Galaxy Watch – přátelství na 24 h denně

Na trhu je dnes výrobců chytrých hodinek a jejich různých modelů skutečně mnoho. Galaxy Watch z této řady výrazně vyčnívají, a to nejen pro plejádu sportovních funkcí, ale hlavně proto, že jsou společníkem na 24 h denně. Při sportu, v práci i při volných chvílích se jednoduše hodí je mít. Výrazně vybočují z řady kombinací  elegance, kvality zpracováním displeje, počtem sportovních aktivit a designem. O tom ale už níže.

Na vzhledu záleží

Dámskou verzi Samsung Galaxy Watch si zamiluje každá žena už na první pohled! Důvody? Jsou hned dva. Prvním je krásný elegantní desing  těla hodinek s otočnou lunetou a příjemnou růžovozlatou barvou (rosegold). Luneta je doplněna pohodlným a decentním, světlým řemínkem. Tělo hodinek vypadá tak luxusně i proto, že je vyrobeno z nerezové oceli. Silikonový řemínek je vyměnitelný a na trhu je možné sehnat mnoho barevných variant dokonce i řemínky kožené. Druhým důvodem je hromada motivů hlavního ciferníku. K výběru je klasický motiv se vzhledem analogových hodinek, lifestylový digitální motiv s pokročilými údaji o fungovaní těla a desítky dalších motivů mezi nimi. Při každém motivu je možné navíc upravit barvu písma, barvu pozadí a v případě digitálních motivů i zobrazené údaje. Všechno je přitom rychle a jednoduše nastavitelné v samotných hodinkách ale také v základní aplikaci Galaxy Watch – Galaxy Wearable. Když už jsem u ciferníku, musím velice pochválit displej hodinek. Vím, že se to u produktů Samsung očekává, nicméně „Super AMOLED 1,3‘‘ displej“ je opravdu nádherně čitelný s jasnými barvami, a to i na slunci. Viditelnost na slunci je hodně ovlivněna funkcí, kterou mám aktivovanou i v mobilním telefonu – automatická regulace svítivosti displeje.

Při druhém pohledu se láska ženy k vzhedu Galaxy Watch ještě prohloubí. K hlavnímu ciferníku je totiž možné přidat více sekundových. Jelikož je display dotykový a luneta otočná, dostanete se k vámi předvoleným ciferníkům velmi lehce – stačí potáhnutí  prstem po ciferníku anebo  otočení lunety. Zobrazit  si tímto způsobem můžete kalendář, spálené kalorie, míru stresu, dobu spánku, příjem vody, přehrávat hudbu, předvolby sportovních aktivit a mnoho dalšího.

Překvapilo mě také, že u lifestylových hodinek Samsung přistoupil i k tomu, že je nechal projít všemožnými odolnostními testy (voda, vysoké a nízké teploty, prašnost apod.) a vyhoují tak standardu IP68. Původně jsem si říkala, že bych mohla sama vyzkoušet i jejich odolnost vůči pádu, ale nakonec jsem si to na půjčeném – téměř novém a zatím nepoškrábaném kusu nedovolila.

K úvodu ještě doplním, že balení obsahovalo jak nabíjecí kabel, tak velice efektivní dokovací stanici pro bezdrátové dobíjení.

Chytrými dělají hodinky funkce přednastevené, ale i ty alternativní pro stažení.

Stejně jako u jiných chytrých zařízení, mají i Samsung Galaxy Watch předinstalované základní aplikace, které umožní mnoho různých funkcí. Opravdové splynutí s hodinkami zažije jejich vlastník až ve chvíli, kdy si začne hledat další aplikace, které by mu ulehčili každodenní život. Ostatně aplikace, stejně jako u mobilních telefonů, jsou to, co vaše hodinky přizpůsobí vám osobně na míru. Galaxy Watch upozorňuje na přicházející zprávy, zobrazuje nedávnou historii  doručených zpráv a dávají možnost si zprávy přečíst a jednoduše na ně odpovídat. Upozorňují i na příchozí  hovor a dávají možnosti, jak s ním naložit. Prostředníctvím hodinek je možné hovor dokonce i přijmout a bez přerušení ho vést. Pokud se nepletu, jde o jediné sportovní hodinky, skrze které lze opravdu reálně telefonovat.  Osobně  jsem zkoušela telefonovat prostředníctvím hodinek na ulici a příjemně mě překvapilo, jak dobře bylo mluvenému slovu na obou stranách rozumět. Negativem v tomto směru byly jen pohledy lidí, když mě videli na ulici, jak si povídám se svým zápěstím :D.

