Asfalt jako mech. Test ASICS GEL-Nimbus 17

Vždycky jsem měl nedůvěru k testům, které hodnocený produkt pouze chválí a nezmíní jediné negativum. Při testování nové generace modelu ASICS GEL-Nimbus jsem se ovšem ocitl před problémem. Nenapadlo mě totiž vůbec nic, co bych mu mohl vytknout.

Model GEL-Nimbus považuje značka ASICS za jednu ze svých „vlajkových lodí“. Jde totiž o jeden z jejích nejluxusnějších a nejvíce odpružených modelů. O lecčems také svědčí i sedmnáctka v názvu, která značí, že jde již o sedmnáctou, pochopitelně pokaždé o něco vylepšenou verzi téhož modelu.

Co uvádí výrobce
» 
Nejpohodlnější běžecká bota pro běžce s neutrálním až supinačním došlapem.
» Je velice lehká a poskytuje vysokou úroveň tlumení při bězích na každou vzdálenost.
» Hmotnost: 310 g (pánská vel. US 9), 240 g (dámská US 7)
» Cena: 4 590 Kč

Tlumení předčilo očekávání
Velmi kvalitní odpružení jsem tedy dopředu předpokládal, přesto ale skutečnost předčila má očekávání. Gelové odpružení je totiž opravdu velmi povedené a pocity při došlapu jsou neskutečně příjemné – podobné, jako kdybych běžel naboso po mechu.

Vím, že nejde říci „čím více tlumení, tím lépe“. Běžec s nízkou tělesnou hmotností a perfektní technikou běhu může klidně sáhnout po obuvi s nižší mírou tlumení, aniž by ohrozil svoje klouby, masivní odpružení s sebou navíc vždy nese hmotnost navíc a často i zhoršenou flexibilitu. Já ale patřím spíše do vyšší váhové kategorie, a proto jsem skvělou ochranu odpružení při došlapu ocenil. Zvláště teď, uprostřed zimy, kdy kvůli eliminaci rizika uklouznutí a pádu běhám výhradně po asfaltu.

asics gel nimbus 17Přirozený a přitom stabilní krok
Nutno také podotknout že v případě tohoto modelu rozhodně neplatí rovnice hodně tlumení = malá flexibilita. Nimbusy sice cílí na těžší běžce, jejich tvůrci ovšem vzali v úvahu, že ne každý běžec nad 80 kg musí být zároveň obézní začátečník.

Sklon mezi špičkou a patou je totiž jen 10 mm, což je v kategorii tréninkových bot spíše nižší hodnota (dámská verze má z důvodů jiné konstrukce ženské postavy sklon 13 mm). V kombinaci se slušnou mírou flexibility to umožňuje zcela přirozené provedení běžeckého kroku ve smyslu odvalení od podložky při přechodu z dopadové do odrazové fáze. Tato část pohybu tak může probíhat prakticky stejně efektivně jako třeba v minimalistických botách, ovšem na rozdíl od nich Nimbusy běžcům poskytnou i slušnou dávku stability a vedení nohy, které zabrání zhoršování techniky vlivem únavy při dlouhých bězích.

Obuv díky tomu umožní i vyšší tempo běhu, stejně jako došlap více ke středu chodidla či dokonce přes špičku – dostatečná vrstva tlumicího gelu se ostatně nachází i pod špičkou. Není to samozřejmě žádná závodka, ale obuv určená primárně pro objemový trénink. Rychlostní rekordy v ní tedy lámat nebudete, když se vám ale občas zachce přidat na tempu, Nimbusy vám to umožní, aniž by jakkoliv omezily techniku běhu. Také záběr je velice slušný, a to jak na suchém, tak i na mokrém asfaltu.

Pokud jde o hmotnost, existují samozřejmě lehčí tréninkové boty. V rámci obuvi se srovnatelnou mírou odpružení ale rozhodně Nimbusy patří k těm nejlehčím – žádný pocit „závaží na nohách“ se nedostavil ani při trénincích nad 20 km. Navíc, jak už jsme řekli, není to žádná závodka a při dlouhých bězích je důležitější pohodlí než nějaký ten gram navíc.

Pohodlí a zase pohodlí
Maximálně příjemný se ukázal i svršek. Ani při dlouhých bězích jsem nezaznamenal žádné otlaky v oblasti paty a achilovky, což se mi u jiných bot občas stává. Skvěle řešená je i oblast přednoží, zvláště pak v místě příčné klenby. Vzhledem k tomu, že patřím mezi běžce vyšší váhové kategorie, potřebuji právě v tomto místě dostatek prostoru. Ten bota skutečně nabídne, aniž by bota přestala nohu optimálně obepínat – žádné posouvání chodidla uvnitř rozhodně nehrozí. Navzdory výraznému „polstrování“ je navíc svršek slušně prodyšný, noha v něm krásně dýchá a není zapocená ani po delších bězích. Vzdušný materiál je ve střední části zpevněn ozdobnými pruhy, díky nimž bota umožňuje dobrý přenos sil. Bez výtek jsou i tkaničky, které drží a nerozvazují se.

Ačkoliv jsem se tedy snažil najít nějaké negativum, alespoň maličkost, kterou bych mohl Nimbusům vytknout, na nic jsem nepřišel. Celkové hodnocení je tedy opravdu jen a jen pozitivní. Vlastně si ani nevzpomínám, jestli jsem někdy na asfaltu běhal v podobně kvalitních botách. Nejspíš asi ne.
Pokud tedy patříte mezi spíše těžší běžce (u mužů řekněme nad 80 kg u mužů, u žen nad 60 kg) a máte spíše neutrální nebo supinační došlap, mohu vám tedy tento model jedině doporučit – pro těžší běžce s nadměrnou pronací je pochopitelně možná kombinace s vložkami na míru. Určitě je ocení začátečníci, kteří v nich mohou absolvovat nejen tréninky, ale příliš je nezpomalí ani při účasti na prvních závodech. Pro pokročilé běžce jsou pak skvělou volbou pro objemový trénink, zejména pak na tvrdých površích.

Text: Jiří Marek | Foto: ASICS