Posilujte chodidla na bosých stezkách

Pokud jste zatím nenašli odvahu pro bosý běh, vyzkoušejte alespoň bosou chůzi, která nejen posílí chodidla, ale zároveň stimuluje reflexní zóny, a tím prospívá zdraví celého organismu. Ideální místo, kde chůzi naboso vyzkoušet, přitom představují tzv. bosé stezky.

Proč vlastně vyrážet na bosou stezku, když se dá bez bot chodit v přírodě kdekoliv? Jednoduše proto, že tyto atrakce jsou vytvořeny tak, aby naše chodidla stimulovaly opravdu maximální měrou.

Nečekejte tedy žádné uhlazené cestičky. Naopak se připravte na pestrou směs povrchů od písku přes klacíky různých velikostí, více či méně píchavé šišky, kulatiny až po průchod potokem. Chybět nebudou ani různé balanční prvky, na kterých zapojíte nejen svaly chodidel, ale i zbytku těla. I když jste tedy na bosou chůzi zvyklí, počítejte s tím, že tady budete už po krátké době cítit pořádnou únavu.

Kde provětrat nohy

Naučnou stezku Gruň – Bílý Kříž najdete ve Starých Hamrech, asi 25 km od Frýdku Místku, a její délka je lehce přes deset kilometrů.

Asi 30 km od Českých Budějovic můžete v Nových Hradech v Terezině údolí vyzkoušet tzv. kneippovací chodníky, které spojují blahodárné účinky bosé chůze a vodoléčby.

Do zážitkového parku Zeměráj v Kovářově (viz foto) poblíž Orlické přehrady s sebou určitě vezměte děti – kromě bosé stezky dlouhé něco přes kilometr tu na ně čeká i spousta dalších atrakcí.

Kousek za rakouskými hranicemi, 10 km od Břeclavi, se nachází městečko Schrattenberg a z něj vede pětikilometrová bosá trasa až do Valtic.