Černá bouře pro rychlý trénink: ON Cloud X

Nebe se zatáhlo a mraky zlověstně zčernaly. Je na čase utíkat co nejdál a co nejrychleji! S novinkou značky ON vám to půjde dobře. Jaký je model Cloud X?

O botách švýcarské značky ON se často píše v souvislosti s jejich tlumením CloudTec připomínajícím obláčky. A také o pohodlí, které taková nebeská peřina poskytuje.

Nový model Cloud X tohoto tlumicího systému samozřejmě také využívá. Nejedná se ovšem o žádné loudavé obláčky, které se převalují na obloze v líném letním odpoledni. Tyhle boty jsou naopak taková malá bouře, která vás donutí utíkat. A to hodně rychle!

Značka ON rozděluje své běžecké boty do čtyř kategorií. Cloud X patří do druhé nejrychlejší označené jako Performance. Ambice švýcarské novinky jsou tedy zřejmé: chce být součástí vašich rychlostních a tempových tréninků. Oslovuje s ní všechny, kteří touží po běžecké pestrosti. Podařilo se jí tohoto cíle dosáhnout?

Vzduch nic neváží

Od prvního obutí jsem měl pocit, že ano. Už po prvních krocích jsem věděl, že jediné, co mě bude v tempovém tréninku omezovat, budou moje nohy. Boty jsou velmi lehké, v pánské velikosti 8,5 váží jen 229 gramů, díky čemuž patří na trhu k těm velmi lehkým. Osobně to připisuji i tlumicímu systému CloudTec – vzduch prostě nic neváží.

Drop dosahuje 6 milimetrů. Pod patou mají běžci 28 milimetrů tlumící pěny (a vzduchu), pod špičkou pak 22. Byl jsem překvapen i potěšen tím, že podešev nenese po testu žádné známky opotřebení. Přitom má za sebou více než 350 kilometrů na površích všeho druhu. Připisuji to i odolnějšímu materiálu aplikovanému do nejvytíženějších partií.

Bohužel se ale naplnila jiná obava, která mě strašila od chvíle, kdy jsem boty poprvé vyndal z krabice – struktura podešve je mimořádně náchylná k tomu, aby se do ní zachytávaly malé kamínky ze silnice i přírodních cest. Přiznávám ale, že tato má zkušenost může být ovlivněna tím, že běhám na periferii Prahy, kde přece jen nejsou běžecké trasy v ideálním stavu. Běžci ve městech nemusejí tento problém ani vnímat. Nutno také dodat, že se jedná o jedinou výtku, která se zdá být v porovnání s jinými vlastnostmi boty téměř nicotná.

Tlumení funguje stejně jako u všech modelů značky ON na principu CloudTec. Při dopadu se duté elementy stlačí a tím jej odtlumí a pohltí jeho energii. Odrazu pak pomáhají navrácením se do původního tvaru. O přeměnu dopadové energie do dopředné se stará i integrovaná deska Speedboard. Zpočátku je pocit ze systému CloudTec trochu neobvyklý, ale jak říká staré české přísloví: na lepší se rychle zvyká.

Designéři se rozhodli jednotlivé elementy podešve oddělit nejen příčně, ale také podélně, čímž dodali Cloud X flexibilitu. Tato vlastnost je umocněna i tím, že deska Speedboard je v případě tohoto modelu krásně ohebná.

Výsledkem toho všeho je příjemný, chytrý dopad, při kterém se energie neztratí v záplavě pěny.  Následuje snadný přechod do odrazové fáze a především rychlý, energický odpich.

Elegance přichází do běžeckého světa

Velkou pochvalu si zaslouží svršek Cloud X. Prstová část je svrchu pokryta jemnou pletenou síťovinou, která skvěle dýchá. Pod ní se nachází podšívka starající se o pohodlí. Střední část je tvořena pevnějším materiálem, který úžasně obepíná nohu a je součástí i horní části opatku. Přitom se ale obejde bez tvrdých částí, které by snižovaly prodyšnost nebo pohodlí. Spodek opatku je z tenké vrstvy tvrdého plastu. Bál jsem se, že nebude pohodlný, ale z vnitřní strany se nacházejí tenké polstrované polštářky.

Výsledek? Svršek nohu skvělým způsobem obepíná, poskytuje tak akorát prostoru v prstové části a patu drží opravdu pevně na svém místě. Dlouho jsem přemýšlel, co bych mu vytkl, ale s pokorou musím přiznat, že jsem na nic nepřišel.

Že by aspoň vzhled? Ne, to nejde. Ať si otevřete na internetu jakékoliv diskusní fórum, všichni boty chválí mimo jiné pro jejich „super cool“ vzhled. I na mě udělaly ON Cloud X velký dojem. Vím, že elegance není kritériem pro výběr obuvi, ale tohle jsou možná nejhezčí boty na trhu! A dámy jistě potěší, že jsou k dostání také v bílé variantě s černým jazykem.

Kdo bude spokojen?

Cloud X jsou skvělými botami pro rychlejší a tempové tréninky. Dovedu si představit, že je někteří běžci ocení i na závodních tratích, kde však chrti sáhnou po méně tlumených modelech. Rychlejší běžci je ale naopak určitě mohou naplno využít i v běžném objemovém tréninku. Cloud X rozhodně nepostrádají dynamiku a rychlost. Jsou lehké. Běh v nich je krásně plynulý. A kromě toho skvěle vypadají.

ON Cloud X tedy dokonale naplnily ambice, s nimiž je švýcarská značka uvedla na trh. Hodí se pro všechny, kteří chtějí běhat rychle a užívat si pestrý trénink.

Co uvádí výrobce

ON Cloud X

Toto je nejlehčí plně odpružená běžecká obuv, kterou kdy vaše nohy zkusily. Měkký dopad. Výbušný odraz. Pletená špička boty a speciálně tvarovaná pata zaručí, že bota výborně sedí na noze. Funkčně upravená síťovina a integrovaná vnitřní ponožka ve svršku udržují pohodlí bez ohledu na to, jak trénujete. Speedboard přeměňuje dopadovou energii na pohyb vpřed. Pěna Zero Gravity nabízí lepší výkon a současně vám poskytuje ještě větší zážitek z tlumeného dopadu CloudTec.