adidas Bra Revolution: test běžecké podprsenky

Před pár dny adidas představil horkou novinku – řadu sportovních podprsenek. Jsou v ní kousky pro silový trénink, studiové lekce i denní nošení, nás ale pochopitelně nejvíc zajímalo, jak si povede podprsenka určená pro běh.

Hlavní myšlenka nové kolekce Bra Revolution je umožnit každé aktivní ženě, aby našla podprsenku, která jí opravdu padne a poskytne jí dostatečnou oporu. A že to v případě běžeckých podprsenek není úplně jednouché, vědí nejen ženy s vyvinutějším hrudníkem, ale i ty které přesně nezapadají do obvyklých velikostních tabulek.

Navíc jde o oblast, která byla doposud trestuhodně opomíjená. Joanna Wakefield-Scurrová, profesorka biomechaniky z University of Portsmouth například uvádí, že v době, kdy se začala problematikou pohybu prsou při sportu zabývat, existovaly tisícovky vědeckých studií o biomechaniku pohybu prsou a jejich podporu! (Rozhovor s Joannou o tom, jak vybírat běžeckou podprsenku, najdeš na konci textu.)

Přitom každá jen trochu vyvinutější žena moc dobře ví, že podprsenka může být při běhu dokonce důležitější než boty – zatímco na boso se po vhodném povrchu běhat dá, bez podprsenky je i pár desítek metrů čiré utrpení.

Výzkumy navíc ukazují, že až 90 % žen neposkytuje jejich podprsenka dostatečnou oporu a téměř polovina trpí při sportu bolestmi, které jsou způsobeny nadměrným pohybem prsou.

To všechno se tedy značka adidas rozhodla změnit a vzala to opravdu z gruntu – řada Bra Revolution zahrnuje podprsenky pro různé pohybové aktivity, celkem 43 nových druhů v 18 produktových řadách a celkem v 72 velikostech. Mě ale pochopitelně nejvíce zajímala podprsenka určená pro běh.

Snadné oblékání, přesné dotažení

Začnu tím, co mě na novince (samozřejmě kromě skvělé podpory) nadchlo nejvíc, a to je unikátní systém zapínání ve stylu zavinovacích šatů: překřížená ramínka navlékneš přes hlavu a konce spodního lemu uchytíš pomocí háčků do jednoho z pěti textilních poutek na spodním lemu. Stejný typ uchycení najdeš i na ramínkách.

Tento systém umožňuje zaprvé snadné oblékání a za druhé možnost variabilního dotažení na míru. Revolution Bra tak opravdu skvěle sedí a pokud občas cestuješ na závody rovnou v běžeckém oblečení, můžeš si cestou dopřát více volnosti a na místě podprsenku snadno dotáhnout.

Sbohem odřeninám

Musím říci, že v žádné podprsence jsem se zatím necítila tak pohodlně. Hodně se potím, a jsem náchylná tedy ke vzniku odřenin, proto jsem zvyklá se při všech delších bězích pod podprsenkou preventivně mazat vazelínou. Tady to ale vůbec nebylo potřeba, i bez mazání jsem se při žádném běhu neodřela.

„Snažili jsme se používat co nejméně šití a také jsme co nejvíce švů schovali,“ vysvětlila mi Amy Charltonová, produktová ředitelka společnosti adidas. „Velmi důležitou funkci přitom má kroucený šev pod prsy, který napomáhá tomu, aby byly uvnitř lépe umístěné. Tím se hodně omezí jejich pohyb.“

Na vysoké míře pohodlí se pak velkou měrou podílí i materiál adiFlex, ze kterého je podprsenka vyrobena. Je nejen příjemný na dotyk, ale i hodně pružný, aniž by to ovšem negativně ovlivnilo míru podpory.

„Materiál se při pohybu natahuje se do čtyř směrů, což přispívá k jeho optimální funkci,“ vysvětluje Amy Charltonová. „Navíc je recyklovaný, takže šetří přírodu.“

Na míru každé ženě

Za zmínku stojí i nový systém velikostí, který má zaručit, že podprsenka padne opravdu každé ženě. Právě velikosti je proto třeba věnovat při nákupu velkou pozornost.

společnost adidas spustila online službu, kde lze zjistit správnou velikost podprsenky pomocí nástroje na měření podprsenek, který nabízí návod na vlastní měření, a vyhledávač podprsenek, který pomáhá najít ideální střih.

Podprsenky jsou dostupné na adidas.cz/bra. Pokud ale chceš mít jistotu, ž si opravdu vybereš správně, zamiř  do Adidas Store Prague Černá růže nebo Palladium, kde ti s výběrem velikosti pomůže vyškolený personál.

Jak vybírat sportovní podprsenku?

Rozhovor Joannou Wakefield-Scurrovou, profesorkou biomechaniky z University of Portsmouth

Co hrozí, pokud běhám ve špatné podprsence?

Pokud prsa nemají žádnou oporu, mohou při běhu vykonávat pohyb v rozsahu až 19 cm. To je nejen bolestivé, ale dochází k natahování kůže, podkožního vaziva a ovlivněna je i vnitřní tkáň prsou. V těchto strukturách dochází ke vzniku mikroskopických poranění, takže postupně ztrácejí svou pružnost. Jde o nevratný proces, takže prsa začnou poklesávat.

Nesprávná podprsenka má vliv i na držení těla, takže může způsobovat bolesti páteře a ramen. Prsa se navíc při běhu nepohybují pouze nahoru a dolů, ale mnoha různými směry, a zvláště u vyvinutějších žen tak mohou zásadním způsobem ovlivňovat biomechaniku a techniku běhu. Při běhu v nevhodné podprsence či bez ní může dokonce dojít i k ovlivnění došlapu chodidel!

Může to ovlivnit i výkonnost?

Určitě. Zjistili jsme, že výměna nevhodné podprsenky za správnou vede k prodloužení kroku až o 4 cm. Nezdá se to moc, ale třeba při maratonu to dělá rozdíl jedné míle! Správná podprsenka omezí i namáhání svalů, které už nemusejí kompenzovat pohyby prsou, a zlepší se i dýchání.

Jak by měla žena podprsenku vybírat?

V první řadě podle sportu, kterému se věnuje. Podprsenka musí poskytnout dostatečnou podporu, je dobré se v ní při zkoušení proskákat. Nejčastější chybou je špatná volba velikosti: když z boku uchopíme spodní lem, neměl by jít neměl natáhnout o více než 5 cm, a to samé platí i pro ramínka. Prsa by také neměla nikde „přetékat“ – ani shora, ani ze strany.

Liší se pravidla pro výběr podprsenky vzhledem k věku anebo pro ženy, které kojí?

Dobrá podprsenka je nutná pro všechny ženy, s věkem ale klesá pružnost pokožky, a proto je potřeba více podpory. Při kojení je pak největší výzvou měnící se velikost prsou v průběhu dne. Proto je vhodné volit podprsenku s co největší variabilitou nastavení – třeba právě novinku značky adidas.