ASICS Trabuco Max: rande spolehlivosti s dynamikou

ASICS Trabuco Max: rande spolehlivosti s dynamikou

I od spíše konzervativní značky, jakou ASICS bezesporu je, se člověk může nadít překvapení. Třeba že bytelná a stabilní trailovka může být i překvapivě rychlá a dynamická. Právě to se totiž ukázalo v testu modelu Trabuco Max.

S trailovkami od ASICSu mám výhradně dobré zkušenosti. V průběhu posledních let jsem měl postupně tři modely a dojem byl vždy stejný: byly to boty sice možná trochu těžkopádnější, ale neuvěřitelně spolehlivé, odolné, se skvělým záběrem a až neskutečnou stabilitou. Od modelu Trabuco Max jsem tedy očekával něco podobného. Jenže přišlo překvapení.

Mimořádná stabilita i záběr

To, co jsem na trailovkách od ASICSu oceňoval, platí i tady. Vyzdvihnout musím zejména stabilitu – boty dokonale podrží nohu i na výrazných terénních nerovnostech, v traverzech i sebězích… Jedničku s hvězdičkou si zaslouží i podešev, která zabírá opravdu skvěle, a to i na sněhu.

Příjemným překvapením je ale výrazně vylepšená dynamika. Za to boty vděčí nejen pěně v mezipodešvi, ale i celkové konstrukci. Ta trochu připomíná systém populárních karbonových silničních závodek: bota je velice tuhá, ohnout ji v ruce je prakticky nemožné a přechod od došlapu k odrazu je zajištěn sešikmením v přední části.

Rychle, a přitom bezpečně

Funguje to skvěle. Tento systém šetří energii, zmírňuje únavu nohou, a přitom umožňuje do odrazu zapojit co největší páku chodidla a procítit odraz až po poslední článek palce. Dokonce mám pocit, že v terénu tento princip funguje lépe než na silnici, protože je v každém okamžiku v kontaktu s povrchem větší plocha podešve, což je důležité pro efektivitu záběru i bezpečí. K dynamice přispívá i nižší drop – 5 mm.

Svršek je velmi bytelný a zároveň pohodlný. I díky jeho kombinaci s tlumivou mezipodešví lze tedy v botě absolvovat velké dávky tréninkových kilometrů. Slušná dynamika a příjemné chování ve vyšším tempu v nich navíc umožňuje absolvovat i delší trailové závody (spíše od maratonu výše).

Bohužel musím zmínit jeden detail, který se úplně nepovedl. Masivní jazyk totiž nepřilehne k nártu, ale trčí vzhůru, což zvyšuje riziko, že dovnitř vnikne kamínek. Konec rychlošňěrování je navíc potřeba do kapsičky na jazyku zastrčit velmi pečlivě, aby nevypadl. Na druhou stranu je ale bota vybavena důmyslným systémem pro uchycení návleků – a při jejich použití se dovnitř žádná nečistota zaručeně nedostane.

Pozitivní dojmy z testování ale výrazně převažují, je to spolehlivá, a přitom rychlá bota, ve které můžeš absolvovat spousty kilometrů i ve velmi náročném terénu.

Co uvádí výrobce:

ASICS Trabuco Max

Úspora energie díky systému Guidesole, vylepšené tlumení a trakce – to vše umožňuje běžcům překonat více terénních kilometrů s menší námahou.

  • GUIDESOLE™ technologie pomáhá šetřit energii.
  • FLYTEFOAM™ pro vysokou úroveň tlumení.
  • ASICSGRIP™ podešev s vysokou odolností pro skvělý záběr.
  • ORTHOLITE™ stélka pro více měkkosti a pohodlí.
  • Prodyšný meshový svršek s 3D tiskem pro lepší podporu.
  • GAITER SYSTÉM pro uchycení návleků.
  • Rychlošněrování.

Cena: 3 999 Kč

Sanasport.cz, Top4running.cz