On CloudVista: hravá bota do lesa i na kameny

On CloudVista: hravá bota do lesa i na kameny

Zatímco silniční boty On dosahují mezi běžci velké obliby, trailovky této švýcarské značky zůstávají tak trochu ve stínu. Novinka jménem CloudVista, kterou jsme měli možnost otestovat, ale naznačuje, že se to nejspíš brzy změní.

Vždycky, když testuju trailové boty, využívám malý osobní manuál v podobě seznamu toho, co je v nich třeba vyzkoušet a absolvovat:

  1. Dlouhý běh smíšeným terénem
  2. Svižnější běh v náročném terénu
  3. Běh v měkkém terénu včetně bláta
  4. Běh v kamenitém terénu, zvláště pak po cestách pokrytých hrubozrnným štěrkem – což je povrch, který opravdu nesnáším, a přitom se na něj naráží hodně často. A rozdíly v tom, jak jej boty zvládají, jsou opravdu velké.
  5. Traverzy svahů – ty taky moc nemusím, ale nejlépe prověří spolupráci podešve se svrškem. 

Jak si tedy v jednotlivých bodech vedla testovaná novinka?

Dlouhý a svižný běh

Tyto dva body spojuju do jednoho, a to z prostého důvodu: Švýcarské značce se povedlo vytvořit neuvěřitelně univerzální botu, která zvládne obojí. Tlumení zajištěné kombinací reaktivní pěny a „obláčků“ není z největších, pokud ovšem nemáš vysokou nadváhu nebo vyloženě špatnou techniku, bude v terénu dostatečné i pro dlouhé běhy. Velice slušná je i úroveň stability, a to nejen ve smyslu chování na terénních nerovnostech, ale i co do schopnosti eliminovat drobné nedostatky v technice. Svršek je v zadní části vyměkčený, jazyk působí měkce, ale přitom se neposouvá… Nic zkrátka nebrání tomu, abys v CloudVistách naběhal spoustu kilometrů.

Zároveň se ale Švýcarům povedlo výše uvedené vlastnosti skloubit s vysokou dávkou agility. Běží se v nich opravdu moc hezky – jsou lehké a poměrně flexibilní, takže umožňují přirozený krok i ve vyšším tempu a zároveň i velice dobrou reakci na terén. 

Použití reaktivních pěn bývá u trailových bot oříšek, protože často snižují stabilitu a bota může trochu „ustřelovat“, což je na nerovnostech fakt problém. Tady ale pěna funguje skvěle – není jí přehnané množství, a navíc dobře spolupracuje s podešví, takže bota znatelně vrací dopadovou energii, ale bez negativního vlivu na stabilitu. Na terénních nerovnostech dobře funguje i systém obláčků, které jsou v zadní části rozmístěné ve dvou řadách a ve špičce ve třech. Když šlápneš třeba na kámen, část z nich se stlačí a chodidlo zůstává stále v rovině. Stabilitu pak zlepšuje i konstrukce svršku, stejně zajímavě řešená vnitřní vložka, která má v patní a střední části vyvýšený gumový okraj, jenž pomůže eliminovat nežádoucí pohyby chodidla v botě. 

Díky tomu lze CloudVistu použít i na svižnější tréninky v terénu, a dokonce i na závod. Na náročné kratší krosy typu Velké kunratické to není, ale na trailové závody od 10 km výše v méně náročném terénu je to velmi dobrá volba.

Jen bych doporučila volit velikost s ohledem na převažující způsob použití: Pokud zvolíš stejnou jako u silničních modelů, bude bota oproti nim znatelně těsnější. To je dobré pro rychlé běhy a v náročném terénu, kde tě prostornější svršek nikdy dostatečně nepodrží, pokud ji ale budeš používat na dlouhé běhy a zároveň jsi majitelem širšího chodidla, určitě se vyplatí volit botu o půl čísla větší.

