Pomůže eliptický trenažér běžcům?

Eliptikal, známý také jako „orbitrek“, sice patří mezi nejoblíbenější typy trenažérů, běžeckými trenéry je ale často zatracován. Pokud si ovšem vyberete kvalitní přístroj a budete na něm trénovat správným způsobem, získáte skvělou pomůcku nejen pro zlepšení obecné vytrvalosti.

Je pravda, že jízda na eliptickém trenažéru může sice na první pohled připomínat běh, ve skutečnosti se mu ale podobá jen velmi vzdáleně. Pohyb má úplně odlišný charakter, zapojují se při něm jiné svalové skupiny a navzdory vzpřímené pozici těla se podobá mnohem více jízdě na kole. Také celkové zatížení je zde navzdory reklamním tvrzením mnohem nižší než u běhu a spíše se podobá jízdě na kole po rovině. Právě proto ale může být eliptikal skvělým doplňkem tréninku, zvláště v zimě. Právě díky nižší zátěži vám totiž pomůže zapracovat na obecné vytrvalosti, a ještě přitom pošetří pohybový aparát.

Zapomeňte na paže

Podle amerického trénéra Graeme Turnera je ovšem důležité, abychom zapomněli, že eliptický trenažér má nějaké pohyblivé rukojeti umožňující zapojení paží. Je sice pravda, že tím snížíte celkové zatížení, a tedy počet spálených kalorií. Jenže právě při zapojení paží se pohyb na eliptickém trenažéru stává nepřirozeným a dochází k přetěžování zad. Pokud ale ruce položíte na nepohyblivé rukojeti nebo napodobíte běžecký pohyb paží, může vám naopak tento trenažér pomoci k osvojení správného, vzpřímeného držení těla, které potom snadno přenesete i do běhu.

Zapracujte na frekvenci

Turner ovšem doporučuje eliptikal i proto, že nám může pomoci zvýšit běžeckou kadenci. Pokud se na něm budeme snažit jezdit vysokou frekvencí, zlepší se tím naše nervosvalová koordinace a ta nám potom pomůže zrychlit krok i při běhu, což značně zlepší ekonomiku našeho pohybu. Turner doporučuje kadenci 90–95/min, kterou byste se měli snažit udržet minimálně půl hodiny. Vhodné je podle něj i střídání čtyř minutových intervalů odjetých na co nejvyšší výkon, tedy s větším odporem, se stejně dlouhými časovými úseky, v nichž se budete snažit o udržení co nejvyšší kadence (opakujte minimálně 5x).

Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock