Asics Magic Speed – velký krok od Asics

V Asicsu udělali obrovský krok kupředu ve všech sférách běžeckých bot od závodních, přes objemovky až po boty na každodenní trénink. A tenhle model je toho jasným důkazem. Bota je zábavná, rychlá, pohodlná a ještě dobře vypadá. Ale o tom dalším až dále.

K Asicsu jsem byl skeptický, protože před několika lety jsem si koupil jeden jejich model a po pár bězích jsem z něj byl tolik zklamaný, že musely tyto boty z domu. Od té doby, při výběru běžeckých bot, jsem se na Asics ani nedíval. Jenže pak jsem dostal příležitost otestovat jejich nový model a řekl jsem si proč ne. Je to již dlouho a třeba mě překvapí. No a on

o se tak stalo. Bota mě ihned po nazutí prostě bavila. Jak vzhledem, tak tím, jak seděla na noze. Je dobré ještě vědět, že jde o nejlevnější karbonovou verzi všech nových „karbonek“ od Asicsu. Ale to vůbec nevadí. Bota totiž zaujme širokou škálu běžců a troufnu si říct, že uspokojí potřeby většiny z nás hobíků, ale i profíků.

Svršek – pevný, prodyšný a pohodlný

Nečekejte žádný extra polstrovaný svršek. Jde přeci o tempovou až závodní boty, kde se hraje o každý gram. To ale nic nemění na tom, že je pohodlný a bezešvý, čímž je zaručeno to, že vás bota nikde nebude řezat ani tlačit. Je vyroben z tenké, ale pevné síťoviny, která parádně obepne chodidlo a podrží ho tam, kde ho chceme mít. Bota je celkově užší, a proto na ni běžci se širším chodidlem mohou asi rovnou zapomenout. Vyzdvihnout musím taky vzhled, který je prostě dokonalý a oku lahodící. Oranžová barva v kombinaci s bílou a černou je skvělá. Někomu by se nemuselo líbit, jak boty září, ale já mám prostě rád, když jsou boty na noze vidět.

A musím zmínit i moji oblíbenou pasáž každé boty, na kterou se od zranění achillovky zaměřuji čím dál více, je část boty v oblasti paty. Zde si dal Asics také záležet. Nenabízí sice „jazyk“ jako třeba Hoka One One u Cliftonů 8, ale bota nijak netlačí a v důležitých místech je vypolstrována tak, aby netlačila a podržela nohu tam, kde má být.

Mezipodešev – promyšlená do detailu

Mezipodešev je vyrobena z nové pěny FLYTEFOAM® Blast (je vyroben z EVA + OBC, tedy ethylenvinylacetát + blokové kopolymery olefinů), která je měkčí a pružnější než starší FLYTEFOAM®. V kombinaci s karbonovým plátkem v přední části mezipodešve jsem se po rozběhnutí cítil, jako bych běhal po marshmallowech v kombinaci s trampolínou. A co si pod tímto přirovnáním představit? Už při pohledu na botu  je vidět značné kolébkovité zakřivení, které evokuje k rychlému a agresivnímu běhu. Při každém kroku byl cítit velký návrat energie a doslova vykopnutí do každého nového kroku. Karbonový plátek zde funguje jako stabilní platforma, proti které se odráží pěna a tím vzniká vysoká energetická návratnost v odrazové části kroku. Poslední technologií, kterou je bota vybavena je GUIDESOLE™ skládající se z tvrdší přední části a zahnuté podrážky, čímž je zlepšena účinnost běhu se snížením zátěže na nohy.

Co je nutné ještě zmínit je to, že konstrukce mezipodešve a celkově boty není určená pro pomalé běhy. Zkoušel jsem to a opravdu to není nic, co bych chtěl zažívat častěji. Bota není tolik tlumená a konstrukčně stavěná na volné výklusy. Ve vyšších rychlostech je však bota velice stabilní a to i v prudších zatáčkách, které se mohou v jakémkoliv závodě vyskytnout. Mimo asfaltové nebo pevné povrchy ji však neberte. Tady není opravdu doma a může vás to přijít hodně draho, pokud máte rádi svoje kotníky. Drop Magic Speedů je 5 mm (Pata 34 mm, špička 29 mm).

Podešev – podrží i na vlhkém povrchu

Podešev je vyrobena z materiálu ASICS High Abrasion Rubber (AHAR®) a pokrývá převážně přední a střední část boty, kde dochází k největšímu opotřebení. Na patě je ho méně a je to logické. V těchto místech nedochází k takovému opotřebení a opět jde o ušetření pár gramů na váze. Podešev si skvěle vedl i na vlhkém asfaltu. Zkoušel jsem s nimi běžet tempový běh po dešti a bota skvěle držel a ani v ostrých zatáčkách na mokrém asfaltu nebo zámkové dlažbě nepodkluzovala.

A co váha? Ta se sice nemůže rovnat nejlepším modelům, ale se svými 230 gramy určitě neurazí. Já osobně jsem o nich na noze nevěděl.

Klady:

+ Lehké a pohodlné tempové/závodní boty

+ Mezipodešev zaručující vysokou energetickou návratnost a stabilitu

+ Skvělý podešev, který neklouže

+ Vzhled, díky kterému budete vidět

Zápory:

– Úzký svršek, který nebude sedět běžcům s širším chodidlem

Závěrem:

Pokud hledáte boty, které posunou vaše hranice v závodním tempu a zároveň nechcete dát za boty 6000 tisíc, tak tohle je příjemný kompromis, který uspokojí vaše potřeby. Mě osobě se boty hodně líbí a už se mnou pár závodů absolvovali a dokázali se mnou překonat jisté osobní rekordy. Navíc mě po závodě nebolely tolik nohy, jako z jiných závodních bot. Osobně vám tyhle mohu doporučit a dal bych jim hodnocení 9,9/10.