Swix Carbon Light Softshell Jacket: Komfort, který si zamiluješ

Softshellka je věc, bez které se většina bežců na podzim a v zimě neobejde, protože zahřeje, ochrání před větrem, a přitom ještě odvede pot. Jak v našem testu obstála Swix Carbon Light Softshell Jacket?

Hned na úvod důležitá informace: Slovo „Carbon“ v názvu neznamená, že je uvnitř karbon, to by pochopitelně u bundy nedávalo smysl. Název odkazuje na kolekci špičkového tréninkového oblečení od Swixu, které je součástí a která je určena pro výkonnostní. běžce. Na druhou stranu ale přesně splňuje to, co od karbonového vybavení očekáváme především, tedy minimální hmotnost. Lehká je totiž až neuvěřitelně. Materiál je tenký, skoro jako by to byla větrovka, takže i třeba v batůžku zabírá jen minimum místa. Přitom ale funguje jako špičková softshellka. Je příjemná na tělo, mimořádně skvěle odvádí vlhkost, a pokud máš pod ní jen krátké triko, tak se ti na rozdíl od větrovky za mokra nelepí na ruce. Tepelný komfort je přitom poměrně vysoký. I v poměrně chladných dnech, jaké v polovině října panovaly, mi v ní občas bylo při běhu horko. V Praze v ní v kombinaci s tričkem v pohodě odběhám většinu zimy, i když je pravda, že jsem ve srovnání s většinou běžců poměrně otužilá.

Běžec se k větru staví čelem

Od softshellky člověk očekává ochranu před větrem, což také bunda splňuje na výbornou. Větru odolný materiál je umístěn jen na předním dílu, což je u běžeckého oblečení naprosto dostačující standard. Zároveň ale bunda vykazuje i určitou odolnost vůči vodě. Když se spustí mírný déšť, je možné na materiálu pozorovat viditelné kapky, které z větší části stékají, a trvá poměrně dlouho, než promokne. Velkou pochvalu si zaslouží kombinace promyšleného střihu a pružnosti materiálu. Oblečení značky Swix tradičně používají především běžkaři, pro které je ničím neomezovaný pohyb paží a trupu naprostá nutnost, a na bundě je to vidět. Z hlediska rozsahu pohybuje je tak v ní možné dělat prakticky cokoliv. A pochválit musím i design. Vliv Skandinávie je tady znát. Kombinace bílé a světle šedé s červenými detaily je čistá, jednoduchá, a přitom velice efektní. Reflexní prvky jsou poměrně výrazné, ale přitom neruší. Prostě nádhera. Swix Carbon Light Softshell Jacket je zkrátka špičkový, promyšlený kousek, který se v následujících měsících jistě stane nejpoužívanější součástí mého běžeckého šatníku.

Text: Blanka Gololobovovová | Foto: Redakce, Svaz lyžařů ČR