ASICS GEL Nimbus 25: absolutní pohodlí

ASICS GEL Nimbus 25: absolutní pohodlí

Legendární produktová řada ASICS GEL Nimbus přichází letos s botou s pořadovým číslem 25. A změny to rozhodně nejsou jen kosmetické – dokonce se týkají i samotné vlajkové lodi ASICSu, tlumicí technologie GEL. Jak se v novince běhá?

Vypadá úplně jinak! – to je první věc, která vlastníka předchozích verzí Nimbusů napadne. Za kompletně překopaným designem ovšem nestojí pouze snaha, aby boty dobře vypadaly na v obchodě na regálu. Každý detail zde totiž slouží funkci.

Největší změna: PureGel

Jedna z nejdůležitějších dosavadních součástí tréninkových bot značky ASICS se zrodila už v roce 1986. Jde o tlumicí technologii GEL, která v době svého vzniku znamenala opravdovou revoluci. Spojila totiž velmi vysokou schopnost tlumit nárazy s mimořádnou odolností. S GELem ses proto mohl setkat u všech objemovek značky. A platilo to i v posledních letech, kdy běžecký svět ovládly pěny s vysokou energetickou návratností.

GEL sice energii nevrací a oproti pěnám je i těžší, zato ale lépe tlumí nárazy a je nesrovnatelně trvanlivější. Kombinace GELu a pěny navíc není tak „divoká“ jako samotná pěna, což ocení zejména těžší běžci, začátečníci a jedinci s méně dobrou technikou, pro něž může být někdy obtížné „pružiny“ pod nohama ukočírovat.

Největší změna letošního modelu se přitom týká právě této stěžejní technologie. Právě GEL byl totiž kompletně inovován. Výsledkem je zcela nový PureGEL, který je výrazně měkčí než jeho předchůdce (podle výrobce o 65 %), čímž výrazně zvyšuje pohodlí při běhu a lépe tlumí nárazy. V botě je ho opravdu hodně – na délku 10 cm. Kvůli své měkkosti, ale musel být uschován dovnitř pěny, není tedy viditelný, čímž ASICS přišel o svůj typický designový prvek.

Pohodlí je opravdu mimořádné, a to nejen díky gelu, ale díky svršku, který je nejen prodyšný, měkký a příjemný na dotek, ale uvnitř i velmi bohatě polstrovaný. V nových Nimbusech jsem v rámci testování absolvoval i 55 km dlouhý běh a chodidla při něm vůbec netrpěla.

Pohodlně, ale svižně

Bez pěny to dnes samozřejmě nejde. Na nových Nimbusech byla použita FF BLAST PLUS ECO, což je druhá nejlepší pěna od ASICSu. Podle výrobce má energetikou návratnost kolem 60 % (pěna FF BLAST TURBO, kterou najdeš v závodkách, vrací až 70 %, je ale mnohem méně trvanlivější). Je vyrobena z jednoho kusu, což díky absenci lepidla umožnilo snížit hmotnost boty, a ve střední části je rozšířená, aby zlepšila stabilitu a torzní tuhost (u přechozích modelů měla tuto funkci plastová destička TRUSTIC). Z boku jsou v hmotě pěny jakési výřezy, které opět nejsou jen pouhým designovým prvkem, ale slouží k řízené deformaci pěny při dopadu a pomáhají lépe přeměnit dopadovou energii na dopředný pohyb.

Pěna při běhu funguje opravdu dobře. Flexibilita boty je sice poměrně nízká, ale bezproblémový přechod od dopadu k odrazu je zajištěn „kolíbkou“, která umožňuje využít celou páku chodidla, až po koneček palce. Model tak umožňuje i poměrně svižný a pocitově velmi přirozený běh, ke kterému přispívá i snížený drop oproti předchozí verzi. Není to samozřejmě žádná závodka, na to je její hmotnost přeci jen vysoká, ale umožní ti pohodlně odběhat všechny typy tréninků. Bez problémů jsem v ní zvládnul souvislých 20 km v tempu pod 3:50, ale využít se dá i pro rychlejší úseky.

Přisaj se k asfaltu

Zajímavě je řešená podešev. Je z odolného materiálu AHAR PLUS a v rámci snahy o co nejnižší hmotnost pokrývá mezipodešev jen v místech obvyklého kontaktu s podložkou. Její trakce je řešena zajímavým způsobem: nemá žádné výstupky, ale naopak jsou v její hmotě drobné dírky, které na rovném povrchu fungují jako přísavky. Záběr je tak velmi dobrý.

Bota je primárně určena na asfalt, ale vzhledem k slušné míře stability si bez problémů poradí i s lehčím suchým terénem. Jen musíš v takovém případě počítat s rychlejším opatřebením.

Celkově tedy nové Nimbusy rozhodně představují velký krok vpřed. Určitě je ocení všichni, kdo si při tréninku potrpí na pohodlí a potřebují vysokou míru tlumení, ať už jde o začátečníky s nadváhou nebo zkušené běžce vyrážející na dlouhé tréninky.

Co uvádí výrobce

ASICS GEL NIMBUS 25

Tréninková obuv s vysokou mírou tlumení a maximálním komfortem.

  • Míra pohodlí je bezkonkurenční. V nezávislém testu provedeném v Biomechanics Lab, která je součástí University of South Australia, srovnávali běžci po osm týdnů pět párů tlumivých tréninkových bot prestižních značek upravených tak, aby nebylo možné rozlišit, o jakou botu jde. ASICS GEL NIMBUS 25 přitom hodnotili jako jednoznačně nejpohodlnější.
  • Nová technologie PureGEL je o 65 % měkčí než její předchůdce GEL. Maximalizuje pohodlí a skvěle tlumí nárazy.
  • O skvělou energetickou návratnost se stará pěna FF BLAST PLUS ECO, které je o 20 % více než na verzi NIMBUS 24.
  • Pleteninový svršek a jazyk zajistí luxusní pohodlí a padnutí.
  • V patní části je podešev ze super odolného materiálu AHAR PLUS, který je 3x odolnější než běžná pryž. V přední části je měkčí, ale stále odolný AHAR LO.
  • Široká podpůrná platforma.
  • Hladký přechod pata – špička.
  • Zatím nejudržitelnější bota od ASISCU: 88 % svršku tvoří recyklovaný polyester, mezipodešev obsahuje 24 % biomateriálu.

Drop: 8 mm

Hmotnost: 292 g (M) / 255 g (W)

Cena: 4 999 Kč

Top4running.cz, Sanasport.cz