Inov-8 X-Talon 225: Pořádný odpich i v bahně

Ani v lednu se ještě zima netváří, že by chtěla dostát svému jménu. Venku padají mokré kapky než sněhobílé vločky, a namísto pěkně namrzlého křupavého prašanu nás venku čeká husté mazlavé a dobře živené bahno. No a my běžci si lámeme hlavu s tím, co obout, aby nám příroda nemohla jenom tak podrazit nohy. Můžete zkoušet všechno možné, ale nejprve zaměřte svou pozornost na model, který má ambice tohle všechno zvládnout na jedničku. Představujeme Inov-8 X-Talon 225.

Autor: Lenka Blažková, běžecká speciálka Best4run

Pozor, agresivní podešev

Právě podrážka je totiž to, co dělá X-Talon 225 výbornou botou do doslova nechutných terénů. 8 milimetrů vysoké drápy na podrážce jsou rozloženy tak, aby vám zajistily dostatečnou oporu a trakci, a aby z nich zároveň dobře odtékalo bahno nebo odpadávaly nečistoty. Pokud nepatříte k těm hrdinům, kteří jdou na gladiátora v sálovkách, je to právě to, co by vás na botě do terénu mělo zajímat. Drápky na podrážce se statečně pustí i do nejměkkčích terénů. Navíc jsou navrženy tak, aby z nich bahno a nečistoty rychle odcházely pryč a nehromadily se v podrážce. Samozřejmě je nám jasné, že samotný vzorek vás nespasí. Proto Inov-8 vybavil botu podešví ze dvou různých směsí. Ta vnější na obvodu podrážky je o malinko tvrdší a postará se o to, aby noha jednak neklouzala v hlubokém bahně nebo na sněhu ale také hodně vydržela. Vnitřní směs tvoří pro změnu měkčí kontaktní pryž, která se stará o to, aby bota držela na kamenech, spadlých větvích a podobných nepříjemně kluzkých nástrahách.

Opravdová krása je uvnitř

Pro ty, komu nestačí hezká tvářička, se zajímá o to co je uvnitř a stojí to za to. Skrývá se tu totiž „srdce“, které je velmi citlivé pro běh v terénu, ale zároveň dostatečně silné a vhodné pro dlouhodobý vztah. Na nohou ucítíte, že právě díky tlumení v mezipodešvi, umí boty naprosto bezkonkurenčně číst terén. Drop pouhé 4 milimetry spolu s 19,5 milimetrový profilem vám dovolí vychutnat si povrch, přizpůsobit nohu dopadu a neztrácet zbytečně energii při odrazu. Zvolíte-li měkký terén, vydrží s vámi bota slušnou porci kilometrů. Asfalt nebo beton jsou pro ni však smrtelné. Takhle boty vypadají po pěkném závodě. Mira Pazdera ze Zapro teamu v nich běžel Zimní běh přes Kosíř. Pomohly mu ke třetímu místu.

Štíhlá noha jásá

X-Talon 225 není žádná ošklivka, vo nám o ní řekne pohled na svršek? Jasně zelená barva pro letošní sezónu nastoupila po nenápadné červené. Bohužel zdá se, že červená byla pro běhání hlubokým bahnem vhodnější. Na zelené totiž můžete snadno podle vpitých letokruhů spočítat kolikrát jste si vyběhli do bahna. Co svršku ubírá po pár výbězích barva, přidává mu odolnost. U Inov-8 oblíbený balistický nylon beze švů je velmi odolný, takže ho nepoškodí klacíčky ukryté v bahně, natož ostružinové šlahouny po cestě, šplhání po laně nebo překážky na extrémních závodech je jen pohlazení. Navíc má jednu skvělou vlastnost, a to je tvarová stálost i ve chvíli, kdy je bota totálně promočená. Díky tomu se z nich nestanou balerínky, kdykoliv proběhnete kaluží, potokem, řekou nebo vodním příkopem. Trojí vyztužení ve špičce spolehlivě ochrání nohu při nakopnutí skrytého kamane. Tak a teď to zásadní. Pokud máte místo nohou ploutve, budeme vás muset zklamat. Bota je vyrobená na nejužším kopytě typu Precision (P). To proto, aby i při náročných závodech, jako jsou překážkové závody, orienťák nebo závody v zimě, držely nohu tam, kde mají. Bohužel tento střih boty sedí jen hrstce běžců, a je to tak největší nevýhoda tohoto konceptu. Pokud tedy hledáte podobnou, ale na nohu pořádného chlapa, sáhněte spíš po Inov-8 X-Claw 275.

Sečteno a podtrženo

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše. Inov-8 X-Talon 225 je podle nás skvělá. Tedy samozřejmě v podmínkách, pro které je určená – závody v bahně, sněhu a břečce. Závody proto, že je lehká, rychlá a spolehlivá, v bahně a břečce proto, že má podešev upravenou tak, aby dobře zabírala i v rozbahněném povrchu, kudy před vámi proběhlo 150 běžců. Největší výhodou této boty je její stabilita v terénu. Málokdy uklouzne, dlouho vydrží a je navržená tak, aby nohu pěkně podržela. Na druhou stranu je nevýhodou úzké kopyto, které brání v jejím využití mezi širším spektrem terénních běžců. Přesto zůstává v nabídce Inov-8 tím nejlepším modelem pro náročné závody, jako je Spartan,Gladiátor, orientační běhy nebo vlastně jakýkoliv výběh do nechutného, mazlavého, měkkého a mokrého podzimně zimního terénu. Jestli vám na nohu sedne, vyhráli jste jackpot v podobě skvěle odolné boty.