Ondřej Fejfar: Běžecké kempy beru jako setkání skvělých lidí

Ondra Fejfar je dlouholetý český reprezentant v běhu. Začínal na dráze, ale v posledních letech si dle vlastních slov zamilovat běh v horách. Svojí lásku k běhu nyní sdílí i s ostatními běžci prostřednictvím běžeckých kempů. Jak se mu v letošní sezóně daří a kde si můžete s Ondrou zaběhat?

Hned na začátek, jak se ti v letošní sezóně daří?

Daří se mi výborně. Ty nejdůležitější závody, na které jsem se připravoval mi vyšly, jsem zdravý co víc si přát. Navíc právě teď finišuje můj měsíční pobyt v Boulderu v Coloradu, kde se mi podařilo udělat neskutečné množství tréninkové práce, kterou doufám na podzim využiju!

Jaké závody tě letos ještě čekají?

Dodatečně jsem byl nominován na MS v běhu do vrchu do Andorry, které se běží už příští týden, tak nyní hledím pouze tam. Dál mě čeká jako každý rok spoustu krásných podzimních závodů. Těším se především na první ročník RunCzech Nature Run v Liberci a v následujícím týdnu na finále světové skyrunningové série v Itálii v Limone u Lago di Garda. Pak mě čeká několik závodů u nás v ČR a v Krkonoších. Těším se např. na domácí běhy do vrchu Jilemnice-Žalý nebo 2Hrady.

Již několikátou sezonu se soustředíš na závody ve Skyrunningu, závodíš nejen v Evropě, ale podstatnou část sezóny v Americe. V čem se liší americké závody a vůbec přístup k běhu od Evropy?

Je to opravdu jiné a jsem rád, že to můžu díky osobní zkušenosti takto porovnat. V USA těch závodů není tolik jako v Evropě a také běžci tu fungují trochu jinak. Celkově se mi to tu jeví jako přátelštější prostředí, rivalita jde stranou a mnohem cennější je opět se po roce sejít na daném závodě. Závodníci (napříč výkoností) se zde těší velkému respektu ostatních a obrovské podpoře lokalit, kde se závody konají.

Pořádáš i běžecké kempy, ten nejbližší v Krkonoších. Jsou právě Krkonoše tvou oblíbenou běžeckou destinací?

Ano, v Krkonoších jsem se narodil, stále tam bydlím a převážně trénuji doma ve Vrchlabí. Běžecké kempy beru jako setkání skvělých lidí se zájmem dozvědět se něco více o (horském) běhání a možnost předat účastníkům něco ze svých zkušeností. A taky ukázat své nejoblíbenější tréninkové trasy!

Jak kurzy probíhají? Na co se mohou účastníci těšit? Proč by měli vyběhnout právě s Ondrou Fejfarem?

Naším základem v Krkonoších je útulné ubytování s výbornou domácí kuchyní 🙂 Na účastníky nejsem obvykle sám, mám celý tým. Základem je vždy video rozbor techniky běhu, speciální běžecká cvičení na zlepšení techniky běhu, zážitkové výběhy po okolí, večerní posezení u pivka a především přednášky a prezentace na různá běžecká témata. Oproti ostatním preferujeme menší skupinu do 20 osob, abychom se mohli každému věnovat individuálně a co možná nejvíce namotivovat účastníky do dalšího tréninku a zajímavých závodů.

Chystáš v nejbližší době i další kempy? 

Podzimní kempjiž 20. – 23. září na Benecku bude tentokrát jediný. Ještě jsou volná místa, takže kdo by se chtěl přihlásit, má ještě možnost. Dál na podzim chystám sérii několika přednášek o mém tréninkovém pobytu v Coloradu, který byl korunován závodem Pikes Peak Ascent. Rád bych ukázal také dosud nezveřejněné fotky a videa z červnového MS v horském maratonu, kde jsme překvapili svět a v týmech jsme získali zlato! Termíny zveřejním během října na svém Facebooku.