Káva v létě: Raději spěte

Řada lidí si bez svého oblíbeného nápoje vůbec nedovede představit den. Nejlépe voní čerstvě namletá zrnková káva v podobě espressa z kávovaru. Je ale vhodné si dopřávat kávu i v letních vedrech? 

Káva má sice spoustu pozitivních účinků na naše tělo i mysl, v létě je ovšem ideální její popíjení spíše omezit. K ochlazení totiž tělu moc nepomůže a větší množství kofeinu navíc vysušuje.  Nakonec se obejdete i bez ní. Kávou se stejně člověk snaží jen nahradit a ošidit, co tělu opravdu chybí. Lze se vydat i jinou, šetrnější, cestou. 

„Jestli se cítíte během dne unaveni, zkuste se zamyslet nad kvalitou vašeho spánku. Kolik hodin naspíte či jestli se ze spánku budíte. Kvalita spánku se odrazí na vaší kreativitě, soustředění i celkové vitalitě během dne,“ říká Věra Burešová, výživová poradkyně Naturhouse (www.naturhouse-cz.cz). To samé platí i o pitném režimu. Na něj je akcentován důraz neustále, proto ho konečně berte vážně a dopřejte tělu jeden ze základních prvků. „Jestli pracujete v kanceláři celý den ve vydýchaném suchém vzduchu, káva vaši bdělost určitě nepodpoří. Pět minut u otevřeného okna vám hned udělá lépe a rychlá procházka váš mozek okysličí zaručeně,“ dodává Burešová. Dalším dovoleným dopingem může být poslech oblíbené hudby. 

Zpátky ke kořenům

Zdravější variantou černé kávy je zelená káva, která je bohatá na antioxidanty, minerální prvky a jiné tělu prospěšné látky. Jinou náhražkou může být caro, melta či bezkofeinová varianta.

„Jinou, zajímavou alternativou může být čekanka, respektive její sušený kořen. Obsahuje inulin, který stejně jako káva působí na střeva, zlepšuje zažívání, uleví od zácpy. Diskutován také bývá jeho pozitivní vliv při léčbě cukrovky, zlepšení zdraví srdce a cév,“ doporučuje výživová poradkyně. 

Pokud se kávy za žádnou cenu vzdát nechcete, alespoň přísun omezte třeba na 1-2 šálky denně. Nezapomínejte je zapíjet sklenicí čisté vody, protože káva působí močopudně a dehydratuje. Káva rozhodně není součástí pitného režimu a nepoužívejte ji ani k zahánění hladu.

Místo kávy Matcha Tea

Další zajímavou alternativou kávy se může stát Matcha Tea. Jemný práškový zelený čaj Matcha se vyrovná zhruba 10 šálkům běžného zeleného čaje a oproti kávě uvolňuje energii postupně. Přitom obsahuje 34 miligramů kofeinu, což odpovídá zhruba třetině šálku kávy. Spojením s vodou získáte lahodný nápoj, připravit si lze i frapé. „MatchaTea má detoxikační účinky, snižuje hladinu špatného cholesterolu a posiluje imunitu systém, zlepšuje náladu i paměť či pomáhá spalovat kalorie,“ uvádí Petr Patočka z MatchaTea.cz.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock