Na Red Bull 400 se dostanete do nepoznaného stavu

Na Red Bull 400 se dostanete do nepoznaného stavu

Závod Red Bull 400 je unikátní svým extrémním profilem. Trať sice měří jen 400 metrů, začíná ale pod skokanským můstkem K 120 a končí na jeho vrcholu. Harrachovský závod se uskuteční 13. srpna. O přípravě na takto drsný závod jsme si povídali s trenérem Jakubem Bínou.

Závod Red Bull 400 je i přes svou krátkou distanci velmi extrémní. Co se při takovém závodě odehrává v těle?
Extrémní závod je to také díky zakyselení. K němu dojde po 50-80 metrech, záleží na míře trénovanosti, a tím je samozřejmě veškerý pohyb náročnější a bolavější. Každopádně, aby tomu rozuměl úplně každý – tělo se při takto velké námaze vyčerpá velice rychle, zbaví se všech zásob cukru a přestane stíhat okysličovat svaly a vaše motorika bude taky tatam. Setkáte se se stavem, který opravdu každý den nepoznáte. A někteří jej možné zatím nepoznali nikdy.

Jak by měli účastníci upravit trénink, aby byli na RB400 připraveni co nejlépe?
Jak už jsem říkal. Nejdříve by bylo dobré se se stavem zakyselení seznámit, aby vás to na kopci nevyvedlo z míry. Trénovat tvrději než před tím a v co nejšílenějších tempech, aby si tělo na ten pocit dokázalo zvyknout.

Doporučil byste zařazení nějakých specifických tréninkových prostředků?
Určitě doporučuji schody nebo nějaký strmý kopec okolo 80-100 m, který budete vybíhat sprintem nahoru a výklusem dolu, ideálně okolo.

Je možné nějak vyladit také hlavu?
Většina výkonů je v hlavě a buďto to chcete, a nebo ne!

Jak byste doporučil na takový závod rozvrhnout síly? Vyplatí se odstartovat zadrženě, nebo je lepší tempo od začátku „napálit“?
Už z prvního ročníku mám odzkoušené, že rozvrhnout síly je k ničemu a vyplatí se to rozběhnout, co to jde, ale bez přípravy budete tak jako tak v háji.

Kdo má na takovém závodě největší šance? Vrchaři, nebo spíš sprinteři-čtyřstovkaři?
Těžká to otázka, ale na štafetu bude lepší sprinter a na celej kopec určitě schodaři a trailisti, kteří mají více zkušeností s kopci a hlavně vědí, co mohou čekat od svého těla v těchto podmínkách.

V uplynulých týdnech probíhal výběr do Benzina týmu prostřednictvím seriálu Benzina běh do schodů. Plánujete si některý ze závodů zkusit také?
Každé schody jsem zatím vyběhl aspoň na zkoušku, abych věděl, jaké to je a které jsou největší maso.

Text: red | Foto: Red Bull