Běžecké skupiny

Běhat stále sám může být někdy pěkná nuda. Kroužit sám po ovále se stopkami v ruce, Dlouhé hodiny nabírání kilometrů na silnicích. Pro jedny naprosté štěstí pro jiné nepředstavitelná fádnost. Proto se mnoho běžců rádo sdružuje – a od toho tu jsou běžecké skupiny.

Dříve to byly tradiční běžecké kluby, kterých jsou po celé republice tisíce. Jenže mnohdy nezvládají tempo moderní doby a pro mnohé jsou anachronizmem nebo místem pro elitu. Proto dnes vznikají skupiny běžců, které mnohdy ani nemají žádnou formální stránku, o to jsou ale více komunitnější a mnohdy zábavnější

Některé skupiny vznikly původně na internetu, postupně se ale mnozí jejich členové začali potkávat a vzájemně podporovat i ve „skutečném světě“. Jiné vznikly jako součást komerčních projektů nebo prostě spontánním rozhodnutím „Pojďte, jdeme běhat“. Najdou se ale také tradiční atletické kluby, kde vstup do moderní doby zvládli na jedničku a dnes ukazují ostatním, jak to dělat dobře.

Na následujících řádcích najdeš přehled běžeckých skupin, který však není ani zdaleka úplný. Pokud tě tedy žádná z nich neosloví, hledej dál. Anebo založ nějakou vlastní.

Šneci v běhu

Původně facebooková skupina, která se utvořila ve snaze podpořit začátečníky. Těm se mnohdy na internetu zkušenější vysmívají, případně odmítají poslouchat jiný názor.

Podle názvu to vypadá, jako by byla skupina jen pro pomalé běžce, jenže šnek není ten, kdo běhá pomalu, ale ten, kdo podporuje ty, kteří začínají, komu není líto zpomalit a podpořit druhé.

Tato soudržnost a podpora se rychle přesunula i na závody, a tak dneska potkáte Šneky v běhu na většině českých závodů, od těch nejkratších až po plnohodnotné ultra.

Běhám s Running2.cz

Dlouho se přátelé blogu Running2 setkávali jen na běžeckých akcích a komunikovali spolu pod příspěvky na Facebooku. Jenže být online je fajn, ale běhá se venku. Proto i tento běžecký blog vyrazil do offline a pořádá každý týden ve čtvrtek v pravidelné výběhy. Tam se společně setkají běžci od úplných začátečníků, až po zkušené závodníky. Společně pak vyrážejí na konverzační proběhnutí, kde si vyměňují zkušenosti, podporují se a plánují nejen to, kam půjdou běhat. Velkou výhodou hlavně v zimních měsících je vybavené zázemí se skříňkami a po doběhu doplnění energie. To vše navíc zdarma.

Jduběhat.cz

Trošičku jiná běžecká skupina, která je určena převážně ženám, i když občas pořádá kurzy i pro muže. Vznikla proto, že mnoho žen zkrátka nechce běhat s muži, ať již po jejich soutěživost nebo prostě proto, že se bojí, jak se na ně budou dívat. Jdu běhat jsou sice placené kurzy se špičkovými trenéry, vytváří se ale kolem nich silná komunita žen, které společně vyrážejí nejen na závody, ale také výlety anebo třeba do divadla. A občas pořádají i akce na horách, kde se učí běžkovat.

Báječné ženy v běhu

Další ze skupin určených převážně ženám. Vlastně je to možná i první podobná skupina, které vznikla na internetu a jejím cílem bylo motivovat ženy a dívky k běhu, aby se žádná necítila při svých začátcích nepatřičně, neměla strach z pohledů okolí.

Velmi rychle se z internetu přesunula do reálného světa, kde na téměř každé běžecké akci potkáte několik desítek žen v typických modrých dresech. Velmi často soupeří o nejpočetněji zastoupený tým běžeckého závodu.

