BOTY S OLYMPIJSKÝM ZLATEM adidas Adios Pro 2

Zlato na olympijských hrách v Tokiu, vítězství na Bostonském i Berlínském maratonu… V uplynulých měsících se adidas Adios Pro 2 podepsaly hned pod několik triumfů na největších světových závodech. Jak se v těchto superbotách běhá?

Jen málokteré běžecké boty jsou podepsá- ny pod tak senzačními úspěchy jako adi- das Adios Pro 2. Jepchichirová v nich
v srpnu vyhrála maraton na olympijských hrách v Tokiu, Adola v nich slavil v září v Berlíně, Kipruto s nimi v říjnu ovládl Bostonský maraton, obouvá je světový re- kordman v půlmaratonu Kibiwott Kandie i další běžecké hvězdy.

Tyhle boty mají ve své DNA zapsané překonávání rekordů a touhu po velkých vítězstvích. Předvedly to už v roce 2020, kdy v jejich první generaci překonala Pe- res Jepchirchirová v Praze světový rekord v čistě ženském půlmaratonu. Letos byla na trh uvedena druhá generace.

Aby v jakýchkoliv botách mohly být za- běhnuté světové rekordy, musejí splňovat parametry mezinárodní organizace Svě- tová atletika. Výška podešve např. nesmí přesahovat 40 mm, jinak by se jednalo o technologický doping. Proto mají Adios Pro 2 pod patou přesně 39,5 mm, jejich drop činí 10 mm. Hmotnost činí 215 g.

Odvážné barvy

Adios Pro 2 byly poprvé představeny už v první polovině roku, aby splnily další podmínku World Athletics, že boty mohou být použity v závodě až čtyři měsíce po uvedení na trh. Nyní adidas představil novou, fialovo-bílo-zelenou kombinaci.

Začněme tedy hodnocení tím nejméně důležitým, ale zároveň tím prvním, co člověka osloví – vzhledem. Hodnocení barevné kombinace i designu je vždycky subjektivní, já osobně ale považuji za malý zázrak, že se tradičně opatrní němečtí designéři pro takovou barevnost rozhodli. Dosud totiž sázeli převážně na černou a bílou, v návalu kreativity pak občas přidali červené detaily, které jejich boty zdobily už při mezinárodních atletických utkáních v 70. letech. Za mě se tedy jedná o posun správným směrem.

100% prodyšnost

Hned poté člověka zaujme svršek, který je vyroben technologií CELERMESH 2.0. Je neuvěřitelně lehký a tenký – při dobrém světle by skrz něj snad bylo možné číst i knihu. Uvnitř je zvláštní systém zpevnění, který pomáhá obepínat nohu. Prodyšnost je neuvěřitelná! Účastníci olympijského maratonu, který se běžel v drsném horku, to určitě ocenili. Dovedu si ale představit, že při zimním půlmaratonu možná bude člověk cítit lehký chlad. Mírně vyztužen a vypolstrován je opatek, sice botě přidá pár gramů navíc, ale protože výborně drží patu, stojí to za to. Lehké polstro- vání najdeš také na jazyku. adidasky jsou sice tradičně vnímány jako úzké boty, to už ale v poslední době neplatí, a ani Adios Pro 2 nejsou výjimkou. Oproti první generaci byly navíc mírně rozšířeny, což přispělo k po- hodlí i lepší stabilitě. Celkově hodnotím svršek velmi dobře. Zpočátku bylo nezbytné si po- hrát se správným utažením tkaniček, aby dokonale obepnul nohu. Ale pak už fungoval naprosto skvěle.

