Orienťák není jen o fyzičce, připravit se můžeš i online 

Pokud chceš trénovat, ale zastihlo tě zranění či nemoc, v orienťáku i přesto můžeš trénovat! Výkon při závodech i trénincích totiž nezáleží jen na fyzičce, ale také na hlavě. Musíš správně vymyslet postup na další kontrolu a orientovat se podle mapy. K tomu ti pomůže „Online příprava“, kterou (nejen) orienťáci dostali jako vánoční dárek.

Na Metodickém portálu Českého svazu orientačních sportů nově nalezneš „Online přípravu“, která je skvělou tréninkovou pomůckou pro začínající orienťáky i zkušené reprezentanty. Jasným cílem je zefektivnit domácí přípravu zejména mládežnické kategorie, ale samozřejmě i začátečníků. Nabídnout závodníkům takový způsob teoretické přípravy, který jim je vlastní, a sice na chytrých telefonech, tabletech nebo počítačích. Umožnit trénink kdykoliv a kdekoliv, třeba cestou do školy nebo z práce. Kromě kvalitní fyzické přípravy, musí dobře nachystaný závodník zvládnout také mapovou techniku. Mapová teorie probíhala dosud zejména v papírové formě, což úplně neodpovídalo dnešní „moderní“ době. 

14 cvičení pro zlepšení mapové techniky a orientace 

Na Metodickém portálu v sekci „Online příprava“ si každý registrovaný může vyzkoušet deset různorodých cvičení.

Angličtina: Orienťácké vybavení, slang a třeba také počasí, angličtina se hodí u sledování zahraničních televizní přenosů i při setkání s cizinci na závodech.

Běžec: Máš prostorovou představivost? Tvým úkolem bude najít správný výřez mapy, kde se nachází běžec z fotografie. 

Dohledávka: Mnohonásobný mistr světa Thierry Georgiou si prý vždy dopředu dokázal představit, kudy poběží a jak to u kontroly bude vypadat. Zvládneš to také? 

Doplňovačka: Obrázkové popisy kontrol se dají doplnit do řady přísloví, vět a sousloví, třeba „Hoši od bobří ŘEKY“.

Kostka: Orientační sporty nejsou jen o pohybu s mapou po lese. Úspěšný orienťák musí mít základní povědomí o pravidlech, znát dobře aktuální mapový klíč a pokud to s tréninkem myslí vážně, tak mít znalosti i v dalších oblastech. Nachystané kvízy tě důkladně prověří.

Kudyšel: Orienťáci musí mít velmi dobrou prostorovou představivost a vizuální paměť. Dokážeš poznat, na kterou z kontrol vyobrazených na výřezu běžel závodník?

Letec: Umíš si představit, jak vypadá sprintová mapa z letadla? Ne? Tak si vyzkoušej následující aktivitu. 

Nahoru, dolů: Pojďme na vrstevnice a výškopis – která šipka míří do kopce a která z kopce? 

Piktogramy: Víš, že stavitel trati musí dokonale ovládat popisy kontrol? V následujícím cvičení si vyzkoušíš jeho roli. Najdi ke kontrole na obrázku správný piktogram z nabídky.

Profily: Jaký tvar mají ty vrstevnice? Tahle pomůcka pomůže školákům i zkušeným běžcům

Sprint: Jednou z nejdůležitějších dovedností pro závody ve sprintu je tzv. „rychlé oko“. Tedy schopnost najít z možných variant postupu tu nejkratší. Dokážeš to?

Stavitel: Úkolem každého stavitele je postavit co nejzajímavější trasu a poté k ní vytvořit správné popisy. V obrácené formě si to můžeš vyzkoušet i ty. 

Volant: Základní dovedností každého orienťáka je srovnání mapy do severu (točení volantu). Bez toho by žádný závodník nikdy nedorazil na svou kontrolu. Poznáš, který z mapových výřezů je natočený stejným směrem jako střelka buzoly? 

Výškopis: Jednou z důležitých dovedností, která se v lese při hledání kontrol hodí je porozumění vrstevnicím. Dokážeš najít kontrolu, která je nejvýše/nejníže? Pozor, může být i více správných odpovědí.

Obtížnosti

Doporučujeme vždy začít lehčí obtížností a jednotlivé cvičení si na ní vyzkoušet, ale pro představu se pokusíme jednotlivé obtížnosti trochu popsat.

  • Začátečník: Jednotlivá cvičení v úlohách jsou vytvořena pro nejmladší žáky a začátečníky od kategorií DH10. V těchto úlohách je kladen velký důraz na rozpoznání správného objektu a znalost základních piktogramů.
  • Pokročilý: Zlatá střední cesta, kde se již závodník zaměří i na umístění jednotlivých kontrol vůči objektu a procvičí si znalosti, které se mu hodí během přípravy i závodního období. 
  • Expert: Cvičení v této úrovni jsou výrazně časově omezená oproti předchozím obtížnostem. Na první pohled je zde více správných odpovědí, na závodníkovi je, aby rozhodl podle malých rozdílů o správné odpovědi na základě vynikající znalosti piktogramů, dobré prostorové představivosti či postřehu. 

Časový limit

Po výběru obtížnosti na tebe čeká možnost volby časového limitu. Zejména mladším závodníkům doporučujeme začít bez časového limitu, kdy si jednotlivá cvičení můžeš prohlédnout a seznámit se s celým vzhledem online přípravy. 

Metodický portál ČSOS

Metodický portál Českého svazu orientačních sportů slouží všem trenérům, rozhodčím, pořadatelům závodů, stavitelům tratí nebo kartografům, v neposlední řadě i samotným závodníkům. Kromě online přípravy na něm můžeš nalézt i další metodické a tréninkové materiály, hry a další podklady. 

Web: metodika.orientacnisporty.cz

Text: Matěj Burda | Foto: ČSOS