Test adidas 4DFWD: Boty z 3D tiskárny, které ohromí vzhledem i funkčností

Tohle jsou boty, které tě ohromí. Nejprve svým vzhledem. A pak i svou technologií. adidas 4DFWD jsou totiž mimořádné v každém ohledu – jejich vývoj byl z velké části vědecký, vznikly na 3D tiskárně a jejich dominantním prvkem je působivá mřížka v mezipodešvi. Ale jak se v nich běhá? 

Nemám rád slovo unikátní. V marketingu se zneužívá tak často, že ztratilo svůj význam a stalo se z něho nejnudnější klišé. A přesto to bylo první slovo, které mě při pohledu na adidas 4DFWD napadlo. Nikdy jsem v botách s podobnou mezipodešví neběhal. Vlastně jsem je ani nikdy neviděl.

Jedná se o hustou spleť tenkých bílých vláken, které tvoří mřížku. Uspořádány jsou do pokroucených deltoidů – není to přesný popis, ale lepší mě nenapadá. Raději se sami podívejte na fotku. Tenhle tvar je výsledkem analýzy obrovské spousty dat o běžcích a o jejich pohybu.

Omlouvám se za přezíravost

Musím se ale také přiznat, že jsem na novinku koukal skrz prsty. Trochu ohromeně. Hodně zvědavě. Ale zároveň přezíravě. Tipoval jsem, že to bude model pro běžce, kteří běhají kvůli fotkám na Instagram a vzhled bot je pro ně důležitější než jejich funkčnost.

Nezbývá mi než se omluvit. Ty boty totiž fungují! Mřížka v mezipodešvi je navržena tak, aby proměnila brzdné síly z dopadu v dopřednou energii. Při došlapu se stlačí směrem vpřed a citelně tak posouvá nohu do dalšího kroku. Chvíli trvalo, než jsem si na ten „nakopávací“ pocit zvykl, ale pak mě začal bavit.

Tenhle efekt je logicky nejvíce cítit při dopadu přes patu, který podporuje měkkost v patní částí i drop dosahující 11 milimetrů. Když ale běžec zrychlí a rozhodne se došlapovat více na střední část chodidla, překvapí ho tam bota svou vyšší tvrdostí, což přispívá k větší jistotě v došlapu i odrazu.

Nicméně běh přes patu je pro 4DFWD přirozenější. Nakopnutí do dalšího kroku si tak budou nejvíc užívat běžci s horší technikou, nebo lepší běžci, kteří si chtějí třeba užít regenerační výklus.

adidas boty odlehčil

Stojí za zmínku, že konstrukce mřížky je řidší, než jakou disponovaly předchozí modely adidasu z 3D tiskáren, což se pozitivně odrazilo na hmotnosti. Ta nyní dosahuje 325 gramů, což přesně zapadá do tréninkové kategorie.

Podešev je téměř hladká, jsou na ní jen drobné výstupky, které pomáhají lepší trakci. Ta je při běhu po asfaltu zcela bezproblémová. O tom, že 4DFWD nejsou určeny do terénu, asi není třeba psát – podešev nemá žádný výrazný vzor, do mezipodešve by se dostala spousta nečistot a ani svršek by nohu dostatečně nechránil.

Stvořeno pro silnici

Přitom ale pro běh silnici je svršek skvělý. Je pletený a vyrobený z jednoho kusu, a to včetně jazyka. Aby nebyla narušena jeho celistvost, tkaničky jsou provlečeny drobnými očky. Elastický úplet výborně obepíná nohu a vystačí si jen s měkčími výztužemi po stranách. K perfektnímu obepnutí nohy pomáhá i zvýšený opatek.

     

Ani v těch nejrozpálenějších letních dnech jsem neměl pocit, že by se v tomto svršku nohy nadměrně potily. Spíše naopak. Úplet je skvěle prodyšný! Počítejte ovšem s tím, že boty mají užší tvar a nejsou tak úplně vhodné pro běžce s širším chodidlem.

Chceš je?

Chceš boty, které vypadají originálně a stylově? Chceš boty pro trénink? Chceš boty pro běh přes patu? Chceš boty, které ti pomohou s odrazem?

Pokud odpovídáš ano, adidas 4DFWD jsou skvělou volbou. Zakoupit je můžeš na https://www.adidas.cz/obuv-beh , kde o nich také najdeš více technických údajů.