Asics Gel Kayano 30: Čím dál tím lepší bota pro pronátory

Už tři desítky let je na trhu jedna z vlajkových lodí značky Asics, model Gel Kayano. Změna oproti předchůdci je patrná na první pohled a nejde jen o design – běh v nich je zase o něco komfortnější.

Bota je na první pohled celkem mohutná, podrážka spolu s mezipodešví vypadá, že má v nejvyšším botu přes padesát milimetrů, ale to je jen zdání. I když nijak nepopírám, že jde o maximalistické boty, zde jde zčásti jen o design, pata je ve skutečnosti blíže k zemi. V kombinaci s dropem deset milimetrů je navíc vrstva tlumení velmi příjemná. Dopadám spíše na patu, a proto mám rád, když je v tomto místě tlumení co nejvíce.

Co se týká designu, ten je oproti předchůdci podstatně více čistý. Na výběr je samozřejmě více barevných variant, já testoval tu s černým svrškem, který od bílé podrážky dělí žlutý pruh. Ve špičce pak barva pozvolna přechází v tmavě zelenou. Na vnitřní straně je výrazný šedý klín, který ocení pronátoři, ale o tom více později. Díky světlým barvám má být bota dobře vidět, což za pár měsíců ocení zejména ti běžci, kteří trénují na silnici. Ovšem tu a tam se s auty potkávají snad všichni.

Co se týká nejvýraznějších změn, dřívější gelové tlumení pod patou nahradila novinka PureGEL, která už není zvnějšku vidět. O tlumení se pak stará také technologie FF Blast+. Podrážka je pevná, jako by obsahovala karbonový plát, a také dle míry návratnosti energie při běhu by ho člověk očekával. Ale není tam – ostatně, je to tréninková bota.

Top volba pro pronátory

Důležité u Asics Gel Kayano je, že se jedná se o botu určenou pro běžce s pronací. Odborně jde o ty běžce, kteří nadměrně vtáčí kotníky dovnitř, jinými slovy mají jaksi více sešlapané podrážky na vnitřní straně. Už u loňského modelu byla tato podpora řešena velmi dobře, u novinky je ale ještě o dost příjemnější, což se projeví zejména na konci dlouhých běhů. 

Právě při dlouhých bězích jsem botu jako celek ocenil nejvíce, pohodlí je při nich opravdu mimořádné. To ale neznamená, že v ní musíš běhat desítky kilometrů, naopak jde pro skvělou volbu i pro začátečníky. 

Skvěle funguje jak při volných klusech, kdy nohu v případě „patařů“ tak nějak nenápadně nutí dopadat více na střed, ale díky již zmíněné návratnosti energie se v nich daří držet i celkem rychlé tempo. Tak rychlé, jak by člověk v botě vážící nad tři sta gramů snad ani nečekal. Dokonce uvažuji, že zkusím boty i na závod, pocitově jsou totiž snad i rychlejší než stávající „závodky“.

Jako doma jsou Asics Gel Kayano na silnici, ani mokrý asfalt jim nedělá problémy. Odvětrání je dle mého názoru optimální, v botě tak není noze zima ani vedro. V rámci testu jsem je zkusil i na trávě a v lese, vše bez problémů. Podrážka je sice hladká, ale neklouže a drží dobře.

Ekologicky smýšlející běžce pak potěší, že Asics věnuje pozornost péči o životní prostředí. Nejméně tři čtvrtiny materiálu svršku boty jsou z recyklovaných materiálů, Asics Gel Kayano 30 mají také spočítanou uhlíkovou stopu. Firma navíc nepoužila ani ve fázích návrhu a výběru materiálů nic živočišného původu, jedná se tak o ryze veganský produkt.