5 tipů, jak si zpříjemnit ranní běh

5 tipů, jak si zpříjemnit ranní běh

Dny sesice již prodlužují, ale stále je ještě obtížné vyběhnout vpodvečer, ba i odpoledne. Sice tu je pořád možnost jít běhat ráno před prací, ale to ne každému dělá dobře. Jak si ranní aktivitu zjednodušit a přivyknout na ni?

Autor: Eva Fryšarová | Foto: Shutterstock

Jít běhat hned po probuzení je skutečně výzva! Je to hlavně tím, že ospalá není jen vaše mysl, ale i svaly a hladina krevního cukru je po celonočním hladovění na své nejnižší úrovni. Na druhou stranu se na to dá zvyknout, zejména využijete-li následujících triků. Jakmile do toho proniknete, po zbytek dne se budete vznášet.

1. Nastartujte se

Dopřejte svému krevnímu cukru malý životabudič tím, že si 15 až 20 minut před během dáte půlku banánu, sklenici džusu nebo toast s marmeládou – vaše tělo vám časem napoví, co preferuje. Sice to může znamenat, že budete vstávat o chlup dřív, ale vyplatí se to. Vaše mysl se probudí a budete mít dostatek energie se přes ranní běh přenést.

2. Dejte si palivo

Pokud běžně ráno konzumujete šálek kávy nebo čaje, dobře děláte. Právě i to váš ranní výkon podpoří. Existují studie, že malé množství kofeinu může být efektivním předběžeckým stimulantem.

3. Dopřejte si pomalý rozjezd

Než se rozběhnete, začněte chůzí alespoň v délce 5 minut, abyste své tělo řádně zahřáli. Ráno trvá trochu déle, než se nastartujete, takže začněte lehkým pěším tempem a postupně zrychlujte až ke svižnému. Tahle pětiminutovka udělá zásadní rozdíl v přípravě vašeho těla na přechod k běhu.

4. Zrychlujte postupně

Po zahřátí chůzí běžte volně 5 až 10 minut. Vaše tělo vás odmění dobrým výkonem, pokud budete postupně zrychlovat. Jestliže to nepomůže, střídejte krátce běh s rychlou chůzí, než dosáhnete svého zamýšleného tempa. Indiánská chůze dělá divy právě v ranních hodinách.

5. Jděte v rytmu

Vypracujte si seznam motivačních skladeb s tím, že jejich tempo bude gradovat. Hudba je velmi účinný způsob, jak se i v nejtěžších chvílích nabudit.