SK Babice

Tak trochu jiná skupina. To, že většina atletických klubů nezvládá moderní dobu je fakt, tento je ale výjimkou. Babice jsou v českém běhu pojem. Členové klubu patří k nejaktivnějším propagátorům běhu v Česku. Pořádají závody, vydávají designový bukazín.

Na závodech pak mnohdy nemůžeš přehlédnout jejich krásné retro dresy, které ti ihned přinesou na mysl šedesátá léta, závody na amerických univerzitách a slavná vítězství Steva Prefontaina.

X-Trail Orlová

Běžecký klub, který vznikl před pouhými osmi lety, staví na oblibě trailového, a zejména ultratrailového běhání. Ačkoli je Orlová hornické město, jen malý kousek za ním najdeš krásné terénní trasy a do Beskyd je to co by kamenem dohodil. Společné tréninky a pořádání závodů to je jen část z aktivit klubu. Téměř každý český účastník Alpských závodů už zažil, kdy ho hnali vpřed členové X-Trail Orlová. Snad žádný jiný klub totiž nedokáže udělat v cizině takovou atmosféru.

Rozběháme Česko

Už název jasně říká, oč jde. Projekt, který má za cíl vytvářet běžecké skupiny po celé republice. Jeho nejsilnější skupiny jsou v Plzni, kde přispívají alespoň troškou ke každé běžecké akci, která se tam koná a pak je velmi aktivní skupina v Novém Jičíně. Skupina Rozběháme Nový Jičín se stala na Severní Moravě doslova zjevením. Pořádání výběhů, závodů – například Novojičínský půlmaraton, pomáhání ostatním, nejen běžcům je pro tuhle skupinu naprosto normální a zaslouží si za to obrovský obdiv.

Mattoni Freerun

Pořadatel nejprestižnějších závodů u nás RunCzech nemyslí jen na elitu. Jeho projekt Mattoni freerun dává možnost každému vyběhnout sám s pomocí aplikace nebo společně s trenéry v celkem 25 městech v celé České republice. Skupina pomáhá připravit se na různé běžecké akce nebo se zkrátka rozběhnout a nebýt při tom sám.

Adventní běhání

Další z facebookových projektů, který přerostl v něco zcela jiného. Původně šlo jen o výzvu, kdy se mělo každý den adventu běhat. Jenže celá skupina nabrala na síle a teď společně každou středu brzo ráno běhají a výběh zakončí skvělou snídaní nebo si vyběhávají hezčí zadek.  To všechno hlavně na pohodu, prostě tak, aby se všichni pobavili a užili si společný čas.

Rozběhnito.cz

Začalo to nápadem, proběhnout se na Silvestra v okolí Chebu. Pár přátel se sešlo a prostě běželo. Dneska tato skupina pořádá nejen jeden z největších závodů v okolí Valdštejnovu 10, Silvestrovský běh, ale také celou sérii nočních běhů v okolí Chebu. Na jejich Silvestrovský běh se hlásí stovky účastníků. Jsou to zkrátka srdcaři, kteří pro běh dělají maximum.

Runjinak

Hned v šesti městech pravidelně vyrážejí trénovat běžci s tímto projektem moderátora a youtubera Tomáše Touhy. Od nepravidelných výběhů jen v Praze, jak sám Tomáš říká, aby se jeho fanoušci aspoň na chvilku zvedli a vyrazili se hýbat, se propracoval nejen k rozšíření do celé republiky, ale také na Slovensko a k pořádání vlastních závodů. Na tuto porci práce už dávno není sám a pomáhá mu k tomu sedm dalších ambasadorů.

Adidas Runners Prague

Běhání pod hlavičkou sportovních značek je v útlumu. Přesto zůstaly čestné výjimky, jednou z nich je celosvětový projekt Adidas Runners. Pod vedením zkušených trenérů si může každý zlepšit své schopnosti, popovídat si a otestovat si co v něm je. 

