Acics Gel Kayano 29: Top volba pro běžce s pronací

Acics Gel Kayano 29: Top volba pro běžce s pronací

Asics Gel Kayano byly vždycky velmi dobré boty. O jejich oblíbenosti svědčí i fakt, že je nyní na trhu devětadvacátá generace tohoto bestselleru. A právě na tuto novinku jsem byl kvůli slibovaným vylepšením hodně zvědavý. Jak se v ní tedy běhá?

Jedná se o designově mimořádně povedený kousek. Několik odstínů modré barvy zdobí svršek, mezipodešev je výrazně oranžová, pod patou také bílá a k tomu světle oranžová podrážka – takhle vypadají boty, které musí uspokojit jak vyznavače výraznějších barev, tak i poněkud konzervativní sportovce. Abych nezapomněl, samozřejmostí je gelový polštářek pod vnější částí paty. Boty jsou určené pro běžce s pronací, kteří právě tou částí chodidla dopadají na zem. Patřím mezi ně, a jak jsem za dlouhé roky vysledovat, změnit to prakticky nelze.

Pronační došlap potřebuje podporu

Baví mě na nových botách vždy sledovat nejrůznější detaily, a tak jsem se tady například dozvěděl, že bota nabízí komfort pro specifickou pánskou nohu. Je to napsané na vložce v patní části. Vyloženě se mi pak líbí název boty, tedy Asics Gel Kayano 29, napsaný malými písmeny na horní části jazyku.

Tkaničky jsou na dotek příjemné, v kombinaci oranžové a modré, hlavně ale jsou ploché, což pomáhá, aby se při jednoduché kličce nerozvazovaly, a dostatečně dlouhé. To se může zdát jako samozřejmost, ale ne, není tomu tak – u některých bot konkurenčních značek je udělat dvojitý uzel opravdu zkouška zručnosti pro prsty.

Jak už jsem uvedl, mám pronaci, byť ne nijak extrémní. Dlouho jsem na tuto skutečnost při výběru bot na to moc nehleděl, prostě jsem je zkusil a buď mi seděly, nebo ne. Musím ale přiznat, že už nejednou jsem zjistil, že popoběhnout pár metrů v obchodě a pár kilometrů po silnici není úplně totéž. A zvláště při dlouhých bězích běžec jako já pronační podporu opravdu ocení. 

První z podmínek, že mi bota musí sedět, Kayana splnily na výbornou – na první obutí seděly téměř dokonale.

Skvělé tlumení i stabilita

První běžecké seznámení s nimi poté proběhlo na běžeckém pásu. Při volném klusu boty fungovaly, jak mají – došlap tlumily skvěle, umožňovaly přirozené odvalení, byly stabilní… Jejich o trochu vyšší váha byla zpočátku cítit, ale já to tak mám rád. Při tréninku se prostě nezávodí a podle mě proto není vůbec na škodu, když se trénuje v trochu těžších botách. Důvody jsou dva: pokud chceš, aby bota opravdu dobře tlumila, tlumení bylo trvanlivé, byla stabilní, a ještě poskytla podporu chodidlu s nadměrnou pronací, tak prostě úplně lehká být nemůže. A druhý důvod je ten, že když ji při závodě vyměníš za lehké závodní boty, máš pocit, že lítáš. Takže váhu těsně nad 300 gramů vnímám jako jednoznačné plus. 

Asics Gel Kayano 29 navíc krásně zvládaly i rychlejší tempo. Při pomalejším běhu obvykle dopadám dost na patu, dopad na střed při svižnějším běhu jim podle subjektivního pocitu vyhovoval také.

Při běhu venku mi v botách i při teplotách pod deset stupňů a v tenkých ponožkách nebylo ani teplo ani zima, zkrátka tak akorát. Mírnou ventilaci jsem cítil, ale zima dovnitř nešla. Boty jsou primárně určené na silnici, ale zpevněná lesní cesta jim nedělá problém, nekloužou ani na mokré trávě, skvěle drží i v zatáčkách a na nerovnostech jsou krásně stabilní. Pokud tedy při dlouhých bězích střídáš asfalt s lehčím terénem, je to skvělá volba.

Z různých typů tréninku, které jsem v Kayanech absolvoval, jsem byl jsem nejvíce zvědavý, jaký bude dlouhý běh. Právě při něm totiž běžec s pronací stabilitu a podporu nejvíce ocení. A vedly si skvěle – i když jsem svůj běh pocitově vnímal jako volný klus, ve skutečnosti se mi dařilo držet (na mě) svižné tempo, a ke značnému překvapení jsem v druhé polovině nejen neztrácel, ale v posledních kilometrech se mi dokonce dařilo zrychlit. Příjemné bylo, že jsem si v závěru neokopával kotníky, jak se mi to často „daří“ v jiných botách. Nevím, čím přesně by to mohlo být, snad lepším rozložením hmotnosti? 

Každopádně bych jen těžko hledal negativa, model Gel Kayano 29 mohu jedině doporučit všem, kteří mají pronaci, a třeba tomu při výběru bot dosud ani nevěnovali moc pozornost. Ocení je navíc běžci napříč výkonnostním spektrem, včetně těch s nadměrnou hmotností.

Co uvádí výrobce

Asics Gel-KAYANO 29

Postarají se o stabilní zážitek z běhu a citlivější odezvu na každý tvůj krok. Díky nízkoprofilovému vnějšímu opatku noha získává více podpory a stability.

Tlumení FF BLAST™ PLUS udržuje nízkou váhu boty a napomáhá k energičtějšímu odrazu.

LITETRUSS™ stabilizační technologie na vnější straně mezipodešve zlepšuje centrální podporu a integritu ve středu nohy.

Svršek z prodyšné technické pleteniny.

Technologie LITETRUSS™ 

3D SPACE CONSTRUCTION™ pomáhá při dopadu zlepšit kompresi.

GEL™ technologie tlumení v zadní části boty pro snížení dopadového šoku.

AHARPLUS™ patní drážky zlepšují odolnost boty.

Až 50 % hlavních materiálů svršku je vyrobeno z recyklovaných materiálů. Vložky jsou barveny pomocí technologie, jež snižuje spotřebu vody až o 33% a vyprodukované množství uhlíku až o 45.

Drop: 10 mm

Hmotnost: 270 g

S pronační podporou

Cena: 4 468 Kč

K dostání na top4running.cz a sanasport.cz