Pozvedni své běhání s Všeproběh.cz

Pozvedni své běhání s Všeproběh.cz

Chceš posunout svůj běh o úroveň výš a nebo s běháním teprve začínáš? Zkus to pod vedením zkušených trenérů z Vseprobeh.cz, které pořádají kurzy a kempy po celé republice. Přinášíme ti exkluzivní rozhovor s Martinem Slezákem! 

Ahoj Martine, ve Vseprobeh.cz děláte spoustu zajímavých běžeckých akcí. Můžeš nám je přiblížit?

Ahoj, základní aktivity jsou běžecké kempy, což jsou 4 denní akce, většinou někde v přírodě a běžecké kurzy, které se dají nejlépe popsat jako běžecké školy ve městech. Pak máme kempy běžeckého lyžování a novinkou pro letošní rok jsou kolečkové lyže. Pořádáme také Lázeňský půlmaraton v Luhačovicích.

Tak se na to pojďme podívat postupně. Zkus nám popsat, jak to vypadá na běžeckém kempu a kam s vámi můžou lidé vyrazit?

Kempy pořádáme na různých místech ČR i zahraničí a každý rok se je snažíme obměňovat. Letos jich proběhne celkem 9. V ČR se podíváme na Pálavu, Vysočinu, do Chřibů, Jizerských a Rychlebských hor. V zahraničí se vydáme do oblasti Bohinjského jezera (Slovinsko), Solných komor (Rakousko), Istrie (Chorvatsko) a termálů v Miskolci (Maďarsko).

Na kempech se zaměřujeme na techniku běhu, běžeckou abecedu, strečink, lehké posilování i kompenzační cvičení. Běháme převážně v přírodě. Začínáme ranními rozcvičkami a trénujeme 2x denně. Večer je pak na programu video rozbor běžeckého stylu, případně další aktivity jako sauna a především posezení s ostatními účastníky, které běh baví a chtějí se v něm zlepšit.

Důležité je, že se rozdělujeme na skupinky dle výkonnosti, takže jsou kempy vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé běžce.

Zmínil jsi běžecké kurzy ve městech. Kde všude působíte a pro koho jsou vhodné?

Brno, Olomouc, Ostrava, Zlín, Pardubice, Hradec Králové. Postupně se budeme rozšiřovat i do dalších měst. Kurz je na 10 týdnů, lekce jednou týdně na 75 minut. Vždy máme zázemí s šatnami a sprchami. Opět klademe důraz na techniku, správné rozcvičení a různorodost tréninků. Na kurzech postupujeme pozvolna a zvládne je úplně každý, i totální chodec – neběžec.

Přesuňme se na chvilku do zimního období běžek. Zvládne se účastník naučit běhat na lyžích během 4 dnů? A jak se daří pořádat kempy při letošní slabší zimě?

Určitě se zvládne posunout z turistické chůze k běžeckému lyžování. S trenéry nás často mile překvapí, jak rychle se jim podaří zlepšit i během dvou tréninků. Správným stylem ještě nedokáží uběhnout delší vzdálenost, např. 20 km, ale kratší úsek ano. V lednu jsme museli jeden kemp zrušit, ostatní již probíhají dle plánu.

Jak řešíte rozdílné styly běžeckého lyžování, tedy klasika/skate a do jaké lokality jezdíte?

U běžek – na rozdíl od běhu – místa neměníme. V ČR jezdíme do Jizerských hor a v zahraničí do rakouského střediska Ramsau am Dachstain. V Jizerkách máme letos kempy zaměřené buď na klasiku, nebo skate. V Ramsau jsme měli kemp otevřený na skate i klasiku a účastníci si tak mohli vyzkoušet obě techniky. Letos máme navíc k dispozici testovací sady běžek od značky Salomon, které rádi zapůjčíme. Účastníci si tak nemusí shánět další vybavení.

Na zmiňovanou novinku 2023 jsem upřímně zvědavý. Řekni nám pár slov o připravovaném kempu na kolečkových lyžích.

Kolečkové lyže nás lákají delší dobu a letos se těšíme na náš první kemp. Jde o výborný doplněk k běhu a samozřejmě běžeckému lyžování. Kemp bude v Ramsau, kde je mnoho vhodných míst pro tréninky. Bude možnost vyzkoušet klasiku i skate, vybavení si lze zapůjčit za zvýhodněnou cenu na místě. Na programu je také letní biatlon přímo v tréninkové aréně, kam jezdí například italská nebo švédská biatlonová reprezentace. Většina chlapů tam jede i pro to, aby zahlédli Dorotheu Wierer :). Skvělý sportovní zážitek navíc umocňuje krásná okolní krajina s dominantou ledovce Dachstain.

Loni jste organizovali první ročník Lázeňského půlmaratonu v Luhačovicích. Proč zrovna Luhačovice, jak se akce povedla a co připravujete na letošní rok?

Já osobně z Luhačovic pocházím, jde o krásné lázeňské město a podobná akce tam určitě patří. Lázně, vedení města i partneři nám vycházeli maximálně vstříc, závodníci byli spokojeni a my máme radost, že budeme závod pořádat i letos, a to v sobotu 30. 9. 2023. Běžci se mohou opět těšit na trasu půlmaratonu, 10km, 2RUN (10+11), rodinný běh a nově štafetu 4x5km. Start a cíl se nachází přímo v srdci Luhačovic na Lázeňském náměstí, hned vedle fontány, Jurkovičova domu, kolonády a haly Vincentka.

Opravdu mnoho zajímavých aktivit. Takže už si stačí jen vybrat na vseprobeh.cz a vyrazit! Děkuji za rozhovor, ať se vše vydaří podle představ a uvidíme se na některé z vašich akcí.

Já děkuji za rozhovor a čtenářům, kteří se dostali až sem za jejich čas. Těšíme se na vás v běžeckém, ve stopě nebo na kolečkách 🙂

Zjisti více na:

Hlavní stránka: https://www.vseprobeh.cz/
Lázensky půlmaraton: https://lazenskypulmaraton.cz/