věra Burešová.

Zajímavost: Průměrná žena spálí při běhu v tempu okolo 12 km/hod. až 770 kcal, průměrný muž až 950 kcal.

  1. Kruhový trénink představuje výzvu

Kruhový trénink přináší výzvu, zábavu, ale hlavně si při něm pořádně máknete. „Kruhové tréninky můžete provozovat v nejrůznějších podobách. Pokud je cvičíte uvnitř fitka na strojích, stačí vám půl hodina třikrát týdně. Spálíte tuky, posílíte svaly a zároveň zformujete postavu do plavek,“ tvrdí Markéta Brožová a dodává, že kruhový trénink v rámci posilovny nabízí nejen výraznou úsporu času a je efektivní, ale je vhodný i v případě, že vám venkovní sporty v tropických vedrech nedělají dobře.

Zajímavost: Průměrná žena spálí při 30 minutovém kruhovém tréninku v posilovně až 215 kcal, průměrný muž až 270 kcal.