6 důvodů, proč ti jóga pomůže zhubnout

Jóga a hubnutí? Vždyť je plná pomalých pohybů, a navíc se při ní vůbec nevzdálíš z místa! Intenzita nula! To je sice pravda, přesto ti však může pomoci poměrně zásadně. Proč?

Kalorií při józe moc nespálíš, proto je pochopitelně dobré k ní přidat i běh či jinou intenzivnější aerobní aktivitu. Přesto ale může představovat opravdu velkou pomoc, a to hned z několika důvodů:

  1. Zbaví tě stresu

Řada výzkumů prokázala, že pravidelné cvičení jógy efektivně snižuje vylučování stresových hormonů, zvláště pak kortizolu. Právě kortizol přitom „požírá“ svalovou hmotu a podporuje ukládání tuků, takže je záhodno držet jeho hladinu co nejníže.

  1. Naučí tě dýchat

Hluboký dech má nejenom relaxační účinky. Zároveň totiž podpoří okysličení a prokrvení tkání celého těla, což je důležité i při hubnutí. Spalování tuků je totiž z chemického hlediska oxidace, a ta se bez kyslíku neobejde.

  1. Posílí tělo

Přestože vypadá na pohled nenáročně, dokáže jóga efektivně posílit svaly. Svaly jsou přitom velkým „žroutem“ energie i v klidu, takže se vyplatí mít je v kondici.

  1. Zlepší psychickou rovnováhu

Jóga obsahuje spoustu cviků náročných na rovnováhu, přičemž platí, že rovnováha fyzická úzce souvisí s tou duševní. Schopnost cítit se spokojeně a šťastně a mít rád sebe sama je přitom pro hubnutí zásadně důležitá.

  1. Podpoří schopnost sebekontroly

Při józe se učíš vnímat a ovládat svoje tělo, a totéž se opět děje i s tvou myslí. Budeš tak umět lépe naslouchat tělu, co opravdu potřebuje (kila čokolády či bůčku to nejspíš nebudou), a snáze odoláš tváří v tvář pokušení.

  1. Předejde zranění

Při pravidelném běžeckém tréninku ztloustne málokdo. Když tě ale zranění donutí k pauze, začnou se na tebe kila jen lepit. Jóga přitom představuje skvělou prevenci zranění, protože zajistí optimální kombinaci posilování a protahování, a zároveň zlepší tvou schopnost ovládat vlastní tělo a naslouchat jeho signálům.

Kdo pije, ten hubne

Dostatečný pitný režim je podmínkou úspěšného hubnutí. Co a kdy tedy pít?

Vodu

Voda je základ pitného režimu a měli bychom jí pít co nejvíce. Zvláště efektivně pak její pití funguje před jídlem. Když vědci dali dobrovolníkům v redukčním režimu za úkol vypít před každým jídlem půl litru vody, zhubli o 44 % více než kontrolní skupina!

Zelený čaj

Tento nápoj obsahuje látku epigalokatechin galát (EGCG), která urychlí metabolismus a podpoří spalování tuků. Dej si ho po ránu a upřednostni kvalitní druhy sypaného čaje – oproti „senu z pytlíku“ obsahují EGCG až několikanásobek.

Kafe

Dle výzkumů zvýší šálek kávy celkový výdej energie o 3-11 % a zlepší spalování tuků o 10-29 %. Dej si ho ideálně před tréninkem.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock