10 důvodů, proč běhat (I. část)

Zlenivěli jsme, auta nás dopraví kamkoliv, aniž bychom museli vyvinout větší námahu než držet nohu na plynu. Nemusíme kilometry pronásledovat potenciální kořist či ujít desítky kilometrů při sběru plodů přírody. Pořád jsme však neztratili chuť na dobrodružství, prahneme po vzrušení.

Ve snaze dojít naplnění někdy saháme po umělých náhražkách, drogách či hazardu. Zapomínáme přitom na mnoha generacemi lidských předků prověřené největší dobrodružství života – pohyb, přesněji běhání. Dál neváhejte, nazujte si běžecké boty a vyrazte na trať!

Čtěte pozorně prvních 10 pádných důvodů, proč to udělat:

1. Běh polidštil opici. Schopnost rychle utíkat umožnila našim předkům obývajícím v prehistorii africké savany, aby se vyčlenili z živočišné říše. Podle amerických vědců citovaných vědeckým měsíčníkem Nature měl běh rozhodující význam pro utváření lidské civilizace. Mít rychlé, hbité nohy bylo na počátku lidského věku otázkou přežití. Jedině díky této schopnosti mohli totiž naši příbuzní z dávných dob pronásledovat kořist tak dlouho, dokud vyčerpáním nepadla, nebo sami uniknout z dosahu dravců.

2. Je to přirozený pohyb. Není potřeba toho moc umět, stačí nazout běžecké boty a rozeběhnout se. Běh nemá žádná složitá pravidla a nevyžaduje ani taktickou přípravu. Pro zvídavější je tu snad jen trochu teorie běhání navíc; pro starší a nemocnější zevrubná lékařská kontrola – raději ještě před startem.

3. Umožňuje rychlé pokroky. Pravidelným tréninkem člověk může zlepšit svůj styl a běhat efektivněji. (Pravda, jisté výjimky potvrzující pravidlo existují – promiňte mimochodníci.) Když uvidíte, jak rychlý pokrok děláte, bude vás běhání i více bavit než třeba tenis, kde si musíte hodiny a hodiny nudně oddřít u tréninkové stěny.

4. Je nejlevnějším sportem bez nároků na speciální vybavení. Postačí jen kvalitní běžecké boty. Na těch opravdu nešetřete. Nemusíte si kupovat úplně poslední modely – nicméně jděte do známých a prověřených značek. (Více se dozvíte v našem velkém přehledu bot na českém trhu.)

Foto: Yan Renelt

5. Nezná věková omezení. Nikdy nejste natolik staří, abyste nemohli začít pravidelně běhat. Běhat můžete prakticky v jakémkoli věku, jediným pravidlem je nepřepínat síly a vždy pamatovat na základní mantru: Život znamená pohyb, ten je ale třeba přežít.

6. Běhat se dá vždy. Překážky neexistují, běhat můžete za slunečního počasí, deště, zimy a tmy (pro tento případ doporučujeme dobře viditelnou běžeckou výbavu).

7. Běhat se dá všude. Pláž je stejně vhodná jako hluboké lesy, park či městské ulice. Není potřeba pronájem specializovaných ploch a sportovišť. Nezapomeňte si však podle povrchu, na němž běháte, vybrat sportovní obuv.

8. Nezabere příliš času. Vše záleží jen na vás, můžete běhat ráno, přes den, večer. Běháte, když máte čas a jak dlouho máte čas.

9. Je to nejúčinnější kardiovaskulární trénink. Žádný sport nejde tak přímočaře k cíli jako běh. Na konci snažení je zdravý organismus, samozřejmě pokud to nepřeháníte. Pamatujte, všeho s mírou!

10. Přináší rychlé, na první pohled patrné výsledky. Už během několika málo měsíců lze značně zlepšit tělesnou kondici. Poznáte to okamžitě při jakýchkoli fyzických aktivitách, například při výstupu do schodů – dýchavičnost je tatam.