ASICS METASPEED™ SKY+ Bota, ve které padají rekordy!

Přísné informační embargo a pak velkolepé představení nové generace karbonové závodky ASICS METASPEED™ SKY+ ve španělské Malaze – to vše by napovídalo, že se chystá něco opravdu výjimečného. Jak se tedy v novince běhá? A opravu pomůže k osobáku i tobě?

CINK! Přišel mail. Otevřel jsem ho a v něm byla úžasná zpráva: Dostal jsem možnost jet na akci META : SPEED : TRIALS ve španělské Malaze. Dozvěděl jsem se, že se jedná o akci, která má odhalit novou závodní botu. Nebo spíše novou generaci závodní boty ASICS METASPEED™ EDGE+ a ASICS METASPEED™ SKY+.  Další info bylo, že se jedná o fakt překonat svůj osobní rekord na 5 km. 

Po cca měsíci od onoho mailu jsem tedy tady, v Malaze. Celý nervózní čekám na přísným embargem zahalenou botu. A najednou se to děje. Mám v ruce krabici, ve které jsou ASICS METASPEED™ SKY+. Těším se jako malé dítě. Rozbaluji a vykouknou na mě zelené rakety. 

Už z prvního shlédnutí je jasné, že jsou to rychlé boty, určené pro ty nejlepší výkony na silnici. Na prvních několik pohledů a pohmatů mě zaujalo několik vlastností boty. Na to, jak je novinka masivní, je neuvěřitelně lehká. Její tuhost je prakticky absolutní, a to v jakémkoli směru, kterým se ji pokouším ohnout. Měkkost použitě pěny FF BLASTTM TURBO je naopak neuvěřitelná. Bylo naprosto jasné, že běh v těchto botách bude jako na obláčku. Svršek boty je jemný a prodyšný, ale zároveň vypadá, že dá noze patřičnou podporu. A v neposlední řadě jsou tu tkaničky, které mají zvláštní „vroubkovanou“ strukturu zabraňující rozvazování. 

Trocha technických dat

ASICS METASPEED™ SKY+ ve 2. generaci váží 205 g. Je to sice o pár gramů více něž SKY první generace, ale je to dáno vyšší vrstvou pěny FF BLASTTM TURBO, které je použito 28 mm pod špičkou a 33 mm pod patou. Bota tento malý rozdíl v hmotnosti dokonale maže svou dynamikou. 

Drop je tedy příjemných 5 mm, což ocení většina závodníků, protože to není ani moc ani málo. Je to tak akorát, aby netrpěly achilovky a přitom byl krok přirozený. Přenos běžecké síly na asfalt zajišťuje 1,5 mm podešev s velmi dobrým gripem i za mokra. 

Závodní nasazení

Na tohle jsem se těšil celou dobu. Je tady den závodu a já mám na noze ASICS METASPEED™ SKY+, tyhle jedovatě zelené rakety. Dotáhl jsem tkaničky a ty se celou dobu ani nehnuly. Prostor v oblasti příčné klenby mi dával dostatek prostoru pro práci prstů. Vzdušný vršek držel nohu tam, kde má být, a také poskytoval jistotu při došlapu.

 Po startovním výstřelu jsem vystřelil i já. Rychlost na prvním kilometru mě překvapila. Pěna FF BLASTTM TURBO mi vracela do odrazu velké množství energie. METASPEED fungovaly jako celek nekompromisně. Cítil jsem se jako elitní závodník, a to se totiž musí zažít. Kilometr za kilometrem (i když jich bylo jen 5) si mě bota získávala a po proběhnutí cílem jsem byl s novinkou v absolutním spojení. Ano! To je ono! 

Mám na ASICS METASPEED™ SKY+ spoustu pozitivního – skvělá energetická návratnost, skvělý pocit při prvním obutí, výborné tlumení při běhu, prodyšná pletenina, nerozvazující se tkaničky. To, že můj osobák na pětku v testovacím závodě opravdu padnul, byla už jen třešnička na pomyslném dortu nádherného pocitu z rychlého běhu. Už se těším na jiné závody, kde boty použiji. 

Boty mě hnaly v před. Dojmy Kamila Štěpánka

Stejně jako Honza, autor hlavní části textu, i já jsem měl ve španělské Malaze možnost otestovat nové rakety od Asicsu METASPEED SKY+, která byla slavnostně představena na eventu Meta : Time : Trials, kde se překonávaly nejen osobní, ale dokonce i národní rekordy. 

Když jsem poprvé novou botu nazul, bylo to pro mě něco jiného… Něco, s čím jsem se ještě u běžeckých bot nesetkal. Byl to zvláštní pocit, kdy na první sešlápnutí cítíš, že v podrážce je karbonový plát. Podrážka je pevná, ale přitom dostatečně tlumená díky pěně FF BLAST TURBO. 

Zcela dechberoucí je barevné zpracování boty, kontrastní přecházení mezi zelenou barvou až do svítivě žluté opravdu hodně zaujme. Tkaničky drží a jejich struktura je také zajímavá. Vypadají, jako by byly krajkové, a při zavázání postranní části tkaniček do sebe jakoby zapadají. Spousta prostoru v prostředí špičky a dokonalé obepnutí na patě.

I já jsem si v této botě vytvořil svůj osobní rekord na 5 km a boty mě prostě hnaly dopředu, ta konstrukce je k tomu prostě stvořená!

Co uvádí výrobce 

Hledáš rychlou závodní botu pro překonání svých osobních rekordů? Už nemusíš. ASICS METASPEED™ SKY+ ti dodá dostatek energie na vzdálenostech od 5 km až po maraton. Závodní bota je určena pro běžce s neutrálním došlapem.

Cena: bude oznámena v červnu, kdy bude bota dostupná na CZ trhu

Váha: 206 g

Drop: 5 mm

Mezipodešev: Flyte Foam BLAST™ TURBO, karbonová výztuž