Reebok RunCrew

Značka Reebok je spojena zejména s překážkovými běhy, a tak nikoho nepřekvapí, že její tréninky jsou zaměřeny právě na tuto oblast běhu, ale nejen na ni, pořádá také tréninky na zvýšení rychlosti a na vytrvalost. Je jen na tobě, jestli budeš chodit jen na jeden nebo zkusíš všechny tři typy tréninků.

Tréninky Salming

Mezi běžci je Salming znám jako výrobce bot pro přirozený běh, a tak se také snaží vést jejich tréninky Michal Vítů, dlouholetý redaktor Runu, který vede svou skupinu k tomu, aby přirozeně zlepšili svůj běh. Běhat přirozeně ale neznamená vzdávat se moderní techniky, Michal má k dispozici nejmodernější technologii na analýzu běžeckého stylu a dokáže tak často správně pomoct i těm, kterým běh způsobuje bolest nebo mají problém s běžeckou technikou.

Trailpoint tréninky

Mnoho běžeckých speciálek pořádá své vlastní tréninky. Málo kde je ale vede takový nadšenec, jakým je jeho majitel a nadšený trailový běžec, Michal Dobiáš. Jeho pravidelné setkání na Letné nejen zlepší tvoji kondici, ale dozvíš se spoustu zákulisních informací o běžeckých novinkách, setkáš se českou běžeckou špičkou, a hlavně si užiješ spoustu zábavy v bezva partě.

Skupin je po celé republice mnohem více, některé jsou malé jiné mnohem větší, tu svou si může najít opravdu každý. Pokud nemůžeš tu svoji najít mrkni se na facebooku, nebo zajdi do nejbližšího běžeckého obchodu a určitě najdeš takovou, která tě správně namotivuje posune tě o pořádný kus vpřed.

Je vlastně jedno, v jaké skupině se cítíš dobře. Anebo jestli vůbec chceš být členem nějaké skupiny. Vlastně ti nic nebrání, aby si byl součástí hned několika skupin najednou. Důležité je, že uznáváš hodnoty, které se tyto skupiny snaží vytvářet. Podporovat ostatní, pomáhat jim ke zlepšení nebo třeba jen k setrvání u běhu – to je základ. Vytváření nových přátelství a atmosféra která pak vzniká na závodech, kdy tě ostatní členové týmu ženou v před, podporují tě, když nemůžeš to je něco, proč stojí za to v nějaké skupině být.

Run magazine team

Vlastní běžeckou skupinu má i náš časopis. Její členové se nejen navzájem podporují, motivují a dělí se na facebooku o své zkušenosti s běháním, ale často se podílejí i přímo na jeho obsahu, třeba když hlasují i fotce na titulní stranu. A pochopitelně se i scházejí, zejména na závodech.

Poznají se snadno – díky možnosti zakoupit si týmový dres, a nyní dokonce i týmovou čelenku (obojí v několika barevných variantách).

Velkým bonusem pro členy je řada zajímavých slev u partnerů Runu, ať už jde o běžecké speciálky nebo třeba slevu na startovné na řadě závodů a seriálů.

Již brzy (určitě v první polovině roku) se navíc RMT stane oficiálním klubem Českého atletického svazu a České triatlonové asociace, což jeho členům umožní startovat například na mistrovských závodech.

Běžecká skupina jako pracovní benefit

Stále oblíbenějším zaměstnaneckým benefitem jsou běžecké skupiny v kancelářských centrech. V teplejších měsících například pořádá za podpory značky Puma výběhy BB Centrum. Můžeš si zaběhat také z kanceláří na Antala Staška, ale nejen odtud. Chytrý zaměstnavatel totiž dobře ví, že když má někdo sedavé zaměstnání, pokud si zajde v průběhu práce zaběhat, je pak daleko výkonnější a spokojenější.

Text: Michal Hrabec, running2.cz | Foto: Shutterstock