Karbon kopíruje kosti

Hlavní zbraň těchto bot se ukrývá
v mezipodešvi, kde adidas vsadil na kom- binaci dvou vrstev lehké pěny LIGHT- STRIKE PRO a pěti karbonových prutů ENERGYRODS. Ty kopírují nártní kosti v chodidle, aby tak podporovaly běžecký krok. Tři z nich můžeš vidět, pokud se na botu podíváš zespodu – výrobci nechali pod klenbou kousek odkrytý. Princip fungování bot s karbonovou vložkou je snad už každému běžci dů- věrně známý. Ale jak se běhá konkrétně v adios Pro 2? Velmi přirozeně. Karbonové boty mají obvykle výrazný „nakopávací“ efekt, který nohu rychle vystřeluje do dalšího kroku. Také adios Pro 2 běžce posouvají vpřed, zrychlují ho, zároveň v něm ale neprobouzejí žádné ne- přirozené pocity z nakopnutí. Jako kdyby tak rychle běhal odjakživa a zcela přirozeně. Díky této vlastnosti ti také dovolí běžet pomaleji, ale líbit se jim to nebude. A tebe to nebude bavit. Rychlé tréninky jsem tak k trenérově nelibosti běhal v adios Pro 2 často rychleji. Zrychloval jsem dřív a víc, než jsem měl. Do- pad je příjemně měkký, odvalení super rychlé, ale přitom velmi při- rozené, a odraz je jako atomovka!

Boty, které zlepšují ekonomiku

Nejvíce jsem pak jejich vlastnosti oce- ňoval při delších bězích, kdy mi díky své konstrukci pomáhaly udržovat tempo, i v okamžiku, když už mi docházely síly. Už u první generace Adios Pro ostatnělabo- ratorní měření potvrzovala, že tyto boty pomáhají zlepšovat běžeckou ekonomiku – a to je přesně cíl, se kterým byla tech- nologie ENERGYRODS v biomechanické laboratoři vyvinuta. „Posledních pět kilometrů jsem trochu umdlévala, ale nové boty mi pomohly k rekordu,“ řekla ostatně po loňském rekordním půlmaratonu v Praze Peres Jepchirchirová. Neznamená to samozřejmě, že by v Adiosech nebylo možné běžet rychlou pětku nebo desítku! Znamená to, že v nich můžeš běžet super rychlý půlmaraton i maraton!

Rychlost žádá dobrý povrch

Stabilita se mi pocitově zdá rozhodně lepší než u první generace, nicméně stále se jedná o boty určené na rychlé silniční závody. Čím rovnější povrch, tím lépe. Čím více výmolů, ostrých zatáček a nerovností, tím větší nápor na kotníky.

Milým překvapením je podešev, kterou tvoří tenoučká vrstva pěny Continental. Je vidět, že výrobce pne- umatik se vyzná! Boty výborně držely na suchu i mokru, obstály dokonce i na mokrém tartanu, což já osobně považuji za nejtěžší možnou zkoušku. V terénu jsem boty netestoval, protože do něho nejsou určeny – s ferrari bych se také neprojížděl po lese. Podešev také dokáže boty velmi dobře chránit a po testu na nich není vidět žádná výraznější známka používání.

Buď rychlejší než kdy dřív

adidas Adios Pro 2 patří k těm nejlepším a nejrychlejším botám, jaké kdy byly na trhu. Zlatá olympijská medaile je toho nesporným důkazem! Je to závodní bota se vším všudy. Je extrémně rychlá. Je lehká. Je prodyšná. Je nezastavitelná. Tyhle vlastnosti ale ocení zejména běžci, kteří přesně takhle chtějí běhat. Pokud tedy chceš překonat svůj osobní rekord, získat nový KOM na Stravě, bojovat o vítězství na závodech, můžeš na Adios Pro 2 vsadit!

Co uvádí výrobce

ADIDAS ADIOS PRO 2

Tradice spojuje síly s inovativními technologiemi. Výsledkem je ideální běžecká obuv, ve které budeš překonávat rekordy. Přiznané karbonové díly ENERGYRODS v mezipodešvi přispívají

k přirozenějšímu a energicky úspornému běžeckému kroku. Dvouvrstvá mezipodešev LIGHTSTRIKE PRO zpevní nohu a zaručí návratnost energie. Lehký svršek CELERMESH 2.0 je vyrobený částečně z recyklovaného polyesteru. Je prodyšný a pružný a poskytne ti potřebné zpevnění.

Cena: 5 899 Kč www.adidas.cz