Doběhni ještě dál! Jak si obstály běžecké boty On Cloudmonster a On Cloudultra

Sama značka On tvrdí, že jsou to nejpodivnější boty, jaké kdy vyrobila. Jmenují se Cloudmonster a na první pohled zaujmou svým vzhledem. Otestovali jsme je jako první v Česku společně s oblíbenými trailovkami On Cloudultra.

Co mají tyto dva modely společného? Oba nabízejí mimořádně pohodlí, oba jsou určené (nejen) na dlouhé běhy. Ale to je všechno. Zatímco On Cloudultra se hodí do terénu a v loňském roce se staly absolutním bestsellerem, On Cloudmonster jsou určené na silnici a jedná se o naprostou novinku.

On Cloudmonster: pohodlí pro každý běh

Švýcarská značka On Running je známá svým inovativním přístupem. Když tedy o nějaké své novince napíše, že „z laboratoře k tobě míří její nejzvláštnější výtvor“, je jasné, že se bude jednat o něco velmi speciálního. Tyhle boty se jmenují On Cloudmonster a rozhodně si zaslouží pozornost.

Všechny boty On spojuje patentovaná podešev CloudTec. Její systém tvoří cloudy, obláčky, které se při dopadu stlačí, čímž tlumí náraz při dopadu a zajišťují měkký došlap. Návratem do původního tvaru pak využijí absorbovanou energii k dynamickému odrazu. Ještě žádné boty této značky se ale nemohly chlubit tak „monstrózními“ obláčky, jaké mají Cloudmonster.

Navzdory výrazné podešvi váží pouhých 275 g (pánská US 8,5), což je s ohledem na jejich mohutnost překvapivě nízké číslo. Drop dosahuje 6 mm. Hlavními přednostmi modelu tak mají být maximální pohodlí, odpružení a maximální návratnost energie. Výrobce navíc vsadil na ekologii – více než 30 % celé boty pochází z recyklovaných materiálů.

Svršek je z lehké a prodyšné síťoviny. Jazyk je tenký a dost široký, hezky obepíná celý nárt a drží na svém místě. Tkaničky jsou ploché a během testu se neobjevil žádný problém s jejich uvolňováním.

Mezipodešev ze superpěny Helion je měkká, lehká a velmi pružná. Při odrazu je opravdu cítit, jak dodává energii do dalšího kroku, což podporuje i tvrdá deska Speedboard v mezipodešvi. S přechodem do odrazové fáze pomáhá velmi agresivní rocker.Ani nevíš, že běžíš po asfaltu

Tak lehké?! Taková byla moje první slova, když jsem boty vyndala z krabice a podívala se vysokou mezipodešev. Nadšená jsem byla také z designu. Při prvních krocích jsem se cítila lehce nestabilně, protože nejsem zvyklá na tak vysoké a výrazně tlumené boty. Po pár minutách jsem si ale zvykla a začala vnímat jejich přednosti. Došlap je vážně skvěle tlumený. To pohodlí! Vůbec mi nepřišlo, že běžím po asfaltu. Pěna Helion je nádherně měkká, což se mi na těchto botách líbí asi ze všeho nejvíc. I po několika kilometrech se mi běželo lehce jako na začátku tréninku.

Jediným drobným negativem je pro mě šířka boty. Mám totiž opravdu úzkou a plochou nohu, takže mi v tomto ohledu Cloudmonster úplně nesedly. Pro většinu běžců to ale nebude problém.

Cloudmonster jsou mimořádně pohodlné boty, které ocení běžci běhající dlouhé tratě, ale skvěle se hodí také pro regenerační tréninky nebo každodenní běhání. Protože tohle pohodlí si budeš chtít stejně jako já užívat každý den!

On Cloudultra: pro ultra i objevování hor

Když značka On v minulém roce tyto boty představila, okamžitě se vyprodaly. O to víc nás zajímalo, jaké jsou. Už samotný název vypovídá, že je ocení všichni, kteří běhají v přírodě, v horách, v lesích a nechtějí se přitom zastavit pod prvním kopcem. Cloudultra jsou lehké trailové boty, které ale obstojí i v těžkém terénu.

I v tomto případě mě pozitivně překvapil vzhled. Cloudultra mají moderní, jednoduchý design, ale právě tím jsou velmi zajímavé. Většina trailových bot totiž působí na noze mohutně, zatímco v tomto případě se jedná spíš o terénní střevíce – i na dámské noze působí jemně. 

Detaily, díky kterým doběhneš dál

Svršek boty je tvořen dvěma hlavními částmi. Vnitřní materiál je pružný, tvoří jakousi elastickou ponožku, která obepíná nohu – chybí klasický oddělený jazyk, což je za mě velkým plusem. Ani při dlouhém běhu se tak jazyk nemůže shrnout nebo posunout, což minimalizuje riziko odřenin. Tuto měkkou vrstvu pak pokrývá pevná síťovina, která je prodyšná, takže ani v teplejším počasí jsem neměla pocit zapařené nohy. Za další klad považuji více místa pro prsty, což jsem ocenila hlavně při delších bězích.

Zajímavou novinkou je technologie FlipRelease. Tahle vychytávka, která připomíná malou černou sponku na tkaničkách, totiž dokáže během vteřiny poskytnout více prostoru nohám, které při dlouhém běhu natékají. Sponku stačí jen otočit, tkaničky se lehce uvolní (aniž by je bylo potřeba rozvazovat) a dopřejí nohám více místa.

Skvělý záběr v každém terénu

Podrážka je navržena pro terén, její výstupky ale nejsou nijak extrémně vysoké, takže střídání terénu a silnice není problém. Přitom si ale boty dokážou poradit i s náročným terénem v horách nebo bahnem. V podešvi nejsou žádné úzké výrazné drážky, do kterých by se mohl zaseknout kamínek, což je botám On občas vyčítáno.

CloudUltra jsem vyzkoušela na zpevněné lesní cestě, na štěrku, na kamenité stezce, na trávě i v bahně. A na grip si nemohu stěžovat. Opravdu krásně drží. Cloudultra jsou vybaveny větším množství tlumících obláčků, které jsou seskládány do dvou řad. Díky tomu se tlumící schopnost systému CloudTec uplatní i ve velmi členitém terénu a dokáže reagovat na nerovnosti. Drop činí 8 mm a boty váží 295 g.

Co uvádí výrobce

On Cloudmonster

Přímo ze švýcarské laboratoře jsme ti přivezli tyto zvláštní boty. Seznam se s modelem Cloudmonster, který má ještě více patentované technologie CloudTec a ještě více tlumení. Podešev je vybavena dosud největšími obláčky Clouds, deska Speedboard® se postará o výbušný odraz a výrazný rocker pod špičkou pomáhá s odvalením a běžeckým krokem při dlouhých bězích.

Cena: 4490 Kč

On Cloudultra

Pro běžce, kteří chtějí posouvat své hranice, byly vyvinuty trailové On Cloudultra. Jsou stvořené pro dlouhé běhy v přírodě, pro ultra zážitky. Na kamenitých stezkách i štěrkových cestách si užiješ mimořádné pohodlí díky výraznému tlumení. Nechybí stabilita a ke komfortu přispívá technologie FlipRelease, díky které můžeš i za běhu zmírnit tlak na oteklé nohy.

Cena: 4 990 Kč

www.sorrygravity.cz

Text: Iveta Fairaislová | Foto: Iveta Fairaislová