Adidas Solar Glide 5 – Glidy v novém kabátě a novým srdcem

Je to tady! Adidas vydává již pátou generaci oblíbených běžeckých bot Solar Glidů, která s sebou přináší spoustu novinek a inovací, které konstruktéři do této generace přidali. Konstruktéři s Adidasu nenechali nic náhodě a botu z velké části přestavěli a dodali jí tak nový šmrnc a směr, kterým by se i další modely mohly ubírat.

Základní parametry:

Drop: 10 mm (36 mm pata / 26 mm špička)

Hmotnost: 335 g (pánská velikost US 9,5)

Došlap: Neutrální

Míra tlumení: Střední

Terén: Silnice

Svršek – prodyšný, pevný a z 50 % z recyklovaného materiálu

Nejdříve se podíváme na svršek Primeblue. Ten jen tvořen z 50 % z recyklované příze nazvané Parley Ocean Plastic, čímž chce dát Adidas najevo, že mu není lhostejné životní prostřední a ukázat, že lze plastový odpad využít i jinak. V tomto případě se mu to povedlo velmi dobře. Svršek je totiž pevný, ale zároveň příjemně prodyšný.

V přední části svršku je dostatek místa pro prsty a nestane se vám, že byste je měli zbytečně otlačené či odřené. Jazyk je poměrně dost polstrován, ale při dotažení nikde netlačí. Skvěle řešená je oblast paty a achillovy šlachy, kde Adidas umístil dvoudílný podpatek, který snižuje tlak na achillovu šlachu. Skvělý počin, který funguje.

Mezipodešev – dostatečné tlumení i na dlouhé běhy

Tlumení je zde dostatek. Pěna boost™ je zde použita v dostatečném množství, a proto ani na dlouhých bezích nebudou Vaše nohy trpět. A co stabilita? Ta je také na vysoké úrovni a díky inovovanému torznímu systému LEP 2.0, který běžecké botě dává vyšší tuhost ve střední části chodidla, nedochází ke zbytečnému kroucení a tím i zvýšení stability. Tento systém opravdu funguje a mohl by tak pomoci i běžcům, kteří nemají tak stabilní krok a občas bojují se stabilním došlapem. Mimo jiné je zde ještě stélka EVA, která je umístěna nad výše zmíněným systém LEP 2.0.

Podešev – odolný tank

Podrážka je tvořena známou gumou Continental™, který je opravdu odolná a její vlastnosti jsou opravdu skvělé. Testoval jsem je na pevných mokrých i suchých površích, kde jejich přilnavost byla na vysoké úrovní. O něco horší to bylo na mokrých betonových dlaždicích, ale to není problémem jen tohoto typu podrážky. Co se týče rozložení výše zmíněné gumy Continental™, tak to je úplně jiné, než u předchozí verze. Najdeme zde více odkrytých míst pěny boost™ a o něco větší vzorek, který oceníte na štěrkových cestách, kde si Gildy vedly také moc dobře.

Klady:

  • Velice pohodlná bota
  • Líbivý design a odolný svršek z poloviny tvořen recyklovaným materiálem
  • Stabilizační systém LEP 2.0, který zaručuje opravdu stabilní krok.
  • Výborně fungující podešev vybavená gumou Continental
  • Jazyk v patní části pro ulevení achillovce

Zápory:

  • Těžší bota, kterou na rychlé tréninky nevezmete
  • Trošku menší dynamičnost

Závěrečné hodnocení

Solar Glide 5 je běžecká bota, kterou si oblíbí každý, kdo hledá každodenní tréninkovou botu, oželí pár gramů navíc a nevadí mu o něco menší dynamičnost. Pátá verze je velkým krokem vpřed z pohledu designu i skladby stabilizačních prvků. Velkou výhodou je možnost vyběhnutí i mimo asfaltové cesty, protože lehký terén pro tuto botu nebude překážkou. Moje závěrečné hodnocení je 8,5/10. Strhávám nějaký ten bodík za vyšší hmotnost a menší dynamičnost, kterou bota bohužel postrádá. To ale nic nemění na tom, že jako každodenní tréninkovka, která pokryje širokou škálu běžců a běžkyň, je výborná.