Je to batoh, ledvinka, náprsní kapsa, nebo opasek? Ani jedno, je to BINDER.

Čím více se běžecké prostředí rozvíjí a vlastně i kultivuje, objevuje se potřeba běžců na své tréninky i závody brát různé věci, které se mohou na závodě či běžeckém výletu hodit. Kam je ale uložit? Batohy či vesty jsou na velké množství tréninků zbytečně velké a na závodech si vystačíte s hydratací na občarstvovačkách. Opasky mohou být pak nepohodlné a velikostně nedostačující. Dilematu běžce si všimla Čech Martin Sklaník a vyvinul produkt, který v sobě snoubí to nejlepší z vesty, pásu a náprsní kapsy. Poprvé, když jsem si produktu všiml, přišlo mi to jako fajn nápad. Navíc po dlouhé době dokonce pocházející z naší domácí scény. Přirozeně jsem měl ale trochu strach, jaké budou praktické vlastnosti jako usazení na těle, prodyšnost, velikost a rozmístění kapes, kvalita zipů apod.

Nakonec jsem dostal BINDER k dispozici několik měsíců jej testoval. Ano, opravdu už je to celkem dlouho. Trochu se stydím, že se mi nepodařilo recenzi napsat dříve, ale i díky tomu se mi podařilo BINDER otestovat opravdu poctivě. Musím říct, že v tomto případě jsem opravdu nadšený, že nám bylo umožněno si testovaný produkt ponechat, protože je to běžecký pomocník.

Největší obava panovala z uchycení BINDERu na těle, nicméně byla naštěstí rychle rozptýlena hned po jeho nasazení na tělo. BINDER ti přijde v dlouhé, hezky vypadající krabičce, uvnitř které je jednoduchý návod na nastavení popruhů. Je to jednoduché a většina uživatelů návod ani potřebovat nebude. Sám si vybereš, zda si BINDER nasadíš přes levé či pravé rameno a podle toho pak upravuješ běžným způsobem, jaký znáš z batohů, délku popruhů. Při výběru BINDERu jsou k dispozici dvě velikosti, přičemž volbu zvolíš podle obvodu svého hrudníku. Výrobce si dal dost práce s tím, aby poloha pásů byla taková, aby nikde neškrtily, čemuž pomáhá i jejich dostatečná šířka. K propojení jednotlivých pásů pak dochází skrze klasickou plastovou zacvakávací klipsničku. Než poprvé vyběhneš, je fajn si BINDER pečlivě prohlédnout, protože má plno různých kapsiček (některé na zip, jiné na suchý zip, které je možné rozmanitě využívat (celkem 6 kapes). Výrobce se evidentně snažil využít každý volný prostor tak, aby měl zákazník možnost sám si zvolit, jaká kapsička a na co mu nakonec bude nejpohodlnější. Protože je BINDER oboustranný, najdeš totožné kapsy z obou stran – rozuměj jak na hrudi, tak na zádech.

Vzhledem k velikosti BINDERu lze předpokládat, že si ho oblíbíš hlavně na trasy do půlmaratonských distancí, kde potřebuješ uložit hlavně mobil, klíče kapesníčky, nějaký malý „nakopávač“ a další drobnosti. Zvenčí je BINDER vyroben z nepromokavého materiálu a menšího deštíku se tak bát nemusíš. Zevnitř je materiál vypolstrovaný tak, aby si věci uvnitř cítil co nejméně a nijak netlačily. Z běhu samotného vlastně není ani co popisovat. BINDER prostě sedí dobře a já brzy zapomněl, že mám vůbec něco na sobě.  Dostupnost předních kapes je dostatečná i za běhu. Jelikož mám poměrně štíhlou postavu, měl jsem boční tkaničky na stahování po utažení hodně dlouhé a později jsem si je zkrátil, abych je nemusel před každým během zastrkovat. Šlo o jednoduchou a praktickou úpravu. Jelikož na delší běhy používám BT sluchátka a hodinky Garmin, telefon jsem po zasunutí prakticky nevyndaval a u delších tratí bez problémů vyřešil i pár telefonů. Velice vděčný jsem byl také za to, že klíče v BINDERu necinkaly, ani jinak při běhu neotravovaly život.

Kamarády často zajímalo, zda po vložení věcí (hlavně mobilu) se při nadměrném pocení nepotí i vnitřek kapsy tzn. peníze či elektronické zařízení, které je v ní uloženo? Mě osobně se zejména v horkém létě, kdy jsem se opravdu hooodně potil párkrát stalo, že bankovky či mobil byly ve vnitřní kapse lehoulince navlhlé, nicméně žádný extrém, který by mě trápil. Myslím, že BINDER zajistil neprodyšnost vůči potu do vnějších kapes dobře. Pokud běháš stejně jako já v zimních měsících spíše potmě, pak oceníš přítomné bezpečnostní, reflexní prvky.

V době, kdy jsem BINDER do redakce dostal, ta jsem si říkal, že je trochu škoda, že BINDER není k sehnání ve více barevných provedeních. Do doby, než jsem tento test sepsal se už kromě černé na trh dostalo i další 9 barevných kombinací, což dle mého názoru znamená, že se firmě daří, a to je dobře. Ostatně to mi potvrdil sám výrobce na pražském běžeckém Expu, kde jsme se osobně setkali.

Byl bych moc rád, pokud by BINDER čekala velká budoucnost nejen v ČR, ale i za našimi hranicemi. Jde o fajn produkt, který neodložím po testu, ale budu i nadále používat.

Aktuální cena černé varianty je 1.850,-Kč a ostatních barevných kombinací 2.590,-Kč