Měkký i tvrdý terén

CloudVista je ovšem univerzálem i co do povrchu, na který v nich můžeš vyrazit. Vzorek podešve je tvořen dvěma typy záběrových profilů, které nejsou nijak zvlášť výrazné. Bohužel jsem boty nemohla vyzkoušet v hlubším bahně – vzhledem k počasí posledních týdnů jsem jednoduše žádné nenašla. V mělčím bahně ale zabíraly obstojně, a pro kratší krosy v hlubokém blátě bych stejně volila jiný typ obuvi (s agresivnější podešví a minimálním tlumením).

Velmi příjemně se mi běželo v lesním terénu, zvláště po členitých pěšinkách s vystouplými kořeny či kameny, ale i po polních cestách cestách či v lesoparku. Vyzkoušela jsem i lahůdku – rychlý běh po hliněném pumptracku (cyklistická dráha se spoustou malých kopečků a klopených zatáček) a tam se příjemně projevila hravost a agilita modelu. 

Nepříliš výrazný vzorek v kombinaci s dobrou přilnavostí podrážky dobře funguje v kamenitém terénu – záběr je velmi slušný i na mokrých kamenech. Dobře se mi běželo i na hrubozrnném štěrku, na kterém jinak obvykle trpím. A co je důležité pro všechny, kdo nemají les hned za barákem: problémem pro CloudVistu nejsou ani delší asfaltové úseky.

Dobře pracující svršek

Svršek boty má třívrstvou konstrukci: vnitřní textilní materiál je chráněn průsvitnou pevnou síťovinou, která zvyšuje odolnost a přispívá k vyšší pevnosti svršku, a tudíž i dobré fixaci chodidla. Pokud ti záleží na udržitelnosti, potěší tě fakt, že je vyrobená z recyklovaného polyesteru.

Mezi těmito dvěma vrstvami se nachází ještě několik pruhů, které spojují šněrování s podešví, a zlepšují tak fixaci chodidla. To je tak v botě usazeno velmi dobře, což se projeví zejména na terénních nerovnostech či při traverzech svahů.

Výhodou síťoviny také je, že částečně omezuje riziko zašpinění boty, což je kvůli převažujícím světlým barvám rozhodně praktické. Špinavá voda z louže se dovnitř dostane, ale běžné upatlání a zašpinění prachem je rozhodně nižší. 

Praktické je i řešení uchycení tkaniček, které jednoduše zastrčíš pod pružné poutko na jazyku, což mnohonásobně sníží riziko zachycení kliček o trčící klacíky a jiné nástrahy. Tkaničky bych sice uvítala širší, protože se snáze utahují (hlavně v zimě), ale i použitá tenká varianta je dobrá – nerozvazuje se a umožní nohu spolehlivě zafixovat v botě.

Celkový dojem z modelu On CloudVista je tedy velmi dobrý. Je to povedená univerzální bota, která tě spolehlivě provede různými typy tréninků po různorodých površích a umožní ti naplno prožívat radost z běhu.

Co uvádí výrobce On CloudVista

 CloudVista změní tvůj názor na trailový běh. Jsou lehké, hbité a odpružené. Díky tlumicí technologii CloudTec, superpěně Helion a podešvi Missiongrip je můžeš využít v jakémkoliv terénu – ať už jde o těžké horské stezky, klikaté lesní pěšinky, parkové cestičky nebo stezky okolo jezera. 

Cena: 3990,-

Váha: US M (8,5) 285 g/US W (7) 240 g

Drop: 7 mm

Web: sorrygravity.cz

Možné popisky k fotkám

Šotolina: I takto nepříjemný štěrkový povrch boty zvládají

Vložka: Zajímavě řešená vložka napomáhá fixaci chodidla

Podrážka: Nižší záběrové profily umožní pohodlný běh po silnici

Tkaničky: Kličky tkaniček lze zastrčit pod pružné poutko