Rychlejší díky 3D tisku! adidas vyvinul unikátní mezipodešev

Pojď se na chvíli zasnít: zkus si představit, že by bylo možné síly, které tě při běhu brzdí, proměnit v energii, která tě zrychlí. Zní to krásně, až neuvěřitelně. Přesto toho adidas dosáhl při vývoji naprosto unikátních bot 4DFWD, jejichž velmi netradiční mezipodešev vznikla na 3D tiskárně.

Původ téhle technologické novinky je čistě vědecký. Už čtyři roky vyvíjí adidas se společností Carbon technologii postavenou na principu 4D mřížky, která by dokázala běžce nejen zrychlit, ale zároveň využívala v jejich prospěch energii, která by je jinak pouze brzdila.

V adidasu přitom využili pokročilou technologii Carbon Digital Light Synthesis a obrovské množství dat nasbíraných za 17 let vývoje! Značka z německého Herzogenaurachu přitom otestovala pět milionů (!) variant uspořádání mřížky.

Výsledkem je vyladěná mezipodešev navržená na základě přesně změřených pohybových vzorců, která vznikla pomocí 3D tisku. Zatím poslední generace byla představena letos v květnu, nyní ovšem přichází na trh nepřehlédnutelná varianta Hero Core Black s výraznými zelenými akcenty.

Prodlouží krok, zvýší ekonomičnost běhu

Mezipodešev adidas 4DFWD speciálně upravena tak, aby se při dopadu na zem stlačila dopředu. „Výsledkem je, že se maximální brzdná síla sníží o 15 %, protože mezipodešev přesměruje tyto nárazové síly při dopadu do pohybu vpřed. Při každém kroku vás tak bota jakýmsi způsobem vykopne dopředu, čímž se zvětší i váš běžecký krok a zvýší ekonomičnost běhu,“ říká Jan Pernica, trenér skupiny adidas Runners Prague i nejlepších českých vytrvalců, který doprovázel maratonce při olympijském závodu v Tokiu.

Ve srovnání s předchozí generací mezipodešve 4D generuje model adidas 4DFWD při vertikálním zatížení v podmínkách mechanického testování třikrát větší pohyb dopředu. Přeloženo do lidské řeči: „Jde o design, který vás při běhu posune vpřed. Proto bude skvělou volbou pro dlouhé tratě, kdy máte ambici běžet daleko, dlouho a zároveň chcete mít stále dostatečný komfort,“ vysvětluje Pernica.

Redakce Runu měla možnost adidas 4DFWD od května testovat. Jaké jsou naše dojmy? To se dozvíte už v nejbližších dnech, kdy přineseme test této novinky.

Společně s touto novinkou adidas uvedl na trh také nový model adidas 4DFWD PULSE (na fotce vpravo), který kombinuje technologie 4D s oblíbenou a osvědčenou EVA pěnou v mezipodešvi. Díky tomu zajišťuje jemný dopad při každém kroku. „Varianta PULSE díky dokonalému tisku přesně kopíruje terén a je skvělou volbou pro pohodlný běh. A to právě díky použité mezipodešvi EVA a šikmé patě, která zlepšuje absorpci nárazu. Tento jedinečný design zaručuje při dopadu hladký přechod z paty dopředu,“ představuje novinku trenérka adidas Runners Prague Dana Pernicová.

Oba modely můžeš zakoupit na webu www.adidas.cz/obuv-beh.