10 důvodů, proč běhat (III. část)

Zlenivěli jsme, auta nás dopraví kamkoli, aniž bychom museli vyvinout větší námahu než držet nohu na plynu. Nemusíme kilometry pronásledovat potenciální kořist či ujít desítky kilometrů při sběru plodů přírody. Pořád jsme však neztratili chuť na dobrodružství, prahneme po vzrušení…. Dnes vám přinášíme třetí část článku a s ní i dalších 10 důvodů pro radostný běh.

21. Posiluje šlachy a vazy. Díky běhu se šlachy protahují, jsou flexibilnější, pevnější, lépe snášejí zátěž.

22. Zlepšuje svalovou koordinaci a také držení těla. Vyrovnává svalovou nerovnováhu, která je příčinou chronických bolestí.

23. Prospívá plochým nohám. Zejména běh naboso působí preventivně proti propadu klenby.

24. V pozdějším věku omezuje riziko zlomenin. V průběhu stárnutí člověka (po čtyřicítce) dochází k úbytku vápníku v kostech, resp. řídnutí jejich struktury – osteoporóze. Běh v přiměřené intenzitě kosti posiluje. Prokázaly to výzkumy potvrzující pevnější kosti dolních končetin u běžců ve srovnání s nesportující populací.

25. Odbourává bolest zad. Jogging zpevňuje zádové svalstvo, tím ulehčuje páteři.

26. Odstraňuje bolest hlavy. Tělo se při běhu pořádně okysličí, což omezuje výskyt bolestí hlavy.

27. Zlepšuje metabolismus. Trávící trakt se díky pravidelnému pohybu vyladí jako hodinky.

28. Zlepšuje imunitní systém. Ovšem zatížení musí být pro organismus přiměřené a musí se zvyšovat pozvolna. Jinak je tělo vysílené a naopak podlehne ataku bacilů. Během za každého počasí posilujeme imunitní systém; vlastně se otužujeme a zvyšujeme odolnost organismu.

29. Vyplavuje endorfiny. Za jistých podmínek přináší běh euforické pocity ohromného štěstí. Mohou za to endorfiny, látky hormonální povahy uvolňované v mozku při krátkodobých intenzivních, nebo naopak vytrvalostních výkonech mírnější intenzity.

30. Snižuje práh bolesti. Vyplavování endorfinů pomáhá lépe snášet námahu a bolest.