Puma Liberate Nitro: Pro lehký a přirozený krok

Nitro. Tento termín neodkazuje na hlubiny běžcovy duše, ale na superpěnu, kterou značka PUMA vybavila svou novou řadu běžeckých bot s názvem Nitro. Jak si v našem testu vedl nejlehčí a nejrychlejší model této řady, závodky Liberate Nitro?

Pomineme-li tretry Usaina Bolta, nebylo v poslední době o značce PUMA v běžeckém světě příliš slyšet. Bylo tedy načase přijít s něčím zajímavým, aby logo skákající kočkovité šelmy nadobro nevypadlo z povědomí milovníků vytrvalostního běhu.

A tak se zrodila zbrusu nová kolekce Puma Running, která sází především na použití pěny Nitro. Zahrnuje celkem čtyři modely Eternity Nitro, Velocity Nitro, Deviate Nitro –a superlehké závodky na kratší distance Liberate Nitro. A právě ty jsem měla možnost vyzkoušet na vlastních nohách.

Dusík pro výbušnější odraz

Ještě to není ani deset let, co byla poprvé představena moderní tlumicí pěna s vysokou energetickou návratností, a dnes se bez této vychytávky neobejdou skoro žádné běžecké boty. A není divu.

Hlavní výhodou těchto pěn je samozřejmě zmíněná energetická návratnost, tedy fakt, že jsou schopny tvou dopadovou energii nejen ztlumit, a tím ochránit tvoje klouby, ale zároveň i její nemalou část využít pro podporu následujícího odrazu. V dnešní době, kdy se na tréninkových botách bojuje o každý gram, výrobci i běžci oceňují i nízkou hmotnost těchto pěn a výhodou je i jejich stabilní chování v různých teplotních podmínkách – třeba dříve hojně využívaná EVA pěna totiž v mrazu své tlumicí schopnosti ztrácí.

Je proto logické, že se PUMA ve vývoji svých novinek zaměřila především na vytvoření co nejlepší tlumicí pěny. Dostala jméno Nitro, což není, jak už jsme řekli v úvodu, odvozeno od hlubin duše, ale od latinského názvu dusíku. Právě tento plyn byl totiž použit k napěnění tlumicí směsi.

Pěna Nitro opravdu povedla. Je nejen neuvěřitelně lehoučká, ale i její energetická návratnost je opravdu vysoká. Zvláště při svižnějším tempu běhu je její dopomoc k lehčímu a pružnějšímu kroku opravdu znatelná. Zatímco na ostatních třech modelech řady Puma Running je pěna použita ve dvou vrstvách, mezi něž jsou vloženy stabilizační prvky (dokonce došlo i na karbon), model Liberate Nitro je vybaven pouze jednou vrstvou, což ale nevadí. Naopak. Tlumicí schopnosti pěny jsou totiž skvělé, takže v rámci kategorie závodek, kam bota patří, je míra tlumení velmi slušná.

Na silnici i mimo ni

Velmi povedená je i podešev. Na asfaltu, kam je primárně určena, zabírá skvěle i za mokra, překvapivě dobře si ale poradí i s lehčím terénem. Bota je navíc hodně flexibilní, takže umožňuje slušnou míru čtení povrchu, takže si poradí i s menšími nerovnostmi. Na žádný off-road to pochopitelně není, ale pokud míříš na závod, který třeba kromě silnice vede po polňačkách a lesních cestách bez hlubšího bláta, může být PUMA Liberate Nitro dobrá volba.

Pochvalu si zaslouží i svršek. Přes nízkou hmotnost je poměrně pevný, krásně zpevní a objeme nohu a umožní její perfektní usazení a přenos sil. Pro větší pohodlí je uvnitř ve střední části doplněn jakýmsi pružným návlekem.

Ve jménu flexibility

Na co je ale nutné upozornit, je velmi vysoká flexibilita, která spíše připomíná minimalistické boty a je v ostrém kontrastu k tolik populárním karbonovým závodkám. Kromě drobného TPU prvku v patě bota postrádá jakékoliv prvky pro stabilizaci a vedení nohy od došlapu k odrazu. To určitě ocení zkušení běžci se slušnou technikou, kteří dávají přednost přirozenému stylu běhu. Zvláště na kratších tratích (do 10 km), to může být výhoda. Dle výrobce je sice model vhodný i na půlmaraton, ale to podle mě platí spíše pro velmi kvalitní závodníky. Já osobně bych si už v něm na tuto distanci netroufla. A pro běžce s horší technikou běhu či výraznějšími odchylkami došlapu model podle mě vhodný není.

Lehkému a přirozenému kroku by také podle mě možná slušel o něco nižší drop, než je stávajících 8 mm, ale to je také otázka osobních preferencí. Celkově jde ale o velmi povedenou botu na kratší závody či tempové a intervalové tréninky na silnici či smíšeném povrchu.

Co uvádí výrobce

Puma Liberate Nitro

Rozvrátit konvence. Odtrhnout se od davu. Změnit hru. Takto značka PUMA vystihuje svou strategii pro rok 2021. Nyní představuje svou běžeckou kolekci PUMA Running, která se nekompromisně vrací na scénu. Zrychli své běžecké tempo v Liberate Nitro! Lehké a flexibilní boty s novým, přizpůsobivějším střihem ti pomohou překonat tvé limity.

Model pro závody a tempové tréninky až do vzdálenosti půlmaratonu.

Jednodílná mezipodešev Nitro z pěny NITRO FOAM poskytuje skvělé odpružení a vysokou návratnost energie v lehkém barevní. Pomůže běžet pohodlněji, rychleji a s menším vynaložením energie.

PUMAGRIP podešev s vysokou trvanlivostí zajistí skvělou trakci.

Ženské modely kolekce PUMA Running mají nejen speciální design vyvinutý pro běžkyně, ale respektují také anatomické a biomechanické odlišnosti.

Svršek z jednovrstevné síťoviny je lehký a skvěle odvání vlhkost.

TPU prvek v patě pro vyšší stabilitu.

Reflexní prvky.

Drop: 8 mm

Hmotnost: 184 g (pánská US9) / 148 g (dámská US7,5)

Cena: 2 999 Kč

Možnost koupit zde: https://www.sanasport.cz/puma-liberate-nitro-wns-194458-01