Představujeme: Hoka Speedgoat 5

Model Speedgoat je nejpopulárnější a také nejprodávanější trailovka od značky Hoka. Od první generace vyniká tlumením, stabilitou a přilnavostí a řada č. 5 se navíc dočkala mnoha vylepšení. Jak se v novince běhá a pro koho je určena?

Značka Hoka je dnes už známou ikonou jak v trailu, tak i na silnici. Přitom je stále mladou značkou, která byla založena ve Francii teprve v roce 2009.  

Testovaný model Hoka Speedgoat představuje již 5. generaci se spoustou vylepšení. Stručně se dají charakterizovat jako vysoce odpružené trailovky do technického terénu, které se vyznačují stabilitou, přilnavostí a nebojí se ani náročného terénu. Boty jsem podrobil půlročnímu intenzivnímu testu. Žádného šetření se rozhodně nedočkaly.

Svršek, který vydrží

Protože je o modelu Hoka Speedgoat všeobecně známo, že má užší střih, volím variantu Wide. Na mojí standardně široké noze sedí jak ulité. Robustní konstrukce této bohatě tlumené boty odpovídá neutrálnímu došlapu. Velmi potěší nízká hmotnost. 

Svršek je bezešvý a proti předchozím generacím podstatně vylepšený. Kromě toho, že ubylo nalaminované TPU obsázky, jde hlavně o použití zcela nové, částečně recyklované polyesterové a pevné žakárové síťoviny. To má za důsledek fantastickou prodyšnost a životnost. Materiál je zároveň pružný, příjemně obepíná nohu a stabilizuje ji. TPU materiál zůstal jen v nejzatíženější oblasti ve špičce, kde chrání prsty před kameny. 

Po 800 km je svršek netknutý. Jediný zásek v něm udělala větev, kterou jsem při běhu „nabral“. Nicméně poškozená zůstala jen vrchní vrstva a trhlina se dál nezvětšila. Subjektivně hodnotím jako plus prodloužení zakončení patní části. Vznikl jakýsi náběh, který usnadňuje obouvání a zároveň je komfortnější pro Achilovku.

Plochá zdrhovadla se dobře zavazují, a hlavně se samovolně nerozvazují. Očka pro zdrhovadla jsou vyztužená nalaminovaným TPU materiálem. Po celou dobu testování zůstala bez deformace. Velmi komfortně polstrovaný jazyk potěší i elasticitou a prodyšností. Po stranách je všitý do spodní části boty. Stabilizační poutko na protažení zdrhovadel zajišťuje, že se jazyk nehne ani o kousek. Vnitřní stélka vydržela celou dobu testování bez problémů. Není prošlapaná a chodidlo po ní neklouže.  

Záběr i v těžkém terénu

Podešev má agresivní masivní vzorek s 5 mm gripy z gumové směsi Vibram Mega-Grip. Novinkou jsou trakční výstupky (Traction Lug) pro lepší přilnavost. Gripy jsou na patě a v přední části protisměrné, aby poskytly oporu na patě při dokroku a v přední části při odrazu. Přilnavost podešve je opravdu špičková na různých podkladech i stupni vlhkosti. Pozor jen v hlubším blátě, kde by bylo třeba gripy vyšší a dále od sebe. Na bláto bych spíše volil model Mafate Speed 4. Životnost podešve na měkkých površích je velmi dobrá. 

Mezipodešev modelu Speedgoat 5 tvoří jeden typ nové EVA/CMEV pěny, která je při stejném objemu tlumicí vrstvy o 1 5g lehčí, navíc dynamičtější v tlumení a s lepší návratností energie, než u předchozí generace. Vrstva tlumicí pěny je pánského modelu 33 mm pod patou a 29 mm pod špičkou, drop má hodnotu 4 mm. Noha ale není v reálu tak vysoko nad podložkou, ale je zapuštěna do „vaničky“ mezipodešve pod úrovní její vnější horní hrany. Tím se také zvyšuje stabilita chodidla. Charakteristické zakřivení profilu podešve je dané využitím tradiční Hoka technologie Metarocker, která běžci usnadňuje a urychluje přechod mezi fází dokroku a odrazu. Mně osobně tato struktura a vlastnosti maximálně vyhovují.

Pro koho jsou Hoka Speedgoat 5?

Například jsou oblíbeným modem Aleše Sedláka, který v něm v roce 2022 vyhrál Beskydskou 7 a obsadil 3. místo v závodě Istria 100 BY UTMB (168 km, 6 500 m převýšení) nebo Lysohorském Ultra Trailu. Určitě ale nemusíš atakovat přední příčky velkých závodů. Speedgoat 5 jsou boty určené pro objemový trénink i závod v technickém trailovém terénu pro hobíka i výkonnostního běžce. 

Hlavní přednosti modelu Hoka Speedgoat 5

  • vysoká tlumivost,
  • výborná prodyšnost,
  • velmi dobrá stabilita chodila,
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu, dynamika při odrazu,
  • reflexní prvky,
  • vysoká míra pohodlí,
  • nízká hmotnost,
  • nezničitelnost svršku.

Model Hoka Speedgoat 5 nejsnáze zakoupíš v prodejnách a na webu www.rockpoint.cz coby největšího prodejce značky Hoka v ČR. Navštívit můžeš některou z deseti běžeckých speciálek Rock Point https://www.rockpoint.cz/rock-point-bezecke-specialky.

Komerční prezentace