6 věcí, které se vám při běhu mohou hodit

Nejspíš s během začínáte a nevíte, co si s sebou všechno vzít. Někomu vyhovuje nemít u sebe skoro nic, někdo se radši připraví i na nečekané. To už záleží na vás. Sepsali jsme 6 věcí, které nezaberou mnoho místa, a přitom vás mohou zachránit.

Běhat s nákladem nepotřebných věcí je naprosto zbytečné. Určitě si na záda nemusíte nahodit batoh s 5kg nákladem. Ale existuje pár věcí, které se vám mohou hodit, pokud jste daleko od domova.

To, že si máte koupit správné sportovní oblečení a sportovní spodní prádlo, je jasné každému. Musí odvádět pot, být příjemné a nepřekážet. Cítit se pohodlně je základ. Co dalšího si vzít s sebou, aby toho nebylo moc?

Batoh nebo ledvinka

Při běhání se snažte mít prázdné kapsy. Není nic nepříjemnějšího, než když do vás něco v nich při běhu bouchá. Praktickým pomocníkem je malý batoh nebo ledvinka. Vejde se vám tam pár drobností, ale to bohatě stačí. Před během si utáhněte všechny pásky tak, aby se do vás nezařezávaly, ale zároveň neplandaly. Batoh (ledvinka) se stane vaší druhou kůži, nesmí vás omezovat.

Náplasti

Občas se stává, že vám při běhu otečou nohy. Pokud jste si nekoupili o číslo nebo půl čísla větší (což jste měli) boty, začne se vám vnitřní strana odírat o kůži. A to bývá bolestivé. Proto se hodí pár náplastí, které vás zachrání, dokud se nedostanete domu. Aby se vám hned neodlepila, kupte si hydrokoloidní náplast na puchýře. Velmi dobře drží, a navíc podporují rychlé hojení.

Jak zamezit vlhkosti a následnému odření, které přejde do puchýře? Pomohou ponožky odvádějící pot. V botě musí být sucho, bez toho to nepůjde.

Lahev s vodou

Někdo si myslí, že vodu nepotřebuje, ale pokud jste začátečníci, je lepší si menší lahev vzít. Zabráníte tím zbytečné dehydrataci. Ta vede k snížení tělesné teploty a regenerace. Naopak se zvyšuje riziko křečí, mdlob a malátnosti. Pokud neběžíte mnoho a mnoho kilometrů, stačí vám obyčejná voda. S tím souhlasí i odborníci. Iontové nápoje nejsou vůbec nutné.

Jak pít? Stačí po douškách. Rozhodně není dobré, do sebe nacpat půllitru naráz. Někomu vyhovuje se lehce napít a trochu vody nechat v ústech pod jazykem. Díky tomu vám nevyschnout ústa. Praktikujte to v případě, že běžíte spíš pomalu a dýcháte jen nosem. Pro někoho to může být dobrý trénink, jak nedýchat jen ústy.

Tyčinka jako odměna

Není to nutné, ale malá odměna po doběhnutí vám udělá radost. Samozřejmě vybírejte tyčinky, které mají vhodné nutriční hodnoty. Pokud si dáte Mars tyčinku, tak běháním asi těžko zhubnete. Ani tak by tyčinka neměla být samozřejmostí. Také záleží na tom, kdy běháte. Pokud běháte před snídaní, je dobré mít po ruce rychlý zdroj cukrů v případě, že se vám udělá mdlo.

Pokud si hlídáte jídelníček, musíte tyčinku započítat do příjmu. Nejlepší volbou jsou proteinové tyčinky, které pomáhají při stavbě svalů. Ve složení by měl být hlavně syrovátkový nebo mléčný izolát. Sójový protein je nepříliš vhodná levná náhražka.

Kapesníky

Běhání u mnoha lidí zvyšuje potřebu smrkat. A co je víc nepříjemné, než celou dobu popotahovat? Kapesníky se vám hodí z mnoha důvodu. Jeden je, jak už jsme si řekli, smrkání. Navíc pokud běháte na jaře (přelomu léta), kdy kvete mnoho rostlin, může vás pyl i jako nealergiky trochu potrápit. Kapesníky se také hodí v případě, že si odskočíte na toaletu, ušpiníte si boty nebo potřebujete utřít pot.

Píšťalka

Bohužel. Hlavně ženy si při běhu musí dávat pozor. Nikdy nevíte, kde a kdo číhá. Proto se hodí mít po ruce cokoliv, co případného protivníka odradí. Dobrou volbou je píšťalka, menší nožík, taktické pero, osobní alarm nebo svítilna se stroboskopickým blikáním. Silné blikání nepřítele zmate a ozáří.

Abychom po běhání předešli otokům a odvedli laktáty z těla můžeme použít vhodné kompresní kalhoty.

Tyto věci se hodí i v případě, že někde spadnete a potřebujete pomoc. Píšťalka ani malá svítilna mnoho místa nezabere.