Dalšími praktickými funkcemi je počasí, budík a k němu blízke sledování  kvality spánku, nebo upozornění na udalosti v kalendáři. Dále možnost přehrávání  hudby a s tím spojené interní  4GB úložiště, na které se hudby vejde skutečně dost. Propojeí s BT sluchátky nebylo nijak složité. Po  propojení hodinek s bezdrátovými sluchátky je tak možné poslouchat hudbu kdekoliv a při jakékoliv aktivitě. Ženy sledující svou váhu určitě také ocení funkci zápisu a sledování váhy, sledovaní denního kalorického příjmu a výdeje energie (při zápise do aplikace Samsung Health).

Sportovním duším poskytují Galaxy Watch několik top funkcí. Samozřejmostí a zároveň i nejdůleitějším parametrem, který nesmí v žádných sportovníh hodinkách chybět, je systém GPS, který funguje bezproblémově. Hodinky vám samozřejmě změří tep a mají také integrovaný barometr, výškomětr a možnost sledování parametrů v rámci široké nabídky aktivit. U mě byl nejsledovanější  aktivitou běh, silový tréning a jednou i plavání. Mimochodem potopit se snimi můžete do hloubky až 50m. K výběru je ale většina toho, na co si človek pomyslí – cyklistika, turistika, jóga, dřepy, plank apod. Zobrazení parametrů je navázané na aktivitu a podle vybrané aktivity se tedy vždy mění. Při běhu to jsou základní údaje o uběhnuté vzdálenosti, údaje o čase, tempu, tepu a spálených kalóriích. Při dřepech zase počet opakování apod.

Osobně jsem s hodinkami absolvovala dva závody, přičemž měření vzdálenosti v obou případech sedělo s údajem zveřejněným organízátorem +/- pár desítek metrů. To je samozřejmě zcela v normě, tím spíše, že nešlo o tratě certifikované Českým atletickým svazem. Sportovní režim doporučuji zapínat s větším předstihem, protože s ohledem na místo (město/příroda) se může délka doby pro vyhledání GPS měnit.

Právě proto, že hodinky jsou prezentovány jako „smart watches“ a ne výlučně sportovní, musíte párkrát otočit lunetou, než si zvyknete na nejrychlejší cestu ke spuštění a sledování aktivity. Na to se ale rychle zvyká. Ostatněmálo z násbude hledat aktivitu v hodinkách vícekrát než jednou denně. Při kratším běhu váhu hodinek nijak zásadně nepocítíte, na mnohahodinové ultra si už ale raději půjčte od kamarádky nějaký lehčí model. I přesto, že si to málo z vás reálně představí, doplním i výrobcem udanou váhu hodinek, která činní 49g – u váhy je holt nutné pro ocelovou krásu hodinek malinko přimhouřit jedno oko.

Hodinky přesně podle gusta

Cílovou skupinou Samsung Galaxy Watch v mnou testované barevné verzi jsou podle mého názoru po pracovní tak i sportovní stránce aktivní ženy, které chtějí zůstat ve spojení se světem, chtějí vědět co nejvíc o fungování svého těla, sledovat svůj energetický příjem a výdej, svoje tréninky a celkově svůj sportovní progres. Ženy, které chtějí chytré lifestylové hodinky a zároveň i nádherný módní doplněk. V nabídce má výrobce samozřejmě i „unisex“ černou variantu.

Po dobu, co jsem hodinky testovala mě hned dvě kamarádky přinutily, abych jim hodinky na jeden resp. dva dny zapůjčila a jedna z nich je dokonce již zakoupila. Nevím jak u mužů, ale u nás – emotivních žen, se s podobnou nádherou jen těžko loučí.