Inov-8 Windshell FZ = poměr cena/kvalita za 10 z 10 bodů.

Inov-8 Windshell FZ = poměr cena/kvalita za 10 z 10 bodů.

V předchozích testech z naší outdoorové dovolené jsem se zaměřil na běžecké vesty/batůžky Columbie, Inov-8 a boty Saucony (ke čtení zde). Protože nás nemělo čekat k naší smůle moc dobré počasí, dohodl jsem se v pražské prodejně Vavrys a kromě vesty ještě zapůjčil větrovku Windshell FZ a vybral si její červenou verzi (k dispozici byla ještě zelená varianta). Poprvé jsem tedy dostal do ruky běžeckou bundu od této značky. Jak jsme předpokládali, tak počasí nám moc nepřálo a ze všech testovaných věcí jsem tento kousek nakonec využíval nejvíce.

Protože je větrovka povinnou výbavou každého běžce, který se chystá pohybovat déle v terénu, je dobré si vybrat tak, aby byla lehká, odváděla vlhkost, držela teplo a chránila před deštěm, ale aby se dala jednoduše složit. Může se totiž stát, že ji budete na trase dokonce několikrát vyndavat i zandavat.

První věc, která u Windshellky překvapí je její váha. Díky pouhým 106g je jednou nejlehčích bund na trhu. S touto váhou bundy máte pocit, jako byste nic v ruce nedrželi. Když ji obléknete na tělo, vůbec nevíte, že ji máte na sobě. Je to díky materiálu Perex Quantum, který by měl být aktuálně nejlehčím větruodolným materiálem na trhu. Na rameních dílech a v podpaží, tedy v místech, kde odchází nejvíce tepla z vrchní části těla, jsou díly o něco prodyšnější.

Bunda má spíše užší, atletický střih a předpokládá tedy spíše štíhlejší postavy běžců. Pokud byste tedy měli pocit, že jste s postavou na hraně, bylo by lepší si ji vyzkoušet. Mě bunda seděla perfektně. Dokonce musím moc pochválit za dostatečně dlouhé rukávy. S těmi mám hodně často při mých 190cm problém (i když využít otvor na palec se mi nepodařilo, nicméně s tím jsem se vzhledem k délce paží už smířil u veškerých sportovních bund). Kapucu je možné srolovat. Mě však otevřená kapuca při běhu nijak nevadila, a tuto možnost nevyužil. Co se mi na kapuce líbí, je to, že pokud máte bundu zapnutou až ke krku, tak ji nesvléknete resp. neobléknete tzn. při běhu vám nasazená kapuca určitě nebude padat.

A co kapsy? Bunda má dvě. V levé prsní části má větrovka venkovní, dvojnásobně praktickou kapsičku na doklady, peníze apod. Teoreticky by se tam vešel i mobil, ale asi by nebylo moc pohodlné ho na tomto místě vzhledem k jeho velikosti a hmotnosti nosit. Druhá výhoda kapsičky je, že se právě do ní dá celá bunda bez problémů srolovat do měkoučkého balíčku velikosti dlaně. Měřil jsem si to a bez tréninku mi napěchování celé bundy do zapínací kapsičky a zabalení zabralo pouhých 10sec. a rozbalení 2sec. Z kapsy vede také otvor na sluchátka.

Druhá kapsička  je vnitřní tzn. abyste se do ní dostali, musíte si trochu rozepnou zip bundy. Myšlená je třeba jako místo pro MP3ku. Z obou kapsiček vede otvor na sluchátka a na tento otvor navazují ještě očka v límci tak, aby kabel při běhu nevadil a sluchátka při běhu nepadala. To mi přijde jako perfektní a opravdu užitečná věc a nadstavba bundy.

V designu vsadil Inov-8 na střídmost a jednoduchý branding značky v místě srdce a levém rukávu. Z mého subjektivního pohledu se mohli designéři trochu více vyblbnout a přidat ještě nějaké zajímavé prvky (byť jen drobnosti). Je to ale spíše otázka názoru a věřím, že mnoho z vás s tím nemusí souhlasit. Samozřejmostí jsou v této cenové kategorii i reflexní prvky.

Závěr je určitě hodně pozitivní. Z větrovky jsem byl unešený. Kromě běhu jsem ji nosil i na procházky po skalách. Na nošení je hodně pohodlná, hrozně lehká a skladná. Nezaznamenal jsem žádné rolování ani v pase, ani na rukávech. Navíc její cena není nijak přemrštěná. Ještě doplňuji, že Inov-8 dělá další dvě vyšší modelové řady, kde ještě upravil design a přidal pár funkčních vychytávek, zvýšil vodní sloupec apod.

Inov-8 Windshell FZ je k sehnání např. zde