adidas 4DWD 2: pohled do budoucnosti běhu

adidas 4DWD 2: pohled do budoucnosti běhu

Mezipodešev spletená z tenkých plastových vláken vypadá ze všeho nejvíc jako bláznivý módní výstřelek, který tvé nohy zaručeně učiní středem pozornosti. Ve skutečnosti ale zdobí velmi povedenou běžeckou botu, která k posouvání hranic přistoupila velmi netradičním způsobem.

Mezipodešev modelu s těžko zapamatovatelným názvem 4DWD 2 na první pohled vypadá, jako by ji z tenoučkých plastových vláken umotal zručný košíkář. Ve skutečnosti jde ale o velmi sofistikovanou technologii 3D tisku, při které dochází k přeměně kapaliny na pevnou látku, která dostává trojrozměrný tvar. Celá struktura je pak vyladěná do nejmenších detailů, aby zajistila nejen vysokou energetickou návratnost (tj. přeměnu části dopadové energie na odrazovou), ale zároveň aby vertikálně působící dopadovou sílu přeměnila na dopředný pohyb. 

Vývojáři přitom prověřili na 5 milionů různých mřížkových struktur, aby vybrali tu, které došlapovou energii přemění na dopředný pohyb maximálně efektivně. Nakonec vybrali tu, která tvarem připomíná mašličky. Na jejím vývoji a následném testování se poté podílela řada vrcholových sportovců z USA.

Plynulý pohyb vpřed

A jak se tedy v novince od adidasu běhá? Velice dobře. Mřížková mezipodešev v první řadě velice dobře tlumí, přičemž tlumení je pocitově odstupňováno: nejnižší je při dopadu na přední část chodidla, což dává smysl – běžci s tímto typem došlapu největší měrou využívají přirozené tlumicí schopnosti chodidla, takže od bot nepotřebují takovou míru pomoci. Naopak velmi velkorysé je tlumení při výrazném došlapu na patu, což je dáno nejen vyšší tloušťkou mezipodešve, ale i jejím protažením směrem vzad.

Použitá mřížka přitom nejen skvěle tlumí, ale i velmi dobře vrací energii, přičemž platí, že tvrzení výrobce o její přeměně na dopředný pohyb rozhodně není nadnesené. Přechod od došlapu k odrazu je velice snadný a přirozený, což dodává běžeckému pohybu plynulost. To se přitom pozitivně projevuje napříč různými rychlostmi běhu – od pomalého regeneračního klusu po závodní tempo.

Ačkoliv jde tedy primárně o tréninkovou botu, méně ambiciózní běžci ji mohou směle využít i na závod. Tomu ostatně nahrává i její velmi nízká hmotnost.

Stabilní na silnici i v lehčím terénu

Zvláště běžce s nadváho nebo horší technikou běhu pak potěší fakt, že je 4DWD 2 zároveň velice stabilní. To se přitom v testování projevilo nejen na silnici, což je povrch, pro který je bota primárně určena, ale i v lehčím terénu. 

Bota je krásně stabilní na menších terénních nerovnostech, a protože ani podešev není úplně hladká, poradí si i s mírně rozměklým terénem (na hlubším blátě už pochopitelně podkluzuje). Trochu jsem se bála, že by do mřížkové mezipodešve mohly pronikat kamínky, to se mi ale nestalo ani jednou. Maximálně se do její spodní části protlačilo trochu tekutějšího bláta, které ale po zaschnutí samo opadalo. Model je tedy vhodný pro všechny běžce, kteří například při dlouhých bězích rádi občas odbočí z asfaltu na polní či lesní cesty.

Pohodlí i pro vyšší nárt

Svršek je dobře prodyšný, pohodlný a s příjemným vyvýšeným a vyměkčeným opatkem, který je velmi přátelský k achilovkám. 

Pokud máš značku adidas zafixovanou jako výrobce bot pro běžce s užším chodidlem, tak to už dávno neplatí. Testovaný model je nejen dostatečně široký, ale zároveň nabízí i velkorysý prostor běžcům s vyšším nártem (ti s velmi úzkým chodidlem naopak mohou mít problém s dostatečným utažením). 

Celkově tedy novinku hodnotím jako mimořádně povedenou a vhodnou pro opravdu široké spektrum běžců.

Co uvádí výrobce

Již více než 18 let shromažďujeme data od sportovců a zkoumáme pohyby chodidla při běhu. Ve spolupráci se společností Carbon jsme pres 4 roky pracovali na vývoji nové technologie pro mřížkovou mezipodešev 4D. Výsledkem je nová generace naší mezipodešve vytištěné na 3D tiskárně, která dostala označení 4DFWD.

Struktura mřížkové mezipodešve 4D je vyladěná do nejmenších detailu a vyrábí se pomocí 3D tisku. Při jejím vývoji jsme využili technologii Digital Light Synthesis™ od společnosti Carbon. Mezipodešev prošla řadou biomechanických testů na univerzitě v Calgary, při kterých se hodnotil dopředný pohyb, brzdná síla a efektivita běhu, a testy kognitivního vnímání Arizona State University.

Z více než 5 milionu možných mřížkových struktur jsme pro 4DFWD vybrali mřížku připomínající mašličky, která se při působení vertikální síly stláčí směrem dopředu. V těchto botách poběžíš plynule a hladce a nic tě nebude brzdit. Nejde jen o další drobnou inovaci, ale o revoluci, která otevírá zcela nové možnosti v běžeckém odvětví.