Nike Adapt BB: jak samošněrování změní svět?

Nike Adapt – nejdokonalejší řešení současnosti od Nike – má premiéru v Nike Adapt BB, což je elegantní bota navržená tak, aby poskytovala skutečně dokonalé přizpůsobení pro každého basketbalistu pomocí samošněrování. Dalším krokem bude uvedení technologie Nike Adapt do dalších sportů a lifestylových produktů.

K dosažení správného spojení výkonnosti boty je zároveň osobní a komplikované. Zvažte například basketbal: V průběhu hry se noha může zvětšit téměř o polovinu jedné velikosti. Zajistit, aby seděla hráči vždy a byla pohodlná v každém okamžiku hry je složitý úkol. Pátrání po dokonalém upevnění nohy v atletické obuvi se může zdát jako nedosažitelný cíl, protože potřeby nohy se mění v daném okamžiku na základě charakteristik jednotlivých sportů, doby trvání hry a konkrétních pohybech, jako je například zavěšování do koše.

„Vybrali jsme basketbal záměrně jako první sport pro uplatnění technologie Nike Adapt také kvůli požadavkům, které sportovci na své boty mají,” říká Eric Avar, víceprezident Nike Creative Director of Innovation. „Během běžné basketbalové hry se sportovcova noha mění a možnost rychle změnit upevnění tím, že bota povolí, aby umožnila snazší průtok krve, a znovu se utáhla pro lepší výkonnost, je klíčovým prvkem, o kterém se domníváme, že dokáže zlepšit sportovcův pocit ze hry.”

Vylepšení upevnění nohy v botě je jednou z řady zásadních inovací v Nike – v minulosti tomu byly Huarache, Flywire a Flyknit. Žádná z nich ale pravděpodobně nebyla tak zásadní jako představení Nike HyperAdapt 1.0 v roce 2016. Jednalo se o první Nike víceúčelovou výkonnou obuv s inovovaným šněrováním. V Nike dnes nalezli nové pokročilejší řešení: Nike Adapt, což je platforma, která vytváří skutečně přizpůsobitelnou kombinaci pokročilého systému šněrování, mobilní aplikace a neustále aktualizovaného firmwaru, který je součástí nové basketbalové boty Nike Adapt BB.

 

 JAK BOTA FUNGUJE

Když se hráč obuje do Nike Adapt BB, speciální systém a výbava snímají napětí, které noha potřebuje, a přizpůsobí se tak, aby byla bota pohodlná a noha maximálně upevněná. Šněrování pod chodidlem je schopno vyvinou sílu až 15 kg (zhruba stejnou jako u standardního padáku), což pomáhá zajistit nohu v celé řadě pohybů.

Zde vstupuje do hry technologie FitAdapt – pomocí aplikace ve smartphonu nebo manuálně mohou hráči přidat různá nastavení podle toho, co během hry potřebují. Například během timeoutu může hráč uvolnit botu a potom ji znovu utáhnout. V chystaném vylepšení lze nastavit i různé úrovně utažení podle druhů přípravy a rozcvičení. Navíc lze firmware technologie FitAdapt aktualizovat hned, jakmile budou novinky k dispozici. Co se týká modelu Nike Adapt BB obecně, vnější povrch je z vysoce odolné látky Flyknit, zatímco vnitřek je z materiálu QuadFit, který se poddá noze a perfektně přilne. Pěna Cushlon v podrážce poskytuje chodidlu potřebnou podporu a pohodlí pro výkonnostní sport.

5 VĚCÍ, KTERÝMI SE NIKE ADAPT BB LIŠÍ OD HYPERADAPT 1.0

 1. FitAdapt: Přetvořený systém šněrovacího mechanismu, který využívá technologii chytrých telefonů.
 2. Nike Adapt aplikace: Digitální platforma pro zajištění dokonalého přilnutí, optimalizovaná pro neustále vylepšování a aktualizace. Možnost personalizovat barevnost bot díky speciální LED barvám.
 3. Možnost uložit si své personalizované nastavení: brzy bude k dispozici možnost uložit si ideální přilnutí podle toho, co vám sedí nejvíce.
 4. Aktualizace firmwaru: Poprvé je možné si Nike produkty, které pracují se smartphone technologií, aktualizovat tak, abyste měli vždy co nejaktuálnější a nejnovější technologické vychytávky.
 5. Poloviční cena: Nike Adapt BB je balíkem všech dostupných technologií za poloviční cenu než předchozí HyperAdapt 1.0.

JAK SE TESTOVALO

Podobně jako u HyperAdapt 1.0 byla technologie Nike Adapt BB ověřována zátěžovými testy, intenzivními teplotami, testy životnosti, které měly desítky tisíc cyklů, testy nepromokavosti, které simulovaly ty nejzpocenější nohy na světě, a širokou škálou mnoha dalších testů.

NIKE ADAPT BB V ČÍSLECH

 • 30,000 nárazů a tlaková zátěž 786 liber
 • 2,900 návazných cyklů šněrování, od úplného uvolnění po dokonalé utažení
 • 40,000 stlačení tlačítka
 • 5,000 cyklů výkyvů v kotníku zleva doprava
 • 45C při 85% vlhkosti vzduchu
 • 300 l vody během 3 minut
 • 480 km běhu

Bylo ale zapotřebí botu otestovat i v podmínkách hry. Tým designerů Nike tedy pozval elitní skupinu profesionálních hráčů, včetně Jaysona Tatuma z Boston Celtics, do světového sídla Nike v Oregonu, kde probíhaly tréninkové zápasy a zkušební období, kdy technologie testovala v praxi.

„Původní insight Billa Bowermana bylo, že přilnutí boty je základem 100% atletického výkonu,“ doplňuje Eric Avar. „Nike Adapt BB pomáhá sportovcům nalézt svoji vlastní ideální botu a poskytuje nekompromisní upevnění po celou dobu hry. Věděli jsme ale, že to bude směrodatné až poté, co to vyzkouší ti nejlepší hráči.“

Jayson Tatum Nike Adapt BB už vyzkoušel: „Být jedním z prvních sportovců, kteří botu vyzkouší a ucítí, co znamená budoucnost basketbalu v Nike, pro mě znamená hodně. To, že můžu skrz aplikaci a zmáčknutí tlačítka měnit barvy, vidět procenta baterie na mobilu … je to prostě cool. „

 

KAM TO VŠE MÍŘÍ

Nike Adapt BB je první neustále aktualizovaný produkt společnosti Nike právě díky blízkému symbiotickému vztahu mezi digitální aplikací a aktualizacemi firmwaru. Systém FitAdapt zajistí kvalitu přilnavosti a upevnění nohy v basketbalu, dalším krokem bude uvedení FitAdaptu do dalších sportů a lifestylových produktů, z nichž každá má jedinečné požadavky v různých prostředích.

Technologie FitAdapt bude k dispozici v Nike Adapt BB od února. Živý stream Nike Adapt BB se objeví na Twitchi zde.

<a href=“https://run-magazine.cz/nezarazene/predplatne“><img class=“alignnone size-full wp-image-20849″ src=“https://run-magazine.cz/wp-content/uploads/2018/07/zprava-web.png“ alt=““ width=“975″ height=“451″ /></a>